Florin Roman: Misterul a 8 ani de mandat Ion Dumitrel – un om fără legătură cu judeţul şi scaunul pe care îl ocupă

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Despre realizările domnului Ion Dumitrel în judeţul Alba nu se pot spune foarte multe. Ele nu prea există. Probabil un colţ de ziar ar ajunge, cu o poză mare a dânsului, să acopere activitatea lui de aproape 8 ani! Nici dumnealui nu are prea multe de spus: nu e un om să îl vezi prin public şi de regulă tace. Gândurile îi par puţine, ca şi faptele sale. Ah, o menţiune pentru mulţi locuitori din Alba: domnul Dumitrel este chiar preşedintele Consiliului Judeţean! Adică acel om pe care ar fi trebuit să îl vedeţi, de 8 ani de când îşi ia salariul de la „judeţ”, bătând uliţele şi dealurile Albei, tocindu-şi pantofii. Dar domnul Dumitrel a fost invizibil – praful istoriei nu prea are unde să se aşeze pe pagini cu realizări semnate Dumitrel.

El nu a avut niciodată legătură cu oamenii din Alba, fie ei albaiulienii, moţii, cugireni, aiudeni sau de oriunde din judeţ. Poate faptul că nu e născut pe aceste meleaguri nu contează atât de mult. De fapt important e să vedem „omul”, iar în cazul domnului Dumitrel vorbim de un om temător, ajuns în funcţie dintr-o întâmplare şi ţinut acolo de conjuncturi. Pe domnul Ion Dumitrel l-au purtat apele norocului pe lângă lideri apreciaţi de oameni sau într-un partid, PDL, care a înşelat cu entuziasm aşteptările a milioane de români. S-a trezit de fiecare dată într-un scaun, de „şăf” de judeţ, uriaş pentru statura şi capacităţile sale reduse de a conduce ceva.

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

De-ai vrea să-l critici mai vârtos pe Dumitrel că „n-a atins nu ştiu ce obiective”, ar fi inutil: omul nu şi-a prea propus nimic în 8 ani de zile! Şi-a dorit doar să rămână în funcţie, ca un copil, profitând şi copiind de la colegii săi de la PDL, maeştri ai disimulării şi minciunii. Dumitrel a mimat că e în funcţie timp de 8 ani şi a dat aparenţa că se petrece ceva pe acolo. Din fericire, nişte oameni destonici de la Consiliul Judeţean, din aparatul tehnic, au muncit în umbră şi n-au lăsat judeţul să „crape” de tot. Viziunea a lipsit însă complet.

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Nu poţi să spui că Dumitrel nu a „adus investitori” în judeţ pentru că … de fapt nu s-a dus nicăieri să aducă pe cineva, nu s-a gândit vreodată probabil că există noţiunea de „investitori”. Trebuie să înţelegeţi că omul în cauză este la nivelul  unui vânzător de magazin decent care deschide magazinul la 8 şi închide la 5, dar care nu îşi pune problema de unde vine „marfa” sau ce trebuie să faci ca să prosperi, să te extinzi, să ai salarii mai mari! El ştie doar că trebuie să îşi păstreze locul de muncă şi să dea bine cu toată lumea pentru asta. Nu contează că poate mâine îi pică magazinul şi casa în cap.

Omul Dumitrel nu are cum să facă o strategie de dezvoltare pentru judeţul Alba pentru că nu are idee ce e aia „strategie”. O celebră butadă de la începutul anilor 90 spunea despre Iliescu: „Cine-a stat cinci ani la ruşi, nu poate gândi ca Bush!”. Cam aşa şi domnul Dumitrel – căruţa lui nu merge mai departe de Albac. Unde anual mai face, aşa de imagine – cum a învăţat de la şeful lui, Hava, câte un târg, zice-se turistic. Dar unde se mai bea de fapt doar câte un păhărel cu nişte prieteni de afaceri.

Nu vă gândiţi la proiecte majore, de interes uriaş pentru generaţii de oameni din Alba cum e Alba Iulia 2020 – Capitală Culturală Europeană: câtă vreme mai e Ion Dumitrel în funcţie nu avem la ce ne aştepta! Am încercat mai mulţi oameni să îl facem să înţeleagă aşa simplu cum ştie el de ce e bun proiectul: n-a priceput. A dat din umeri şi s-a dus la şedinţa de partid, la PDL, să vadă ce are voie să facă în ziua aia şi ce nu.

Să ştiţi că unele lucruri care s-au făcut în aceşti ani, cât Dumitrel semna condica pe la Consiliul Judeţean, l-ar putea mira chiar şi pe domnul Dumitrel însuşi! L-ar mira de exemplu proiectele pe zona de „alimentare de apă” pentru că el nu a avut de-a face cu ele: le-a primit de-a gata scrise de la predecesorul său, Atanasiu, şi apoi au mers de la sine pentru că erau bine făcute şi oamenii puşi la „butoane” erau pricepuţi. Tot ce a a trebuit domnul Dumitrel la asemenea proiecte a fost să nu-i deranjeze pe oamenii care munceau. Absenţa sa din viaţa judeţului Alba a avut şi are, culmea, şi beneficii (sic!).

Pentru 2012 însă nu mai vrem un preşedinte – marionetă, un preşedinte de carton la Consiliul Judeţean. Vrem viziune, investiţii, un om capabil să discute cu marii industriaşi şi mai ales vrem muncă zi de zi în interesul oamenilor din Alba. Iar domnul Dumitrel poate semna de pe acum ultima condică de pe 11 iunie 2012, de după alegeri, pentru că trebuie să plece: nu se califică şi nu s-a calificat vreodată pentru acest post. Împreună cu partidul sinistrului, PDL.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

63 Comentarii

Aurelian 20 februarie 2012 at 1:01

Ai o vorba Florinel, „daca taceai filozof ramaneai”, Dumitrel cel putin tace, pe cand tu, spui numai prostii, si te faci de tot rasul. Nu stiu de ce Dracu, nu lasi scrisul ca nu ii de tine si sa iei lopata in mana, ca la asta te pricepi!

alex 20 februarie 2012 at 19:00

Asa este, in viata daca vrei sa nu iti gaseasca nimeni nod in papura trebuie sa taci. Ce daca nu realizezi absolut nimic stand la locul tau si fiind baiat cuminte… Mai oameni, in viata asta n-ai cum sa ii multumesti pe toti, poti sa incerci dar n-o sa reusesti. Ideea este sa lupti din toate puterile tale pentru telul pe care il consideri ca fiind important, moment in care alaturi de tine vor veni si alti oameni, daca se intampla sa aveti un tel comun. Neasumandu-ti nimic de teama sa nu-ti patezi imaginea, nici nu vei realiza nimic, si sincer, eu nu imi doresc un astfel de conducator. Cel pe care-l vreau la conducere este acela care crede cu tarie in ceea ce isi doreste sa realizeze, si care intr-adevar si face ceva inspre indeplinirea scopurilor propuse. Iarasi, mi se parea dubios cum de, intr-un partid al oamenilor cu cele mai patate imagini reuseste cineva sa se pastreze imaculat, dar dl Roman a reusit sa ma lumineze…logic, n-ai cum sa gresesti daca nu incerci!

Aurelian 20 februarie 2012 at 19:31

Alex, nu o lua chiar asa, nici Dumitrel nu tace, dar tot PDL-ul, nu scoate pe gura atatea prostii ca Piticul Atomic!

Badia 20 februarie 2012 at 6:17

Asta-i dus cu pluta, batut la cap, sau pur si simplu nu a trait aici in Alba sau in Romania, ori nu-i iesit inca din ou. Pai bine mai domnule Florin Roman, se spune ca ai fost ziarist si ca pentru un adevarat liberal adevarul primeaza si ca dezvoltarea unei afaceri trebuie sa se bazeze pa ceva real, adevarat, dumneata ne faci de rusine cu acest articol lipsit continut si cu atingeri aluzive la acele „nerealizari”. Daca a nu recunoaste unele realizari si potente ale adversarului este modul de a face politica reala pentru dumneata, ma lipsesc de astfel de liberali. Nu stiu daca ai mai iesit din judet, insa se pare ca judetul Alba este unul dintre cele mai bine puse la punct judete din punct de vedere a infrastructurii rutiere. Trebuie sa recunoastem ca acest oltean aciuat aici la noi a fost, pana acum, cel mai gospodarsi eficient presedinte de CJ din Albasi ca ne-a dat peste bot demonstrand ca se poate. Tot e, impreuna cu ai lui a reusit sa mai aduca si unii investitori, cezi Bosch la Blaj si Star Transmision la Cugir., aceasta in tim ce onor domnul Atanasiu, am inteles de la unii aiudeni a cam incurcat impreuna cu primarul de acolo extinderea nemtilor in fosta intreprindere metalurgica, vanzand-o pe nimic cu lumanare si colac celor de la Remaru.
Ai ndreptate in legatura cu proiectul de alimentare cu apa, acel SAMTID. Da Atanasiu a tras sforile pentru care s-a extins apa in judet. Este si bun si rau in acelasi timp. Este bun deoarece s-a realizat structura pein care se pot racorda la reteaua de apa comunele din zona, mai ales ca in ultimii ani, in majoritatea lor, apele freatice sun infestate cu nitriti insa… Ai intrebat, sau te-ai intrebat de ce acum avem cea mai scumpa apa din tara? Cat trebuie si cati ani sa platim acele imprumuturi luate pentru derularea acestui program?
Stiu ca aceste cuvinte dvor durea pentru unii, ca nu convin, dar haideti sa lucram cu adevaruri. Sunt constient de faptul ca multi ma vor eticheta „potocaliu Tampit” sau „pupincurist” ca asa se poarta, dar fac inca odata apoelul la a ne folosi de adevar, altfel orice este cladit pe neadevar nu are viata lunga.

http://www.neobux.com/?r=Hubar 21 februarie 2012 at 1:22

„Nu stiu daca ai mai iesit din judet, insa se pare ca judetul Alba este unul dintre cele mai bine puse la punct judete din punct de vedere a infrastructurii rutiere.”

