FOTO: CSU Medicina Tg. Mureş – Volei Alba Blaj 1-3 | „Derby-ul Ardealului” câştigat, 10 victorii din 10 pentru campioană!
Campioana României Volei Alba Blaj a învins în deplasare pe CSU Medicina Tg. Mureş, în „derby-ul Ardealului”, scor 3-1 (25-16, 25-10, 22-25, 25-15) şi a repurtat a 10-a victorie din tot atâtea meciuri în Divizia A1.
Duelul antrenorilor sârbi, Darko Zakoc și Pedrag Zucovic, foști colaboratori la Blaj, a însemnat un meci special, în distribuția gazdelor jucând și Vali Rusu, o jucătoare extrem de iubită în „Mica Romă”.
Susținută de 30 de suporteri, deținătoarea titlului a avut însă emoții, după ce a condus cu 2-0 pe seturi, gazdele reușind să cucerească un set, care a adus presiune în meci. Relaxarea vizitatoarelor în setul al treilea a strâns meciul, însă echipa din Blaj și-a revenit din dușul rece, iar lucrurile au reintrat în normal, ultimul set fiind fără istoric.
A fost și un duel al orgoliilor intre cele două bănci tehnice, între cei doi antrenori Darko Zakoc și Pedrag Zucovic, colaboratori perioade îndelungate inclusiv la naționala României, Constanța sau Blaj.
*Împotriva lui „Zule”, campioana pierde un set, după 8 partide!
Fostul secund al lui Darko, inclusiv la cele două titluri cucerite de formația din „Mica Romă”, Predrag Zucovic a reușit să țină în șah fosta echipă. În premieră adversar al fostului său „principal” în jocuri oficiale (au mai fost față-n față la Cupa Ardealului), „Zule” și-a motivat elevele ce au izbutit să smulgă un set campioanei. Volei Alba Blaj mai pierduse doar în prima rundă, două seturi, acasă cu CSM București, înșirând 8 partide în care s-a impus în minimum de seturi.
Distanţată în ierarhie, cu 29 de puncte din 30 posibile, formaţia din „Mica Romă” si-a dovedit iarăşi forţa incontestabilă, ce o poziţionează, în mod justificat în fotoliul de lider al campionatului feminin.
În competiţia internă vin două confruntări dificile, ambele în deplasare, cu contracandidatele la titlu, derby-urile cu CSM Tîrgovişte (în ultima etapă a turului, luni, 5 decembrie, ora 17.45) şi CSM Bucureşti (prima etapă din retur, în 10 decembrie).
Pentru Volei Alba Blaj au jucat Ana Grbac, Adina Salaoru, Samara Rodrigues, Dubravka Djuric, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe, Marina Vujovic (libero); au mai intrat: Ana Maria Berdilă, Nada Ninkovic, Ana Antonjievic.
Foto: Nicu GOGA
[nggallery id=3053]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








