FOTO: apel la „112” din partea arbitrilor, după scandalul de la partida Transalpina Șugag – CS Ocna Mureș 4-5 (1-2), „centralul” Mihai Domșa – lovit de spectatori!
Speriați de incidentele de la finalul partidei derby a Ligii a IV-a, de la Șugag, dintre Transalpina și CS Ocna Mureș, încheiată cu scorul de 4-5 (1-2), arbitrii au apelat la numărul „112”, temându-se pentru securitatea lor!!
Nervoși din pricina faptului că favoriții au pierdut întâlnirea după ce au încheiat jocul cu doi oameni mai puțin, Mura (72) și Rahovean (83), iar adversarii au înscris ultimele două goluri din lovituri de pedeaspă transformate de Vali Drăgan (83 și 90+3), o parte dintre fanii locali au pătruns pe teren, în încercarea de a-i cere socoteală centralului aiudean Mihai Domșa. Lăudabilă intervenția lui Neluțu Budin și a jucătorilor gazdă, care au protejat brigada de arbitrii în drum spre vestiar, dar și așa, Mihai Domșa s-a ales cu două lovituri.
Nemulțumiți de maniera de arbitraj, după fluierul final câțiva spectatori au intrat pe gazon, pentru a-i cere socoteală centralului Mihai Domșa mai ales pentru eliminarea lui Mura, un al doilea galben acordat ușor. Jucătorii gazdă și Neluțu Budin au înercat să-i protejeze pe aceștia, ce au ajuns cu greu la vestiare, printr-o mulțume furioasă, centralul primind și o lovitură în ceafă, în drum spre cabine, din partea unui localnic.
„Și-au bătut joc de noi în Sâmbăta Mare„, au exclamat fanii furioși la culme! „E gata, eu renunț, ne-au furat pe banii noștri„. Să mearge cine vrea în Liga a 3-a, a afirmat Neluțu Budin, oficialul gazdelor.
Derularea golurilor: P. Lazăr (14) – 1-0, Val. Drăgan (27) și T. Cristea (31) -pentru 1-2, Rahovean (52) – 2-2, Kiss
(55) – 2-3, Diaconu (57) și Mura (63) pentru 4-3, Val. Drăgan (84, penalty) – egalitate iar 4-4, gazdele fiind inferioritate după duiă eliminări Mura (72) și Rahovean (83). Lovitura de grație a dat-o același Val. Drăgan (90+3) – un alt penalty transformat sec, după un fault asupra lui Vaidasigan, aiudeanul reușind tripla!
*Eliminarea lui Mura, scânteia ce a aprins scandalul!
Eliminarea lui Mura, în minutul 72, când scorul era 4-3 a fost faza ce a rupt echilibrul, îndelung contestată de gazde, care consideră că Mihai Domșa a greșit flagrant, aducând în discuție și faptul că ulterior Vali Drăgan nu a primit al doilea galben pentru simulare. A fost momentul cheie al jocului, unul tensionat și încheiat cu scandal după fluierul de final.
[nggallery id=5420]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









