FOTO: Cupa Alba Carolina la karate, o competiție de tradiție | Rezultatele CSM Unirea Alba Iulia și Karate Forever Alba Iulia
Cupa Alba Carolina la karate, o competiție de tradiție | Rezultatele CSM Unirea Alba Iulia și Karate Forever Alba Iulia
De curând, în Sala de Sport a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia s-a desfășurat a 8-a ediție a Cupei Alba Carolina la karate, concurs organizat de ACS Karate Forever Alba Iulia (președinte Alina Băluță 4 dan, Simion Băluță 8 dan – arbitru continental) și Direcția Județeană pentru Sport Alba. La competiția devenită o tradiție în Cetatea Marii Uniri au luat startul 380 de sportivi, de la 19 cluburi din țară, care s-au întrecut la kata individual, kumite individual, kihon, kata echipe și kumite echipe. Deschiderea oficială a fost onorată de Gabriel Pleșa, primarul municipiului Alba Iulia, și Traian Gligor, primarul comunei Bistra. Pe podium în ierarhia cluburilor (clubul organizator nu a fost inclus în ierarhie) s-au clasat CSC Bistra (antrenor Viviana Pripon) – locul întâi, Club Karate Brad (antrenor Sorin Avram) – locul doi și Okado Hunedoara (antrenor Adrian Crețu) – locul trei.
Rezultate:
*CS Municipal Unirea Alba Iulia (director Radu Mircea Urcan, antrenor Simion Băluță): Miruna Țîr – aur kata și aur kumite, Jessica Țîr – aur kata și aur kumite, David Borza – aur kata și aur kumite, Ariana Sută – bronz kata, aur kumite și kata echipe, Marian Pavel – aur kata și bronz kumite, April Dachin – aur kata, Iulia Ciucă – aur kata, Eliza Lebădă – argint kata și argint kumite, Mădălina Miclea – argint kata și bronz kumite, Andra Oarfa – argint kata și bronz kumite;
*ACS Karate Forever Alba Iulia (președinte Alina Băluță): Laurențiu Ienciu – aur kata și aur kumite, Patrik Pantea – aur kata și argint kumite, Gabriel Ienciu – argint kata și aur kumite, Eric Odveremean – aur kata și argint kumite, Bianca Ungureanu – aur kata și argint kumite, Miruna Baying – aur kata și argint kumite, Sonia Rad – aur kata, Gabriel Baciu – bronz kata și argint kumite, Elisea Stoica – bronz kata și argint kumite, Andreea Pașca – bronz kata și argint kumite, Diana Rus – argint kata, Filip Oțel – argint kata, Bogdan Ileană – argint kumite, Andrei Giga – argint kata și bronz kumite, Sebastian Stoienică – argint kumite, Cătălin David – bronz kihon și argint kumite, Beatrice Sîntejudean – argint kihon, Andreea Dascălu – bronz kata și bronz kumite, Daria Glodean – bronz kata și bronz kumite, Ovidiu Fordon – bronz kihon, Evelina Roșian – bronz kihon, Daria Mihu – bronz kihon, Ana David – bronz kihon;
*ACS Karate Forever, secția Ighiu: Spiridon Muntea – aur kihon, Luca Fiț – aur kihon, Marian Florea – argint kihon, Dragoș Trif – argint kihon, Alma Narița – argint kihon, David Huta – argint kihon, Nectarie Muntea – bronz kihon, Maya Huta – bronz kihon.
„Mulțumim pentru susținere Primăriei municipiului Alba Iulia, Grupului de firme CTC – prin Cosmin Stanciu, Colegiului «Horea, Cloșca și Crișan», director Valeriu Cerbu și primarului comunei Ighiu, Traian Rusu”, a transmis Simion Băluță, reprezentantul organizatorilor
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)