FOTO: CS Ocna Mureș – Metalurgistul Cugir 1-1 (1-1), în al doilea derby „de Alba”! Ocnamureșenii, o remiză cât o victorie
CS Ocna Mureș a izbutit o remiză cât o victorie, în al doilea derby „de Alba” al turului, 1-1 (1-1) cu Metalurgistul Cugir, în condițiile în care este primul meci împotriva grupării de sub Drăgana în care nu a pierdut, precedentele 4 dueluri fiind eșecuri (anul trecut, în septembrie, un 1-5 drastic pe propriul teren).
Asta dincolo de faptul că amfitrionii veneau după două insuccese, meciuri în care nu au marcat, iar cugirenii aveau două izbânzi la rând, între care una în derby „de Alba” de pe „Cetate”. Vizitatorii au dominat confruntarea, însă prestația nu a fost una care să epateze, iar Cugirul a pierdut două puncte în fața unui adversar ambițios, ce s-a bătut pentru orice metru de teren.
*0-1, MIN. 42: șut I. GROZAV, din 9 metri, după un corner și o reluare cu capul a lui Vlădia
*1-1, MIn. 45: CĂT. CREȚ, pătruns pe stânga, a driblat un adversar și a șutat în colțul lung, pentru prima reușită în „alb-albastru”
*Lucian Itu: „Sunt foarte dezamăgit”
„Sunt foarte dezamăgit, din toate punctele de vedere. Pierdem puncte nepermis, cu echipe contra cărora nu ne așteptam. Nu am jucat ce ne-am dorit, le-am spus băieților că nu mai sunt echipe bune și echipe slabe. Dacă nu muncești, nu transpiri, nu ai cum să câștigi. Pe de altă parte, la fotbal mai trebuie să ai și noroc”, a declarat Lucian Itu, ce nu a a contat pe Șaucă și Tăban.
*Paul Ciucă:”Nu meritam să pierdem”
„Dacă trebuia ca astăzi una dintre echipe să piardă, cu siguranță nu noi eram aceea. Ei au avut posesia, au dominat teritorial, dar la ocazii mari a fost invers.Le-am spus jucătorilor mei că le stă în putere să răpună orice adversar, dar și să piardă, dacă nu au abordarea corectă de bărbați hotărâți să decidă prin evoluția lor soarta rezultatului din teren. Avem nevoie de încredere în forțele proprii, iar aceasta vine în urma rezultatelor pozitive. Sprijinul suporterilor a dat putere jucătorilor și prin evoluțiile viitoare dorim să îi facem să fie în continuare alături de noi„, a transmis Paul Ciucă, antrenor ce nu i-a avut la dispoziție pe Tegbo și Cioară, în vrem ce Guț și D. Lupșan nu au fost la capacitate 100 la sută.
Prima ocazie clară a actului secund i-a aparținut lui Nicula (61), însă a intervenit excelent portarul Ed. Mihai. Oaspeții domină teritorial, iar în teren a intrat și antrenorul Lucian Itu, la prima apariție stagională. D. Lupșan (88) a reluat cu capul, puțin peste transversală. Ultima ocazie a jocului i-a aparținut lui L. Itu (90+5), reluare cu capul peste transversală
Prima ocazie a jocului i-a aparținut lui Ceaca (13), scăpat simngur ce l-a lobat pe R. Opric, iar mingea a trecut pe lângă bara stângă. Replica a venit de la fâșnețul Cocan, în minutele 13 – a ratat reluarea din careul mic și 19 – când a tras peste de la 16 metri. Același Ceaca (37) a amenințat buturile lui R. Opric cu o reluare puțin alături, cu capul
În distribuția oaspeților Selagea, fostul căpitan al Unirii Alba Iulia este titular, în primul unsprezece fiind și tânărul Ciprian Andriuc (n. 2004), în vreme ce Tăban și Șaucă sunt în tribună, din motive medicale.
“Roș-albaștrii” abordează disputa cu un ascendent moral serios, în condițiile în care s-au impus în toate cele 4 jocuri din acești ani, respectiv 2-0 (0-0), în martie și 5-1 (4-1), în turul trecut, în urmă cu aproape un an, 26 septembrie 2020, la precedenta descindere la Ocna Mureș, în ediția 2018/ 2019 mai fiind un 2-0 (1-0) la Cugir și un 3-2 (1-1) în localitatea salină, ultimul, un derby nebun, cu două eliminări și trei goluri din penalty.
Echipe de start:
CS Ocna Mureş: Ed. Mihail – Cunțan (51, Pintilie), Haiduc, Cioplântă, Al. Kiraly – Socaciu/ cpt, Casian (61, Guț) – Căt. Creț, Frențiu (90+3, Coltor), Hetea (61, D. Lupșan) – Ceaca: rezerve An. Anghel, Ov. Truță, Neșan, Moise, Cl. Marcu. Antrenor Paul Ciucă – principal, Romeo Arinar – secund
Metalurgistul Cugir: R. Opric – Al. Rus (73, L. Contra), Vlădia, I. Grozav, Vitinha – Cocan (78, Șuteu), Boldea, P. Păcurar (78, L. Itu), Andriuc (58, Nicula), Selagea (73, Udrea), M. Lupu; rezerve: Perjeriu, M. Neagu, Șt. Radu, S. Itu. Antrenor Lucian Itu – principal
Averstismente: Hetea (45), Haiduc (68)/ Vlădia (33), Al. Rus (47), I. Grozav (87)
Arbitri Cl. Ștef, Al. Cozma, An. Sîncrăian (Tg. Mureș) Observatori I. Szekely (Cluj-Napoca), Fl. Burlea (Făgăraș)
Foto: Lucian DANCIU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








