Tenismenul albaiulian David Manu (TC Sun Alba Iulia) a câştigat turneul „Cupa Mărţişor” de la Oradea, turneu de categoria 1, organizat sub egida Federaţiei Române de Tenis.

Citește și: Mesaje de 1 martie • Mesaje de Mărţişor • Mesaje de primăvară, SMS -uri, felicitări şi urări frumoase pe care le puteţi trimite odată cu venirea primăverii

Din postura de favorit principal, talentatul jucător s-a impus la categoria 12 ani, după ce a învins în 3 meciuri, în finală învingându-l pe Zoltan Teszari (Sănătatea Oradea) – favoritul numărul 4. David a început tenisul de la vârsta de 4 ani şi jumătate la clubul TC Sun din Alba Iulia, iar la 7 ani a câştigat primul concurs. Sub îndrumarea antrenorilor Doru Brânduşan şi Călin Moldovan a reuşit să obţină premii importante în competiţiile organizate de Federaţia Română de Tenis.

Citeşte şi: FOTO: O nouă perfDavid Manu Oradea 3ormanţă pentru tenismenul David Manu (TC SUN Alba Iulia), bronz la dublu, la naţionalele de tenis Under 12

Pe urmele său calcă şi fratele său mai mic Alexandru, o altă speranţă a tenisului autohton, care la numai 7 ani şi trei luni a depăşit primul tur, după o victorie împotriva unui adversar mai mare cu doi ani, fiind învins în turul secund cu 6-2, 6-3.

De asemenea, Alexia Marginean a obtinut locul al doilea la acelasi concurs, categoria 12 ani fete, ea fiind pregătită de Radu Gheorghe, din Aiud.

La aceeaşi competitie, Tania Munteanu (tot de la TC Sun Alba Iulia) a luat locul 2 la categoria de 16 ani fete. Un turneu cu doua grupe in care s-a jucat dupa sistemul şah