Se pare ca nici d-ta Badie nu prea iesi din judet.Altfel nu ai vorbi doar ca sa nu taci.Ia du-te in oricare alt judet de pe langa al nostru si vezi ce sosele au si dupa aia vino sa numeri gropile noastre.Fa un drum Alba-Iulia -Zlatna si vezi ce drum de tot r…….l este pana la Micesti.Sau pe oricare alt drum national din judet.

Badia 21 februarie 2012 at 6:11

Cred ca nu sti ce inseamna infrastructura judeteana. Una sunt drumurile judetene si alta cele nationale. olteanul s-a achitat onorabil chiar mai bine de atat in ceea ce priveste intretinerea si reabilitarea drumurilor judetene. La acest capitol nu ma poti contrazice. Apropo, eu, dat fiind natura serviciului umblu can prin toata tara si cam stiu ce si cum….

Costel* 21 februarie 2012 at 8:16

Badia draga fa un drum de la Galda la Abrud prin Mogos si de la Aiud la Ponor pentru ca si acestea sunt DJ-urile Dumitrel -lului si dupa aceea mai povestim … Badie … de la Ponor circula un singur autobuz pe saptamana de bun ce este DJ-ul … Badie…

Badia 21 februarie 2012 at 8:37

Daca citeaim mai atent ziarul Unirea erai informat in ceea ce priveste aceste drumuri. Revezi arhiva ziarului si mai vorbim.

Costel* 21 februarie 2012 at 9:06

Citesc si ziarul Unirea Badie, dar si circul pe aceste DJ-uri Badie, numai masina mea stie cate capata de la aceste DJ-uri Badie.

Badia 21 februarie 2012 at 9:22

Si totusi esti in necunostinta de cauza, la fel cum am constat ca este si autorul acestui articol. Consider, in continuare, ca nu ai citit ziarul si ca nu sti ce s-a facu, se face si se va face in judet. Pacat.

Costel* 21 februarie 2012 at 13:15

Badie draga si totusi circul in judet. De la Abrud pana de Mogos varianta Bucium drumul este bun.De la Mogos Ivanis Intregalde e jale cu J mare Badie, trebuie masina 4×4 si cu troliu iar la Ponor se merge cand nu ploua Badie. Nu am nimic cu domnul Dumitrel, Dumnezeu sa-i deie sanatate, dar asta e. Drumurile noastre toate Badie, vorba lui Dan Spataru.

????? 20 februarie 2012 at 12:47

ARTICOLUL L-AI SCRIS INAINTE DE DEZALCOOLIZARE? CAND DORMEAI PE SCARI LA HOTEL CETATE?

iuliu 20 februarie 2012 at 13:04

Stimate domn! Intreci orice inchipuire. Dumneata daca nu ai cu cine te bate iti fabrici zilnic un adversar. Azi maine si vantul bate din cauza lui dumitrel si hava, soarele arde la fel si stratul de ozon se subtiaza din acelasi motiv. Liftul nu urca, pasarea nu zboara si asa mai departe. Desi neoficial, banui cai o forma avansat de dezechilibru psihic pentrua emite atatea aberatii. Nici nu are rost sa ne dedicam timpul pentru a mai intelege ce vrei din postura de don quijote care extermina verbal orice si pe oricine. Chiar ne crezi prosti pe toti? Cum sa spui ca dumitrel nu a facut nimic?! Dar ce ai facut dumneata? E clar ca e nevoie sa ajungi din nou la putere, ca se subtiaza acumularile, ca nu mai ai bani de mers in concedii….Dar asta nu se face cu pretul atator aiureli, minciuni si aberatii. Jalnic! Fara sa mai spunem ca te recomanda pe dumneata nu reprezinta nici 2% din personalitatea lui dumitrel si valoarea umana.

Aiudeanul 21 februarie 2012 at 15:36

Sunt de acord cu abordarea.. @iuliu lasand la o parte persoana careia i te adresezi ce spui tu e valabil pentru toti care critica primarul din Aiud sau alti primari , alti alesi si candidati. Mai intai sa spuna ei ce au facut si pe urma sa scoata ochii altora.. Asta nu inseamna ca ii iau partea lui Dumitrel.. nu am cum. Aiudul nu a existat pentru el nici macar cand am avut calamitati.. a dat bani la altii.

