Actualitate

FOTO: Cea de-a II-a Conferinţă Naţională Multidisciplinară „Profesorul Ion D. Lăzărescu, fondatorul Şcolii Româneşti de Teoria Aşchierii” Cugir, 2014

Ioana Oprean

Publicat

în

 id lazarescu15La Casa Orăşenească de Cultură din Cugir s-au desfăşurat miercuri, 10 septembrie, lucrările celei de-a II-a Conferinţe Naţionale Multidisciplinare ,,Profesorul Ion D. Lăzărescu- fondatorul Şcolii româneşti de teoria aschierii’’. Evenimentul a reunit personalităţi din lumea academică şi universitară, cadre inginereşti, reprezentanţi ai mediului local de afaceri, personalităţi politice şi administrative, de la nivel judeţean şi local.

În prezidiul reuniunii au luat loc primarul Cugirului Adrian Teban, preşedintele şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba Ion Dumitrel, respectiv Florin Roman, acad. prof. dr. ing. Csibi Vencel, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, dr. ing. Emil Munteanu-preşedintele Asociaţiei Parcurilor Industriale Tehnologice Ştiinţifice şi a Incubatoarelor de Afaceri din România (APITSIAR), dr. ing. Mihai Sudrijan – preşedintele AGIR – filiala Alba, ing. doctorand Alexandru Micaciu – directorul Colegiului Tehnic ” Ion D. Lăzărescu” Cugir.

Salutul de deschidere al Conferinţei a fost rostit de către dr. ing Emil Muntean – care a adresat urarea de bun venit celor peste 150 de participanţi şi a făcut o scurtă prezentare a dezvoltării industriale de peste 200 de ani a Cugirului şi a evidenţiat rolul activ pe care cadrele tehnice ale unităţilor locale îl joacă la nivelul oraşului.  Atât membri prezidiului cât şi alţi invitaţi la eveniment au rostit alocuţiuni şi au transmis mesaje de salut manifestării organizate în memoria marelui profesor Ion D. Lăzărescu.

Toţi participanţii la conferinţă au primit din partea organizatorilor Diplomă de Participare şi cartea ,,Inginerie-Cugir’’, editată de AGIR –Sucursala Alba, în care sunt prezentate pe domenii de activitate, peste 120 de lucrări, aparţinând participanţilor, lucrări care apoi au fost dezbătute în cadrul celor 10 secţiuni, desfăşurate în sălile special amenajate la Colegiul Tehnic ,,Ion D. Lăzărescu’’, prin aportul directorului Alexandru Micaciu. Tot în cadrul colegiului ce poartă numele marelui profesor, Asociaţia PRO-CUGIR şi membri ai AGIR au amenajat într-o sală de clasă o interesantă expoziţie, dedicată acestui eveniment.

După discuţiile în plenul conferinţei, a urmat o vizită la Uzina Mecanică Cugir, unde participanţii au avut ocazia să afle de la directorul general Romulus Micu, o prezentare legată de istoricul şi evoluţia fabricii care în acest an sărbătoreşte 215 ani de la înfiinţare, având totodată prilejul să viziteze expoziţia de arme şi muniţii organizată de societate.

Constantin PREDESCU

[nggallery id=2300]

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion.  El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]

Citește mai mult

Actualitate

Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]

Citește mai mult

Actualitate

22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate

Ioana Oprean

Publicat

în

22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult