FOTO: Asociația RYMA i-a sărbătorit pe micuții de la Clubul Junior Ranger Alba Iulia
Sâmbătă, 11 octombrie a avut loc o ultimă întâlnire din acest an a clubului Junior Ranger Alba înființat de Asociatai RYMA.
La întâlnire au participat micii rangeri împreună cu părinții lor, reprezentanți ai asociațiilor partenere în proiect dar și un grup de vizitatori din Republica Moldova, veniți în schimb de experiență la Alba Iulia. Copiii au primit tricouri cu sigla clubului JR creată chiar de ei, au băut suc natural de mere, s-au cățărat pe panoul de cățărat asistați de membrii Asociației Albamont Alba și au “incins” coarda de la tiroliana mai bine de 3 ore.
“Înființarea Clubului Junior Ranger Alba face parte din proiectul”Promovarea ariilor naturale protejate din județul Alba prin activități de informare și de tip Junior Ranger” finanțat de Fundația pentru Parteneriat și Mol România și cofinanțat de Asociația RYMA. Datorită acestei finanțări copiii au beneficiat de 3 excursii gratuite pe parcursul vacanței de vară ( Râpa Roșie, Rimetea și Ampoita) coordonate de animatori de natură și de membri ai asociaților partenere în proiect, dar și de activități educative și sportive de tip Junior Ranger. Aceste activități au avut loc la RYMA în parcul de joaca “Aventura din Cetate” , parc amenajat tot cu ajutorul unui proiect finanțat în 2013 de către Fundația pentru Parteneriat și Mol România. Partenerii proiectului de anul acesta au fost Asociația Albamont Alba, Asociația Ecouri Verzi Cluj Napoca și Trăscău Corp Zlatna iar Consiliul Județean a sprijinit logistic proiectul prin cadouri oferite micilor rangeri: insigne, bomboane și vederi cu specii de animale din ariile naturale protejate din județ.
Tot în cadrul proiectului a fost amenajat și punctul de informare turistică din incinta RYMA care a fost dotat cu un ecran touchscreen cu ajutorul căruia turiștii se pot informa cu privire la siturile Natura 2000, cu pliante informative și broșuri iar în galeria de artă vizitatorii pot admira o expoziție cu cele mai populare itinerarii turistice din ariile naturale protejate din județul Alba. Activitățile Clubului Junior Ranger se vor relua în anul 2015 cu alte jocuri și cursuri despre protecția mediului înconjurător și noi excursii în natură”, se arată într-un comunicat remis presei de organizatori.
[nggallery id=2435]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)