Badia 21 februarie 2012 at 16:04

Daca vrei un exemplu vezi cazul municipiului nostru Blaj. Vei vedea ca se poate. La voi de ce nu s-a putut? Am inteles de la prietenii mei din Aiud ca acolo primaria trebuie sa plateasca 2 miliarde lei vechi pe luna numai dobanzi pentru banii pe care i-a luat imprumut de la banci, bani cu care nu se vede sa fi facut ceva. Am vazut un pod, ce e drept destul de frumusel si elegant, dar cand am auzit zvonul ca ar fi costat aproape 23 de miliarde lei vechi mi-a venit rau. Am mai vazut, in zilele ploioase, cum balteste apa pe trotuare. Mi s-a spus, nu stiu daca este sau nu adevarat, ca bordurarea trotuarelor a fost facuta in campania trecuta si ca acum aceste borduri sunt denumite de localnici „barajele lui Josan” Acestea sunt fapte de lauda? Prviti spre noi, spre Blaj, aici s-a putut, s-a dat dovada ca se poate, un blajean la carma Blajului a demonstarat acest lucru. Poate de aceea aici oamenii nu au fetele asa de posomorate si imbatranite timpuriu. Poate de aceea aici s-a putut face si in alte locuri nu. Se pare ca nu degeaba aici s-a infiint prima scoala cu predare in limba romana, pentru ca aici se gandeste romaneste pentru romani.

CUGIR C 20 februarie 2012 at 13:25

ALO FLORINEEE!!!!!NU DAU DOI BANI PE DUMITREL DAR VA INTREB PE TOTI CEI CARE SCRIETI ACUMA CRITIC IN PRAG DE ALEGERI UNDE MAMA DRACULUI ATI FOST 8 ANI???

Realistul 20 februarie 2012 at 13:37

Dumitrel este un oltean si dusmanul de moarte al limbii romane.Trebuie precizat si faptul ca doamna Dumitrel lucreaza la Apa CTTA si are leafa mai mare decat el!!!Toate investitiile se fac cu bani de la partid.Bineinteles nu toate deodata ci date separat.

Aurelian 20 februarie 2012 at 14:16

Florinele, ti-ai scos derbedei la inaintare, si/sau lucrii sub acoperire, ca sa-ti mai speli putin imaginea?

aoleu 20 februarie 2012 at 14:18

ROG ZIARUL „UNIREA” SA NU MAI PUBLICE ASEMENEA ABERATII SI INEPTII ALE UNUI DEZAXAT CARE TOATA ZIUA ARUNCA CU MIZERII IN STANGA SI DREAPTA. Daca asta e opozitia din Alba….fereasca Dumnezeu sa ajunga astia la conducere.

eu 21 februarie 2012 at 8:08

Aoleu…. da aoleu de capul tau, pdl ist, fugi din Alba ca esti varza

Sorina 20 februarie 2012 at 14:37

O saracu de tine, se vede ca vorbesti tot alaturi, Il votez pe domnul Dumitrel,

maria 20 februarie 2012 at 14:46

Mai omule, tu sti ce scoti din gura?Vai de capul tau ,mi-e mila de tine,Doamne lunimeazal.

haha 20 februarie 2012 at 15:28

Se vede ca angajatii primariei au ajuns la butoane….Altceva mai bun nu au de facut, decat sa inspecteze site-urile ziarelor si sa arunce jigniri in stanga si dreapta.Uitati unde sunt banii contribuabililor!Roman spune lucrurilor pe nume.Felicitari!

Aurelian 20 februarie 2012 at 15:48

Daca Roman spune „lucrurilor pe nume”, de ce nu ne spune cum si-a castigat averea? Eventual sa il convinga si pe Eutanasiu sa ne spuna cinstit, cum si-a castigat averea!

albaiulian 20 februarie 2012 at 15:30

Reforma lui Dumitrel inseamna desfiintarea a patru spitale.Este omul lui Basescu care taie pensii si salarii, iar dupa el nu a ramas nimic.Aceste lucruri sunt vizibile, le putem constata.Rusine Hava si Dumitrel!

felicia 20 februarie 2012 at 15:43

Un articol foarte bun . Trebie sa va spun ca domnul este oltean si a facut si el ceva drumuri in judet.
V-ati bucurat ? Drumurile sunt toate de 3,5 m latime . Stiti de ce ? In Oltenia se circula foarte mult cu teleguta cu magarul si nu ocupa mai mult de 1 metru in latime .SA-I SPUNA CINEVA CA IN ARDEAL CARELE TRASE DE BOI SUNT MAI LATE asa ca sa le faca mai late

Sophie 20 februarie 2012 at 15:48

Dumitrel merge prin judet la tot felu de evenimente,dar n u prea face nimic.Florin Roman are mare dreptate cand spune ca in 8 ani nu a facut nimic.Nu a reusit sa aduca marile lanturi de magazine la noi in oras decat Kaufland,Ambient si mai nou Dedeman..Nu exista McDonald’s,Praktiker,Metro,Cora si altele…Rusine ! Alba Iulia are mare potential turistic,dar trebuie exploatat trebuie proiecte pentru dezvoltare.,nu numai in oras,ci si in judet.Sunt multe sate care au nevoie de canalizare,drumuri,pentru ca cetatenii sa duca un trai cat de cat normal si civilizat.Satele din Tara Motilor sunt absout superbe si merita sa fie vizitate de turisti din tara noastra,dar si straini.Inca odata RUSINE Dumitrel !

