FOTO: CSU LPS Alba Iulia – Univ. ICIM 2 Arad 76-52 | Victorie concludentă pentru tânăra formație din Cetatea Marii Uniri
La primul joc din 2017 în fața propriilor suporteri, CSU LPS Alba Iulia a învins fără emoții pe Universitatea ICIM 2 Arad, scor 76-52 (18-11, 22-14, 22-12, 14-15), meciul contând pentru etapa a 12 a Grupei a 2-a din Liga 1.
Cu 9 victorii din 10 posibile, formația condusă de Nicușor Marcu este liderul competiției, având 19 puncte și deja calificată la turneul semifinal pentru promovarea în Liga Națională.
Presărată cu destule greșeli de ambele părți, partida a fost la discreția gazdelor, care au controlat ostilitățile, CSU LPS Alba Iulia aflându-se în permanență la conducere.
Fără a forța prea mult, elevele lui Nicușor Marcu au dominat net, primul sfert încheindu-se cu o diferență lejeră, 18-11, fiind clar că CSU LPS Alba Iulia nu va avea nicio emoție. Și în al doilea parțial, tot gazdele au avut inițiativa și la mijlocul partidei ecartul era unul conform cu cursul partidei, 40-25, spre satisfacția celor peste 100 de spectatori.
Diferența a crescut și în sfertul al treilea, în care formația lui Nicușor Marcu a mai adăugat 10 puncte la diferența de pe tabelă, înaintea ultimelor 10 minute scorul fiind 62-37.
Ultimul sfert a contat numai pentru statistică, CSU LPS Alba Iulia relaxându-se la adăpostul avantajului substanțial și a diferenței clare de valoare între cele două combatante, partida nemaiprezentând interes. În consecință, vizitatoarele și-au adjudecat la limită ultimul sfert.
*Mădălina Geleriu, nou transfer al CSU LPS Alba Iulia
CSU LPS Alba Iulia a mutat pe piaţa transferurilor. Formația din Cetatea Marii Uniri a înregimentat-o pe sibianca Mădălina Geleriu, 21 de ani, 172 cm, care în ultimul sezon a jucat la Phoenix Galați, anterior fiind la BCM Tymes Timişoara şi care evoluează pe poziţia 1,2. Nou-venita a stat pe banca tehnică a echipei albaiuliene, dar poate fi folosită abia după 6 februarie, când sunt permise transferurile în eșalonul secund.
Pentru CSU LPS Alba Iulia au înscris Kelly Walter – 34 de puncte, Georgiana Plăvițiu – 15, Alexandra Bobar – 6, Adina Ivașcu – 6, Alexandra Boțan – 5, Andreea Fleșer – 4, Florina Rusu – 4, Ionela Țetcu – două și și au mai făcut parte din lot Iuliana Petrifălean, Teodora Petrescu.
Următoarea partidă va fi în deplasare, cu CS Municipal 2 Satu Mare, luni, 30 ianuarie, ora 13.30.
[nggallery id=3297]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








