FOTO| Dezbatere în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028. Ecoturismul în prim plan
Consiliul Judeţean Alba a organizat ieri, 12 august, începând cu ora 17.00, la Pensiunea Element din Alba Iulia, o întâlnire-dezbatere având ca temă dezvoltarea şi promovarea turismului verde – ecoturismul, în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028.
Întâlnirea, prezidată de către preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi vicepreşedintele Dumitru Fulea, şi moderată de către administratorul public al judeţului, Dan Popescu, a avut un caracter hibrid, cu invitaţi faţă în faţă, dar şi on-line, având în vedere necesitatea respectării restricţiilor impuse de pandemia de coronavirus.
Au fost prezenţi reprezentanţi ai:
-ANAP Serviciul Teritorial Alba
-Asociaţiei de Turism şi Ecologie Trascău Corp Zlatna
-Asociaţiei Iuvenis Alba Iulia
-CETM Albamont
-Asociaţiei la Pas
-Transilvania eXtreme Adventures
-SALVAMONT Alba
-Cercetaşilor României
-Asociaţiei Bucium
-Asociaţiei Apulum Bikers
-Consiliului Judeţean Alba din cadrul compartimentelor de specialitate
On-line s-au aflat reprezentanţi ai:
-Administraţiei Parcului Natural Apuseni
-Asociaţiei raw Nature Experience Cugir
-Asociaţiei Clubul Montan Iubitorii de Munte Mülbach
-Asociaţiei Team New Spirit
-Cercetaşilor României
Una dintre direcţiile de acţiune ale Strategiei de Dezvoltare şi Promovare Turistică este organizarea actorilor pe domeniile de interes, prin stabilirea misiunii şi rolului lor în elaborarea şi implementarea planurilor de acţiune din cadrul strategiei. Constituirea grupurilor de lucru se face pe domenii de expertiză, realizând acţiuni sau propuneri de acţiuni armonizate pe fiecare domeniu în parte.
Ţinând cont de faptul că 25% din teritoriul judeţului Alba are statut de arie naturală protejată, care reprezintă un potenţial considerabil pentru un turism responsabil – Ecoturism/Turism de aventură/Turism în mediu sălbatic şi campare – Consiliul Judeţean Alba a luat decizia abordării acestui potenţial prin realizarea unei Strategii de vizitare a ariilor naturale protejate, bazată pe protecţie şi conservare, având drept moto: „Luaţi cu voi doar amintiri prin imagini şi lăsaţi doar urma paşilor!”
Discuţiile au fost constructive şi reprezintă un important punct de plecare pentru elaborarea unui plan de acţiune.
De altfel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, a transmis un mesaj pe această temă celor prezenţi: „Aceasta nu este strategia unei instituţii, ci a tuturor locuitorilor judeţului Alba. Trebuie s-o facem împreună, cu efectele pe care ni le dorim, fără ca intervenţia noastră să aducă vreun prejudiciu cadrului natural”.
Dezbaterile cu privire la elaborarea Strategiei turistice a judeţului Alba vor urma şi pe celelalte domenii de interes, cu reunirea actorilor cu activitate în respectivele domenii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]