Costel* 20 februarie 2012 at 16:47

Si totusi domnul Dumitrel este baiat bun. Sa vedeti la primavara cum va astupa gropile DL-ului catre Mogos pentru ca daca nu repara drumul nu pot ajunge acolo buletinele de vot. La magazinul din Mogos sat, in toamna un PDL-ist de vaza recita cam asa…
Foie verde foi de plopi,
DJ-ul e plin de gropi,
Ca nu circula pe el,
Popescu si Dumitrel.
Ne este mila de domnul primar de Mogos care isi rupe camionul cand face transporturi dar … fiind PDL-ist supus trebuie sa faca … „ciocul mic” … pentru ca Dumitrel este … „PUTEREAAAA” in judet. Asta e cultura pentru cultura …

realista 20 februarie 2012 at 18:02

atata ai in cap supermarketuri! Asta-i dezvoltarea in capul tau. Nu vin pt ca orasul nu e destul de mare, nu din cauza lui Dumitrel

ardeleanul34 21 februarie 2012 at 12:19

Si orasul de ce nu e dezvoltat oare? Cine conduce orasul si judetul?Nu cumva Dumitrel, Hava si compania???

ardeleanul34 20 februarie 2012 at 17:50

Este o rusine ceea ce s-a realizat in acest judet, cred totusi ca e prea mult sa folosesc cuvantul REALIZAT. Drumurile asfaltate acum 2-3 ani sunt toate gropi, totul e vopsit numai in portocaliu, oamenii sunt nemultumiti? De ce oare? Ca e prea bine, nu? Va asigur eu ca nu, iar Domnul Roman are inca odata dreptate in ceea ce spune, deci nu mai tot incercati sa il atacati ca si asa nu va iese, Domnul Roman spune doar adevarul, chiar daca unora nu le convine!!!

mr 20 februarie 2012 at 17:54

Te iert Florinele ca vad in articol disperarea unui animal flamand. sa-ti dea dumnezeu atata sanatate cat adevar ai scris aici. si bani tot asa.

realista 20 februarie 2012 at 17:58

Ce treaba ai cu doamna Dumitrel, ca n-am inteles? Mai bine vezi cum a ajuns madam Roman din chelnerita la Cetate mare economista!

Marius 20 februarie 2012 at 18:38

Pentru Sophie.Te rog documenteazate inainte de a spune lucruri neadevarate. Intra pe site-urile McDonald’s,Praktiker,Metro,Cora sa vezi ce populatie trebuie sa aiba un oras, municipiu sa accepte sa vina.Dupa ce te mai documentezi , mai discutam, lucrez la una din firmele enumerate de tine

ardeleanul34 21 februarie 2012 at 12:23

Te rog sa te documentezi si tu de ce nu vine nimeni la noi. La Deva de ce au mers toate marile magazine? Nici Deva nu intruneste toate conditiile, iar acesta este doar un exemplu. Altele sunt lucrurile pentru care nu vin, nu numarul de locuitori sau altceva.

ciciu 20 februarie 2012 at 21:57

Ai dreptate d-le Florin
Olteanului asta de Dumitel i sa urcat la cap si este complet rupt de realitate.
Oltenasule iti propun sa treci Carpatii la tine in Oltenia
Daca nu mai vrei sa mananci PRAZ iti propun sa te rogi de Gainarul Primar (inca)Galbenel Sarbu sa te angajeze la carat OUA sau la carat de gainat

goga 20 februarie 2012 at 22:00

Un ARDELEAN va fi Presedintele CJ dupa data de 10.19.2012

Aurelian 20 februarie 2012 at 22:03

Florinele, cineva spunea, „ca unde nu-i cap, vai de picioare”! Asa esti si tu acum, iti cheltuiesti ultimul ban pe propaganda electorala, si vezi ca scazi in sondaje, in loc sa cresti(nu tu, ci procentele). Ai intrat in panica, esti ca un animal flamand si haituit, cauti sa musti pe toata lumea, si „latrii” la toti. Vezi sa nu incerci sa latri la Eutanasiu si Potorina, ca aia iti scot „coltii”!

Pro Verb 21 februarie 2012 at 8:41

AIURELENE, mi-a placut mult „zicatoarea” pe care ai citat-o tu – „daca taceai filozof ramaneani” Cand ma gandesc ca forumul acesta este plin de comentariile tale…

ardeleanul34 21 februarie 2012 at 12:21

Proverbul acela ti se potriveste tie Aureliane, pentru ca imi e greu sa cred ca tu ai cap, la ce lucruri spui pe aici!!!Stiu ca va doare ca Domnul Roman zice doar adevaruri, dar nu cred ca trebuie sa ne manifestam in stilul tau

eu 21 februarie 2012 at 8:04

Vorbesti de care de boi, se pare ca esti o vaca daca cunosti atatea…

eu 21 februarie 2012 at 8:06

Se pare ca esti o vaca, dupa cum gandesti, asa…ingusta la minte

Provincialul 21 februarie 2012 at 13:13

Domnilor, hai sa nu discutam administratia domnului Dumitrel numai din punct de vedere al drumurilor judetene sau comunale.
Ce a facut domnul Dumitrel pentru dezvoltarea judetului?
Doua investitii?
Intr-un judet cu adevarate drame dupa cadera industriei din judet se lauda cu doua investitii?

Ce putea sa faca domnul Dumitrel?
PARCURI INDUSTRIALE!!!! Exista o lege a parcurilor industriale inca de prin anul 2000, in care investitorii pot beneficia de anumite facilitati, iar in negociere cu Guvernul aceste facilitati puteau fi largite – vezi cazul Clujului.
Pe structura acestor parcuri industriale Consiliul Judetean putea scrie proiecte si atrage si alte fonduri europene, inclusiv pe POSDRU pentru rercalificarea persoanelor din zonele grav atinse de dezindustriale. cate asemnea Parcuri industriale a realizat domnul Dumitrel in 8 ani. Inteleg ca la initiativa primariei Zlatna se va porni acolo un parc in colaborare cu CJ. Cam tarziu. Zlatna este un „desert al disperaii” de multi ani.
Domnul Dumitrel imi aminteste de primarul Sebesului care este laudat tot pentru ca nu a facut nimic – bun sau rau.
Revin cu propunerea sa alegem in functia de presedinte al Consiliului Judetean o STATUIE – va face tot atat de mult ca domnul Dumitrel.
Cate fonduri europene a atras Consiliul judetean? Fondurile guvernamentale atrase au dus la dezvoltarea ECONOMICA a judetului sau au fost bani guvernamentali pentru primarii portocalii sau cu adresa pentru anume firme (drumari) care au un parandarat serios disponibil?
Un judet nu se poate dezvolta din resurse proprii – pentru a avea un BUGET al judetului care sa rezolve problemele grave din judet avem nevoie de surse externe – atat investitori straini cat si din fonduri europene. Daca ne vom obisnui sa ne bazam numai cu bugete din actualele resurse locale, Alba va ramane un judet nedezvoltat. Daca va intereseaza, va pot demonstra asta aritmetic.
Problema nu este ca domnul Dumitrel este oltean, poate fi si palestinian ca Arafat, ci incompetenta sa ca „administrator sef” a judetului.
Daca il realegeti pe Dumitrel, puteti tot atat de bine sa alegeti o STATUIE!
Dupa 8 ani de Dumitrel, judetul Alba este mai sarac ca in 2004, iar discrepanta dintre judetul Alba si alte judete e tot mai mare.

Aiudeanul 21 februarie 2012 at 15:31

Dar Parcul Industrial de la Aiud? Acolo Ion Dumitrel s-a angajat prin hotararea Consiliului Judetean sa faca parc industrial cu primarul Josan la care striga unii ca nu a facut locuri de munca. S-au dat bani pentru parcelari , documentatii tehnice de catre Consiliul Local Aiud , dar Ion Dumitrel s-a facut ca uita pana cand Josan a anulat parteneriatul , iar Consiliul Local , inclusiv pedelistii , au votat pentru.

Ardeleanu 21 februarie 2012 at 14:28

Domnul Dumitrel este un om de bun simţ şi tu ştii prea bine aceasta. O dovadă clară că nu toţii oltenii sunt răi .Iar tu dacă te consideri ardelean , eu te reneg pentru toate planurile tale diabolice de a te face auzit şi plăcut .Ruşine !!!

Provincialul 21 februarie 2012 at 14:57

Ardelene avem nevoie de „oameni buni” sau de buni administratori de judet?
Si Maica Tereza a fost un om bun, dar nu si-a propus sa conduca un judet (asta la nivel de poanta).
Romania este plina de oameni buni,dar acestia nu au pretentia sa conduca un judet.
Eu va sfatuiesc sa luati strategia de dezvoltare a judetului Alba @007-2013 sa vedeti ce s-a realizat din ea. Apoi mai discutam/
Judetele nu trebuie administrate de oameni buni,ci de administratori buni/

Ardeleanu 21 februarie 2012 at 15:13

Când am spus BUN m-am gândit la calităţile sale morale şi manageriale care depăşesc din păcate tot ce ni se oferă ca alternativă de opoziţie.Suntem slabi iar Maica Tereza , hotărât lucru , nu mai poate fi o alternativă.

Provincialul 21 februarie 2012 at 16:01

Ardelene, ca e om bun nu stiu daca e asa – o fi. ca manager este egal cu ZERO si marturie sta subdezvoltarea judetului Alba. sa fim seriosi, ce a realizat acest „om bun” pentru dezvoltarea judetului in OPT ANI de administrare? Eu vad ce putea sa realizeze si nici macar nu si-a propus – daca macar lectura Strategia de dezvoltare si stia ce are de facut. Aiudul nu are parc industrial din cauza Consiliului Judetean. Cinci ani au tot incercat cei din Aiud sa se inteleaga cu Dumitrel si rezultaul a fost nul. Asa ca nu-mi vorbi de rezultate ca….nu se vad.

