Sport

FOTO: CS Hunedoara – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-1) | Liderul a întors scorul după pauză, în derby-ul turului, pe „Michael Klein”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Liderul CS Hunedoara a câștigat derby-ul Seriei a 9-a de pe “Michael Klein”, meci ce opunea formații neînvinse în acest sezon, scor 3-1 (0-1), după ce a întors scorul în actul secund.

Metalurgistul Cugir s-a aflat în avantaj după primul mitan, grație autogolului caraghios al lui A. Vlad (38), gen “Bănel Nicoliță” la Madrid, însă egalarea rapidă din startul actului secund, Hergheligiu (48, penalty, după o fază controversată) a tăiat aripile vizitatorilor, ce nu și-au mai revenit.

Hunedorenii au exploatat la maximum fazele fixe. După un corner Simon (64) l-a învins pe R. Opric, iar în final Hergheligiu (87) a realizat dubla și a demonstrat de ce este golgheterul seriei.

Noul „Corvinul” și-a atins scopul, a trecut acest examen sever și s-a distanțat la 5 “lungimi” după încheierea turului, îndreptându-se în marș imperturbabil spre eșalonul secund. Metalurgistul a vrut, însă în repriza a doua a cedat presiunii, după acel moment controversat de la egalarea din punctul cu var, nu a mai avut forță ofensivă, suferind primul eșec stagional, ultima înfrângere fiind acum 5 luni și jumătate, în 15 mai, 0-2 în returul barajului de promovare cu CS Zalău.

*Lucian Itu: „Nu-mi explic ce s-a întâmplat în repriza a doua”

Nu-mi explic ce s-a întâmplat în repriza a doua. La pauză chiar le-am transmis jucătorilor să nu greșim în primele 15 minute, să evităm erorile personale, pentru a nu da posibilitatea adversarului să vină peste noi. Suntem de moral, în multe jocuri am revenit, dar acum cum am fost egalați am căzut. E altceva în meciuri cu presiune. Ținând cont de loturile și pretențiile anunțate, nu s-a văzut diferență pe teren. Felicit echipa gazdă, am dat dat golul cum l-am dat, dar și acel autogol a venit tot pe presiunea noastră”, a declarat Lucian Itu.

*3-1, MIN. 87: HERGHELIGIU șut sub bară, din unghi, după ce în prima fază R. Opric a respins șutul atacantului hunedorean, care ulterior a câștigat duelul cu Tănăsescu

*2-1. MIN. 64: SIMON, reluare cu capul, la colțul scurt, din 7 metri, la un corner bătut din dreapta de Hergheligiu, R. Opric având partea sa de vină

*1-1. MIN. 48: HERGHELIGIU transformă elegant, sub bară, un penalty acordat după un duel Vlădia – Garutti, fază în care cu greu s-au identificat circumstanțe de penalty.

*0-1, MIN. 38: A. VLAD autogol de cascadorii râsului, la o diagonală a lui Boldea din propria jumătate a încercat să trimită cu capul spre propriul portar Lefter, care însă era ieșit dintre buturi

Repriza secundă în prima ei parte nu a adus mult fotbal. Mogoș (62) a șutat puțin peste de la 20 de metri. F. Iacob (77) a fost la un pas de autogol, cu o reluare defectuoasă din 8 metri, puțin peste.

În prezența la aproximativ 1.000 de spectatori, cu galeria hunedoreană în afara arenei, în semn de protest pentru noile măsuri santitare, Cugirul a început mai bine. Vitinha (9) – lovitură liberă puțin pe lângă, și Vlădia (15) – reluare peste la un corner, au semnat primele oportunități. Boldea (21) a tras de la 18 metri, puțin alături. Ocazie mare Cocan (21) – reluare din 8 metri peste transversală! Jairo (27) – lovitură liberă perpendiculară, de la 20 de metri, peste. Arnăutu (29) – ‘cap” periculos din 6 metri, prins de R. Opric. Arnăutu (45) a introdus mingea în plasă, însă golul anulat întrucât asistentul a semnalizat un fault anterior în favoarea gazdelor.

Echipe:

CS Hunedoara: Lefter –  A. Vlad (46, F. Iacob), Garutti, Rodrigues, Trășcan – Simon, Mogoș (63, R. Cristian), Giura (63, Bradu), L. Buș/ cpt (88, Bedea) – Hergheligiu (90+1, Da Motta), Arnăutu; rezerve D. Moldovan, A. Dumitru. Antrenor Florin Maxim.

Metalurgistul Cugir: R. Opric – Al. Rus (74, Tănăsescu), I. Grozav, Vlădia, Vitinha – Cocan (86, Șuteu), Boldea, P. Păcurar (74, Tăban), Nicula (74, L. Contra) – Șaucă/ cpt, M. Lupu; rezerve: Perjeriu, Udrea,  M. Neagu,L. Itu, Al. Popescu. Antrenor Lucian Itu – principal.

Arbitri S. Kovacs (Carei), Al. Corb (Satu Mare), Z. Kopriva (Carei) Observatori I. Spătaru (Timișoara), D. Micșa (Timișoara)

Avertismente: Jairo (40), Mogoș (61)/ I. Grozav (25), M. Lupu (46), Vlădia (47), Ak. Rus (63). Șaucă (28), Vitinha (73), Tănăsescu (83)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Volei Alba Blaj – Savino Del Bene Scandici, în „Alba Blaj” Arena, miercuri, 28 ianuarie! Bilete pentru meciul stelar cu Campioana Mondială a Cluburilor

Dan HENEGAR

Publicat

în

Volei Alba Blaj – Savino Del Bene Scandici, în „Alba Blaj” Arena, miercuri 28 ianuarie! Bilete pentru meciul stelar cu Campioana Mondială a Cluburilor, din Liga Campionilor Volei Alba Blaj – Savino Del Bene Scandici, reprezintă meciul anului în „Alba Blaj” Arena, confruntarea contând pentru penultima etapă a grupelor Ligii Campionilor fiind programată miercuri, 28 […]

Citește mai mult

Sport

Primele amicale pentru conjudețenele din eșalonul terț | CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia, dueluri cu divizionare secunde, vezi programul

Dan HENEGAR

Publicat

în

Primele partide amicale pentru conjudețenele din eșalonul terț | CSM Unirea Alba Iulia și CSU Alba Iulia, dueluri cu divizionare secunde, vezi programul Cele 5 formații din Alba care activează în Seria 7 din Liga 3 au la finele acestei săptămâni primele jocuri de verificare din 2026, meciuri programate sâmbătă, 24 ianuarie, pe lista oponentelor […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Volei Alba Blaj, calificare facilă în semifinalele Cupei României | Urmează o dublă cu rivala CSO Voluntari

Dan HENEGAR

Publicat

în

Campioana Volei Alba Blaj a realizat o calificare lejeră în semifinalele Cupei României, după o nouă victorie cu CSM Constanța, scor 3-0, în manșa retur a sferturilor de finală, în „Alba Blaj” Arena În acest meci, Volei Alba Blaj a învins, scor 3-0 (29-27, 25-12, 25-23), după 74 de minute. În semifinale este duelul cu rivala […]

Citește mai mult