Foto Cugir: Elevii au arătat că le pasă de semenii lor
Casa Orăşenească de Cultură din Cugir a găzduit joi seara un spectacol caritabil înainte de Paşte, organizat de elevii Colegiului Naţional „David Prodan”, în parteneriat cu elevii Liceului de Muzică şi Arte plastice din Alba Iulia, cu dorinţa de a strânge donaţii pentru a ajuta familiile nevoiaşe din localitate.
Chiar dacă numărul participanţilor n-a mai fost ca la manifestările din anii precedenţi, organizate cu prilejul sărbătorilor de Paşte sau Crăciun, important a fost gestul acestor tineri elevi cu suflet mare, care au dăruit pe scenă, tot ce au avut mai bun, pentru a lăsa o impresie de neuitat.
Cei prezenţi la spectacol au putut urmări un concert de cântece Pascale susţinut de către grupul Aprentis al Colegiului „David Prodan”, şi-au încântat privirile cu mini-spectacolul de dans modern, au ascultat poezii şi muzică de calitate.
Cei care au încântat şi au impresionat în mod special participanţii au fost oaspeţii, prin soliştii vocali şi instrumentali ai Liceului de Muzică şi Arte Plasice din Alba Iulia, aplaudaţi la scena dechisă de spectatorii prezenţi. Elevii din clasa d-nei profesoare Teodora Zărnescu au demonstrat şi de această dată valoarea de excepţie a unei instituţii în domeniu, relevată prin interpretare şi talent de soliştii vocali: Alina Maer, Andrei Lazăr, Maria Lazăr, Andreea Constantin, Michael Cetean-(Olimpic al Naţionalei de Muzică)
La aceleaşi standarde de valoare s-au situat şi instrumentiştii liceului albaiulian: Ciprian Vârciu, Ovidiu Ţăran, Cătălin Petric, Iulian Ţuţ, Flavius Ignat, aproape toţi recompensaţi cu premii la Olimpiada Naţională de Muzică.
Felicitări tuturor, fie ei interpreţi sau organizatori pentru gestul lor de a aduce un zâmbet de bucurie pe buzele celor mai nevoiaşi semeni ai lor, cu prilejul Sfintelor sărbători ale Paştelui.
Din puţinii bani strânşi, cca. 900 lei, elevii liceului cugirean vor face pachete cu alimente pe care le vor oferii unor familii sărace din oraş.
(C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)