Badia 21 februarie 2012 at 16:13

Chestiunea cu Parcul Industrial a mai fost dezbatuta. Cred ca nu mai trebuie sa amintim de acea utopie. Care investitor dispune de atatea fonduri incat sa faca acea infrastructura de care avea nevoie pentru a obtine avizele si pentru a functiona? Consiliul Local Blaj a fost criticat ca s-a implicar fizic si financiar pentru ca Bosch sa se aseze aici. La Aiud ce a facut consiliul Local in afara de a vota in unanimitate, pentru a nu li se reprosa consilierilor faptul ca sunt impotriva dezvoltarii, o utopie?

Provincialul 21 februarie 2012 at 18:42

Badie de ce crezi ca acest Parc industrial este o utopie? daca Consiliul Judetean ar fi investit acolo bani s-ar fi putut realiza.
daca la Aiud este o utopie cu ce o fi mai viabil cel de la Zlatna?
Am impresia ca este utopic numai daca primarul apartine unei culor politice ce nu convine actualei puteri.
In fond ai dreptate. Nu este vorba numai de parcul industrial de la Aiud, ci este vorba de slaba dezvoltare a judetului si rata mare a somajului.
Poti ignora povestea cu parcul – asta este numai una din dandanalele lui Dumitrel.
Oare de ce in alte parti ale tarii aceste Parcuri industriale au reusit?
Alba are mari probleme de diparitati economice si sociale. Ce a facut Dumitrel in acest sens? Cum a ajuns Alba un judet sarac?

Costel* 21 februarie 2012 at 19:15

Cum a ajuns Alba un judet sarac ? Foarte bine. Noi am vrut. Noi am ales actualii conducatori si din varful ierarhiei si pana la Municipiu avem conducatori … „buni” … care traiesc … „bine” …

Badia 22 februarie 2012 at 1:02

Cum a ajuns asa? Asa era. judetul Alba, adica toata populatia lui este mai mic, mai mica, dacat ceea ce inseamna municipiul Cluj. Comentariile sunt de prisos.

Aiudeanul 21 februarie 2012 at 20:12

@Badia , ma ierti, te credeam mai bine informat dupa cum ai spus tu de atatea ori. Eu stiu ce s-a facut public, ca cei din consiliul local Aiud au fost de acord cu parteneriatul , la fel si consiliul judetean. Aiudul a pus la dispozitie locul, a facut studiile tehnice , urma sa faca si Consiliul Judetean ce s-a angajat. Rolul partenerilor era sa infiinteze parcul industrial cu tot ce ii trebuia nu sa tranteasca investitorii pe un teren pustiu. Faza e ca domnul Dumitrel la Aiud a considerat ca-i utopie , la Zlatna i se pare ca nu-i.

Badia 22 februarie 2012 at 1:05

Problema, dupa cate stiu eu, este ca acea Hotarare de Consiliu Local municipoiului Aiud a fost luata fara de a fi consultat Consiliul Judetean. atunci, cui si ce reprosam?

Aiudeanul 22 februarie 2012 at 22:42

@Badia problema e ca nu stii bine… Exista si hotarare a Consiliului Judetean. Deci cui reprosam?

Provincialul 21 februarie 2012 at 23:12

Badie, abia acum vad cum te laudai cu realizarile Blajului. E usor sa ai realizari cand bani de la guvern si din fonduri europene sunt dirijati exclusiv spre primarii portocalii. Sa comparam cati bani a primit Aiudul si cati bani a primit Blajul. „Realizarile” Blajului nu se datoreaza „bunei” administrari a bugetului local, ci sunt sustinute din mazga politicii guvernului, care a favorizat nepermis primariile portocalii. Toate guvernele si-au mai favorizat primariile, dar nici unul in asemenea hal. Alte guverne mai mancau carnita de pe os, dar mai lasau ceva zgarciuri si osul si pentru alti. Despre portocalii se spune ca au ros si inghitit si osul. Aici este secretul „realizarilor” unor primari.

Badia 22 februarie 2012 at 0:58

„E usor sa ai realizari cand bani de la guvern si din fonduri europene” Cate proiecte a depus Aiudul pentru obtinere de fonduri? Daca raspunzi corect la aceasta intrebare te-ai spalat de toate pacatele din viata ta.

Provincialul 22 februarie 2012 at 21:21

Badio nu vreau sa ma speli de pacate. Sti de ce? Pentru simplul motiv ca o poate face numai Dumnezeu.
Din pacate nu stiu cate proiecte a depus, dar stiu ca le-ar fi depus deageaba, Stiu o primarie care a depus cateva proiecte – unl pentru infrastructura – respins ca HCL nu le-a „placut” evaluatorilor, alt proiect a fost respins pentru ca chiar daca planul de actiune era foarte bun activitaile din proiect ar fi „greu de realizat” (activitaile corespundeau celor indicate de ghid) si asa mai departe. La proiectul depus la guvern, a obtinut punctaj bun, dar nu suficient cat sa se incadreze in sumele pe care le avea Guvernul la dispozitiei, diferenta dintre acest proiect si cel de pe ultimul loc al unei primarii PDListe era de 0,15 puncte. Atata timp cat proiectele mergeau la intelegere cu ministerel, primariile care nu apartineau puterii nu prea aveau sanse. Nu stiu ce a facut Aiudul, dar daca ar fi incercat, ar fi aruncat bani inutil pe studii de fezabilitate si proiecte care nu s-ar fi aprobat niciodata….in actuala guvernare. Primaria de care iti spun a reclamat peste tot. Acum a ajuns sa reclame la OLAF si sa vedem rezultatul. Primari opozitiei, care s-au ambitionat sa scrie proiecte si sa nu treaca de partea puterii, au aruncat banii pe geam.
Din cate stiu in Aiud a fost reabilitat cu fonduri europene colegiul din localitate (pun pariu ca daca nu era de limba maghiara, nu se reabilita), un centru social…si cam atat (nu am vorbit de drumurile judetene ca alea nu apartin de primarie/ Ur mai fi si altele, dar nu le stiu eu. Crede-ma Badie ca nu stiu toate proiectele din toate localitatile din Alba….chiar daca asta m-ar putea salva de pacate.
Badie esti membru al vreunui partid? Eu nu sunt, dar incerc sa fiu realist.

Cora 22 februarie 2012 at 22:39

@Provincialul, in sfarsit gasesc pe cineva care nu doar incearca sa fie realist, ci reuseste. Din ce stiu, Aiudul e parte dintr-un proiect judetean pentru extinderea de retele de apa si canal si ma mir ca a reusit asta, stiut fiind ce culoare are judetul Alba. Ca un exemplu , proiectul pentru modernizarea parcului din oras nu a fost primit la finantare , nici cel pentru introducerea apei in localitatea Magina. Asta e ce am retinut eu, dar sigur mai sunt.. Primaria din Aiud e printre putinele care informeaza despre ce face, are si emisiuni la radio si apar mereu articole in ziare.. De multe ori au zis ca nu primesc bani si nu doar acum cand e campanie electorala deja.

Badia 22 februarie 2012 at 23:28

Din cate stiu eu, la Aiud colegiul ala in limba maghiara se reabiliteaza cu o implicare de 2 procente din partea primariei care se pare ca nu este semnatara principala a proiectuluici doar coparticipant dat fiind ca este adminisratorul municipiului.
Din cate stiu, despre centrul social, sau cum ii spune, proiectul a fost al CJ Alba, lucru scris si dezbatut in ziarul Unirea. participarea primariei este de doar 2% si ea, proimaria este beneficiarul acestui centru.
Din cate stiu, ca tot in acest ziar s-a scris, onor primaria Aiud nu a depus niciun fel de proiect in numele ei, nici la Guvern, nici la ADR si nici in alta parte. Atunci!? Mai comentam despre eficienta in administratie si atragerea de fonduri?

Aiudeanul 23 februarie 2012 at 0:05

@Badia nush daca ai mai auzit asta. Tu ai ceva cu Primaria Aiud , in speta cu primarul. Cum habar nu ai de proiecte europene, iti spun ca nu numai 2-ul ala la suta se plateste. Uita-te si tu pe bugetul primariei ca e public sa vezi cat plateste ea pentru proiectul asta numai anul asta. Centrul social? Da’ cladirea cine a pus-o la bataie? Faci ce faci si o dai tot impotriva primariei… Esti de coma. Ai aratat ca nu ai informatiile , nici nu te-ai documentat. Incerci , cu tot respectul, sa fii un fel de guru pe aici. Nu esti, mai stiu si altii cum sta treaba incearca in alta parte..

Cora 23 februarie 2012 at 0:14

Domnule, din cate stiu si eu si, crede-ma, urmaresc presa, nu e cum spui dumneata. Incearca sa vorbesti despre o primarie care nu e asa prezenta in mass-media ca poate esti crezut. Numai despre cemtrul social iti pot spune ca primaria a pus de la ea cladirea si ca datorita primarului copiii cu dizabilitati sunt ingrijiti acolo, e un logoped care se ocupa de ei, platit de primarie. Un lucru frumos. 2% stii dumneata poate… si vrei sa ne dai impresia ca stii, dar fie esti prost informat, fie vrei sa produci un anumit curent.

Cora 23 februarie 2012 at 0:19

Vad ca nu sunt singura cu aceleasi pareri.. Eu insa nu o sa mai intru in „dialoguri” cu oameni care nu dezbat subiecte, ci cauta sa discrediteze pe cineva. Nu sunt de acord cu asta. De exemplu, Dumitrel a facut treaba buna impreuna cu primaria Aiud la centrul acela social. Altundeva nu stiu sa se mai fi implicat la Aiud. Dar stiu ca in Aiud s-au facut multe chiar daca nu au fost bani. Si asta trebuie apreciat.