FOTO: Elevi voluntari din Alba au oferit jucării şi multă afecţiune copiilor bolnavi internaţi în spitalele din Alba Iulia, Sebeş şi Cugir
Copiii internaţi în Spitalul Judeţean Alba şi în spitalele orăşeneşti din Sebeş şi Cugir au avut zilele trecute un motiv de bucurie. Elevi voluntari din Alba implicaţi în proiectul „Miniludotecă pentru sănătatea ta” au dus la secţiile de pediatrie cutii cu jucării şi jocuri educative, pentru ca perioada petrecută de copiii bolnavi departe de casă, să fie cât mai puţin traumatizantă şi pentru a aduce un zâmbet pe faţa copiilor spitalizaţi.
Proiectul „Miniludotecă pentru sănătatea ta” este desfăşurat de către Asociaţia GISAS Sebeş în parteneriat cu cele trei unităţi medicale (Spitalul Judeţean Alba, Spitalul municipal Sebeş şi Spitalul municipal Cugir) şi presupune crearea unor spaţii de joacă pentru copiii internaţi.
Elevii voluntari le-au făcut o surpriză plăcută copiilor bolnavi ca să uite, măcar pentru puţin timp, de suferinţa lor. Voluntarii, cu braţele pline de cutii cu jocuri logice, matematice, jocuri cu meserii, lego, şah, remi, Monopoly şi Piticot, au fost primiţi cu nerăbdare pe secţia de pediatrie şi la locul de joacă.
Pregătirea voluntarilor a fost asigurată de către Direcţia Judeţeană a Tineretului şi Sportului Alba, iar jocurile au fost achiziţionate atât de Asociaţia GISAS, cât şi de oameni de afaceri inimoşi, din cele trei oraşe.
“Acţiunile nu se vor opri aici, fiindcă toţi cei 150 de elevi din cadrul şcolilor partenere (Şcoala „Silviu Cărpinişianu”, structură a Liceului Tehnologic Sebes, Şcoala Gimnazială Nr. 2 Sebeş, Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia, Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia şi Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir) vor fi implicaţi în diverse activităţi de voluntariat ce se vor desfăşura în cadrul miniludotecilor din cele trei secţii de pediatrie. Elevii voluntari se vor juca cu copiii internaţi în secţiile de pediatrie, vor încerca să-i distreze şi să-i ajute să treacă mai uşor peste perioada internării în spital. Aceştia se vor afla la minilidotecă după terminarea orelor de la şcoală, conform unui program stabilit”, au transmis organizatorii.
Existenţa unei miniludoteci, a unui spaţiu pentru activităţi recreative în spitale, este considerată benefică pentru psihicul micuţilor internaţi. În plus, acţiunile trezesc spiritul de solidaritate a tinerilor implicaţi în proiect cu colegii lor aflaţi în suferinţă. Timp de o oră sau două, copiii vor intra în jocul voluntarilor şi vor uita de dureri, injectii şi branule. Pe parcursul activităţilor ce se vor desfăşura pe perioada unui an, elevii vor fi îndrumaţi de 15 voluntari cadre didactice şi reprezentanţi ai comunităţilor locale.
[nggallery id=404]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]








