Curier Județean

FOTO| Dezbatere în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028. Ecoturismul în prim plan

Ioana Oprean

Publicat

în

Consiliul Judeţean Alba a organizat ieri, 12 august, începând cu ora 17.00, la Pensiunea Element din Alba Iulia, o întâlnire-dezbatere având ca temă dezvoltarea şi promovarea turismului verde – ecoturismul, în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028.

Întâlnirea, prezidată de către preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi vicepreşedintele Dumitru Fulea, şi moderată de către administratorul public al judeţului, Dan Popescu, a avut un caracter hibrid, cu invitaţi faţă în faţă, dar şi on-line, având în vedere necesitatea respectării restricţiilor impuse de pandemia de coronavirus.

Au fost prezenţi reprezentanţi ai:

-ANAP Serviciul Teritorial Alba
-Asociaţiei de Turism şi Ecologie Trascău Corp Zlatna
-Asociaţiei Iuvenis Alba Iulia
-CETM Albamont
-Asociaţiei la Pas
-Transilvania eXtreme Adventures
-SALVAMONT Alba
-Cercetaşilor României
-Asociaţiei Bucium
-Asociaţiei Apulum Bikers
-Consiliului Judeţean Alba din cadrul compartimentelor de specialitate

On-line s-au aflat reprezentanţi ai:

-Administraţiei Parcului Natural Apuseni
-Asociaţiei raw Nature Experience Cugir
-Asociaţiei Clubul Montan Iubitorii de Munte Mülbach
-Asociaţiei Team New Spirit
-Cercetaşilor României

Una dintre direcţiile de acţiune ale Strategiei de Dezvoltare şi Promovare Turistică este organizarea actorilor pe domeniile de interes, prin stabilirea misiunii şi rolului lor în elaborarea şi implementarea planurilor de acţiune din cadrul strategiei. Constituirea grupurilor de lucru se face pe domenii de expertiză, realizând acţiuni sau propuneri de acţiuni armonizate pe fiecare domeniu în parte.

Ţinând cont de faptul că 25% din teritoriul judeţului Alba are statut de arie naturală protejată, care reprezintă un potenţial considerabil pentru un turism responsabil – Ecoturism/Turism de aventură/Turism în mediu sălbatic şi campare – Consiliul Judeţean Alba a luat decizia abordării acestui potenţial prin realizarea unei Strategii de vizitare a ariilor naturale protejate, bazată pe protecţie şi conservare, având drept moto: „Luaţi cu voi doar amintiri prin imagini şi lăsaţi doar urma paşilor!”

Discuţiile au fost constructive şi reprezintă un important punct de plecare pentru elaborarea unui plan de acţiune.

De altfel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, a transmis un mesaj pe această temă celor prezenţi: „Aceasta nu este strategia unei instituţii, ci a tuturor locuitorilor judeţului Alba. Trebuie s-o facem împreună, cu efectele pe care ni le dorim, fără ca intervenţia noastră să aducă vreun prejudiciu cadrului natural”.

Dezbaterile cu privire la elaborarea Strategiei turistice a judeţului Alba vor urma şi pe celelalte domenii de interes, cu reunirea actorilor cu activitate în respectivele domenii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult