Finala Ligii Campionilor Europei a fost câștigată de Chelsea Londra. Care a fost scorul final și cine a marcat golul victoriei

Formaţia Chelsea Londra a câștigat cu scorul de 1-0 în fața echipei Manchester City, sâmbătă seară, finala Ligii Campionilor, care s-a disputat pe stadionul Dragao din Porto. Golul a fost marcat de Kai Havertz, în minutul 42. Chelsea câștigă pentru a doua oară trofeul suprem al celei mai importante competiții europene intercluburi, prima dată impunându-se în 2012 după lovituri de penalty în fața lui Bayern Munchen.

Manchester City a început cu sistemul 4-3-3, în timp ce Chelsea a aliniat o formulă 3-4-3.

Prima ocazie importantă le-a aparținut londonezilor, Timo Werner șutând în brațele portarului Ederson din situație ideală, în minutul 14.

City a replicat prin Foden, al cărui șut din careu a fost blocat în ultima clipă de un fundaș advers, în minutul 29.

În minutul 39, Chelsea l-a pierdut pe Tiago Silva, care a ieșit din teren accidentat, fiind înlocuit de Andreas Christensen.

Londonezii au deschis scorul în minutul 43, când Kai Havertz a primit o pasă în adâncime de la Mason Mount, l-a driblet pe Ederson și a înscris în poarta goală.

Cetățenii au fost la un pas de a primi o lovitură de pedeapsă în minutul 60, când arbitrul partidei a analizat cu ajutorul sistemului VAR un posibil henț în careu la Reece James. În cele din urmă jocul a continuat, fără a fi dictat penalty.

Chelsea a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 73, Christian Pulisic reluând din careu, puțin pe lângă poartă, o minge primită de la Kai Havertz.

Manchester City a asediat poarta londonezilor în ultimele minute ale finalei, însă defensiva „albaștrilor” nu a cedat.

Partida a fost prelungită cu 7 minute, însă „cetățenii” nu au mai reușit să puncteze, Chelsea devenind astfel campioana Europei în ediția 2020-2021.

Au evoluat echipele:

Manchester City: 31. Ederson – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 3. Ruben Dias, 11. Aleksandr Zincenko – 20. Bernardo Silva (25. Fernandinho, 64), 8. Ilkay Gundogan, 47. Phil Foden – 26. Riyad Mahrez, 17. Kevin De Bruyne (căpitan; 9. Gabriel Jesus, 60), 7. Raheem Sterling (10. Sergio Aguero, 77). Antrenor: Josep Guardiola.

Rezerve neutilizate: 13. Zack Steffen, 33. Scott Carson – 6. Nathan Ake, 14. Aymeric Laporte, 16. Rodri, 21. Ferran Torres, 22. Benjamin Mendy, 27. Joao Cancelo, 50. Eric Garcia.

Chelsea: 16. Edouard Mendy – 28. Cesar Azpilicueta (căpitan), 6. Thiago Silva (4. Andreas Christensen, 39), 2. Antonio Rudiger – 24. Reece James, 5. Jorginho, 7. Ngolo Kante, 21. Ben Chilwell – 29. Kai Havertz, 19. Mason Mount (17. Mateo Kovacic, 80) – 11. Timo Werner (10. Christian Pulisic, 66). Antrenor: Thomas Tuchel.

Rezerve neutilizate: 1. Kepa Arrizabalaga, 13. Willy Caballero – 3. Marcos Alonso, 15. Kurt Zouma, 18. Olivier Giroud, 20. Callum Hudson-Odoi, 22. Hakim Ziyech, 23. Billy Gilmour, 33. Emerson.

Știri recente din categoria Actualitate

Începe vacanța de Paște 2024: Câte zile libere au elevii și când se întorc la școală după Paște

Începe vacanța de Paște 2024: Câte zile libere au elevii și când se întorc la școală după Paște Elevii vor intra de astăzi, 26 aprilie, în vacanţă, după finalizarea cursurilor, şi se vor întoarce la școală miercuri, 8 mai, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei. Vacanţa de vară va începe vineri, 21 iunie, după finalizarea […]