FOTO| Dezbatere în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028. Ecoturismul în prim plan
Consiliul Judeţean Alba a organizat ieri, 12 august, începând cu ora 17.00, la Pensiunea Element din Alba Iulia, o întâlnire-dezbatere având ca temă dezvoltarea şi promovarea turismului verde – ecoturismul, în vederea elaborării Strategiei de dezvoltare şi promovare turistică a judeţului Alba 2021 – 2028.
Întâlnirea, prezidată de către preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi vicepreşedintele Dumitru Fulea, şi moderată de către administratorul public al judeţului, Dan Popescu, a avut un caracter hibrid, cu invitaţi faţă în faţă, dar şi on-line, având în vedere necesitatea respectării restricţiilor impuse de pandemia de coronavirus.
Au fost prezenţi reprezentanţi ai:
-ANAP Serviciul Teritorial Alba
-Asociaţiei de Turism şi Ecologie Trascău Corp Zlatna
-Asociaţiei Iuvenis Alba Iulia
-CETM Albamont
-Asociaţiei la Pas
-Transilvania eXtreme Adventures
-SALVAMONT Alba
-Cercetaşilor României
-Asociaţiei Bucium
-Asociaţiei Apulum Bikers
-Consiliului Judeţean Alba din cadrul compartimentelor de specialitate
On-line s-au aflat reprezentanţi ai:
-Administraţiei Parcului Natural Apuseni
-Asociaţiei raw Nature Experience Cugir
-Asociaţiei Clubul Montan Iubitorii de Munte Mülbach
-Asociaţiei Team New Spirit
-Cercetaşilor României
Una dintre direcţiile de acţiune ale Strategiei de Dezvoltare şi Promovare Turistică este organizarea actorilor pe domeniile de interes, prin stabilirea misiunii şi rolului lor în elaborarea şi implementarea planurilor de acţiune din cadrul strategiei. Constituirea grupurilor de lucru se face pe domenii de expertiză, realizând acţiuni sau propuneri de acţiuni armonizate pe fiecare domeniu în parte.
Ţinând cont de faptul că 25% din teritoriul judeţului Alba are statut de arie naturală protejată, care reprezintă un potenţial considerabil pentru un turism responsabil – Ecoturism/Turism de aventură/Turism în mediu sălbatic şi campare – Consiliul Judeţean Alba a luat decizia abordării acestui potenţial prin realizarea unei Strategii de vizitare a ariilor naturale protejate, bazată pe protecţie şi conservare, având drept moto: „Luaţi cu voi doar amintiri prin imagini şi lăsaţi doar urma paşilor!”
Discuţiile au fost constructive şi reprezintă un important punct de plecare pentru elaborarea unui plan de acţiune.
De altfel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, a transmis un mesaj pe această temă celor prezenţi: „Aceasta nu este strategia unei instituţii, ci a tuturor locuitorilor judeţului Alba. Trebuie s-o facem împreună, cu efectele pe care ni le dorim, fără ca intervenţia noastră să aducă vreun prejudiciu cadrului natural”.
Dezbaterile cu privire la elaborarea Strategiei turistice a judeţului Alba vor urma şi pe celelalte domenii de interes, cu reunirea actorilor cu activitate în respectivele domenii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]
14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul Administrația locală din comuna Rimetea, județul Alba, face ultimii pași procedurali pentru implementarea unui proiect de modernizare a infrastructurii rutiere care vizează 14 străzi din localitate, în lungime totală de aproximativ 3,47 kilometri. Primăria Rimetea a lansat, miercuri, 24 iunie 2026, în […]
FOTO | Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului, păstrat timp de peste un secol,
Steagul tricolor din Lupșa: Povestea simbolului Marii Uniri păstrat timp de peste un secol Steagul tricolor din Lupșa, păstrat cu grijă timp de peste un secol, este considerat singurul drapel purtat la Marea Adunare Națională de la Alba Iulia, din 1 Decembrie 1918, care s-a păstrat până în prezent. Interviu realizat de Mădălina Corina Diaconu […]








