FOTO| Deschiderea târgului de Crăciun din Cluj-Napoca: 46 de căsuțe cu produse tradiționale, obiecte artizanale realizate de meșteri populari și cășuta lui Moș Crăciun
Deschiderea târgului de Crăciun din Cluj-Napoca: 46 de căsuțe cu produse tradiționale, obiecte artizanale realizate de meșteri populari și cășuta lui Moș Crăciun
Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca, anulat anul trecut din cauza pandemiei de COVID-19, va avea loc în acest an în perioada 26 noiembrie – 31 decembrie. Primarul Emil Boc, a declarat, vinerea trecută, la un post de radio local, că doar puțin peste 2000 de clujeni vor avea acces simultan la ediția din acest an a Târgului de Crăciun.
Potrivit lui Emil Boc, Târgul de Crăciun se va desfășura în perioada 26 noiembrie-31 decembrie, cu respectarea măsurilor privind limitarea răspândirii virusului COVID-19.
„Conform legilor în vigoare astăzi, se poate organiza Târgul de Crăciun cu procent de 30% din capacitatea spațiului. Avem în Piața Unirii 7.000 de metri pătrați, iar 30% înseamnă maxim 2.100 de persoane simultan în târg. În condițiile acestea, târgul se va organiza într-un format restrâns, se va renunța la aproximativ 35 de căsuțe, față de 2019. Vor fi 46 de căsuțe cu produse tradiționale, obiecte artizanale realizate de meșteri populari, cășuta lui Moș Crăciun, cupola de lumini, bradul și animație stradală. Nu va fi scenă, tocmai pentru a fi mai mult spațiu și liber, programul artistic va fi doar în zona bradului”, a transmis primarul Emil Boc.
Întrebat dacă accesul clujenilor va fi pe baza certificatului verde, primarul Clujului a explicat că accesul în târg se va face doar pentru cei care sunt vaccinați sau trecuți prin boală .„Intrarea la târg se va face DOAR cu certificatul verde, adică ai trecut prin boală sau ai ambele doze de vaccin făcute”, a transmis Emil Boc.
Târgul de Crăciun este un eveniment ce datează din 2009. De precizat că în ultimii ani, Târgul de Crăciun din Piața Unirii a fost nominalizat printre cele mai frumoase târguri în cadrul concursului „European Best Christmas Market” organizat de European Best Destinations.
1 Decembrie, sărbătorită în format restrâns
Și Ziua Națională a României, 1 Decembrie, va fi sărbătorită la Cluj-Napoca, dar în format restrâns, cu circa 100 de persoane în Mihai Viteazu la festivitatea de depunere a coroanelor de flori. Momentan nu se știe exact dacă se va organiza celebra defilare în centrul municipiului Cluj-Napoca.
„Ziua Națională se va ține la Cluj-Napoca în format restrâns, cu maxim 100 de persoane în piața Mihai Viteazu”, a transmis Emil Boc.
Sursa: monitorulcj.ro
Sursa foto: Facebook – Clujul Copiilor
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









