Sport
FC Unirea aproape de neprogramare pentru partida cu FC Argeş!
Ieri dimineaţă, de 1 Decembrie, fotbalul albaiulian a fost aproape de a primi o grea lovitură, FC Unirea, echipa din Cetatea Marii Uniri nefiind programată pentru întâlnirea cu FC Argeş, de sâmbătă, 4 decembrie, contând pentru ultima etapă a turului. Din pricina restanţelor către o parte dintre foştii jucători, datorii cifrate la aproximativ 60.000 euro, FRF a înştiinţat ieri formaţia uniristă că nu va disputa acest meci ce trage cortina peste prima parte a campionatului. „Căutăm soluţii pentru a rezolva problema”, a comentat iniţial preşedintele Nicolae Lupu. Fosta prim-divizionară, aflată acum pe penultima poziţie a ierarhiei în seria vestică se afla în pericol să piardă jocul la „masa verde”, o situaţie foarte gravă şi dramatică. La mijloc erau ratele contractuale pentru două-trei luni cuvenite lui S. Rădoi, Vitinha, De Sousa şi Lasc jucători ce au contestat la comisiile federale amenda dictată de club după retrogradare (tăierea a 25 la sută din valoarea contractelor), cerându-şi implicit drepturile cuvenite. Cum toate cele trei instanţe fotbalistice interne la care s-au judecat cazurile au dat dreptate fotbaliştilor, FC Unirea avea termen şi era implicit obligată să plătească până în această dimineaţă datoriile respective, altfel intra în vigoare decizia de neprogramare. Clubul ardelean a început ulterior negocieri individuale cu fiecare dintre ex-echipierii în cauză şi după câteva ore de tratative a izbutit să obţină disputarea jocului, ce a stat în suspans. „Meciul va avea loc, am discutat cu jucătorii şi aceştia şi-au dat acceptul pentru o amânare a achitării datoriilor. Ei urmează să trimită joi dimineaţă documente în acest sens către FRF, astfel că vom disputa partida cu FC Argeş”, a explicat Lupu ieri, după ora 14.00. (H.D.M.)
Sport
CSU Alba Iulia – ACS Mediaș 0-1 (0-1) | Studenții, eșec pe „Cetate”, dintr-un penalty controversat
La revenirea pe „Cetate”, CSU Alba Iulia a pierdut, scor 0-1 (0-1), cu nou-promovata ACS Mediaș, care a înscris singurul gol dintr-un penalty controversat, transformat de căpitanul Cr. Avram în minutul 37.
Studenții din Cetatea Marii Uniri, ce veneau după două victorii cu conjudețene, au suferit primul eșec intern, tocmai când sperau că vor face un pas important spre podium, creionându-se o rundă neagră pentru conjudețene, care au pierdut pe linie. A fost însă a 3-a victorie la rând a medieșenilor, care au ajuns pe treapta a 3-a a ierarhiei.
Prima repriză a fost dominată de amifitrioni, care au avut oportunități prin Al. Giurgiu și Serebe, însă golul a aparținut oaspeților, dintr-o lovitură de pedeapsă la care gruparea albaiuliană a acuzat simulare. Înaintea jocului a fost un moment aparte, echipierii gazdelor pătrunzând pe teren însoțiți de 10 persoane cu dizabilități.
Sport
LPS Sebeș, rezultate pozitive la Reghin: remiză la Under 19, a treia victorie consecutivă la Under 17
La a treia dublă într-o săptămână, LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș a realizat rezultate pozitive în etapa a 5-a a competițiilor fotbalistice organizate de Federația Română de Fotbal.
La Under 19 s-a înregistrat prima remiză stagională, iar la Under 17 s-a consemnat a 3-a victorie la rând și o clasare, temporară, pe prima poziție a ierarhiei.
*Under 19, Liceul Tehnologic “Lucian Blaga” Reghin – LPS Sebeș 2-2 (0-1), au marcat Nistor (23), Avram (67). Antrenorul Cosmin “Coco” Groza a mizat pe Groza – Țălnar, Avram, Ghibu, Buhazi, G. Fleacă, Crețu, T. Fleacă, Șerb, Alb, Nistor; au mai jucat: Oancea, Morariu, Boca, Ganga. LPS Sebeș a strâns 4 puncte, toate în deplasare, golaveraj 7-15, și este pe locul 9 al seriei conduse de CSM Unirea Alba Iulia, care are maximum de puncte după 4 etape (a avut rundă liberă).
*Under 17, Liceul Tehnologic “Lucian Blaga” Reghin – LPS Sebeș 2-4 (2-1), au înscris Alisie (33), Zoicaș (47), Hudrea (56, 80) – dublă din postura de rezervă. Formula pe care a mizat Doru Oancea a fost: Similie – Davel, Vintilă, Cristea, Moise, Ghițan, Cosma, Rădac, Zoicaș, Todea, Alisie, au mai jucat: Hudrea, Hațegan, An. Ursu, Istrate, Al. Ursu. După al 3-lea meci consecutiv câștigat, cu 4 goluri înscrise, LPS Sebeș are 10 puncte (15-8 golaveraj).
Etapa viitoare (duminică, 1 octombrie) sunt dublele LPS Sebeș – ACS Tg. Mureș și CSM Unirea Alba Iulia – Kinder Sângeorgiu de Mureș, de la orele 12.00 și 14.00
Sport
Liga 4: CIL Blaj, maximum de puncte, Selagea – la primul succes cu Performanța, Voința Stremț a trecut de „alb-negri”
Primele meciuri ale etapei a 6-a din Liga 4 au adus maximum de puncte pentru CIL Blaj, un succes italian al Voinței Stremț și prima victorie în calitate de antrenor pentru Ciprian Selagea.
*Fortuna Luna Mureșului – CIL Blaj 0-2 (0-1). Împotriva “lanternei roșii”, formația din “Mica Romă” a trecut și al 6-lea val și are maximum de puncte;
*Voința Stremț – CSM Unirea 2 Alba Iulia 1-0 (0-0). Stremțenii au trecut un examen important în compania unui adversar incomod, “alb-negrii” pierzând a doua deplasare consecutivă;
*Performanța Ighiu – CS Zlatna 3-0 (1-0). După 4 eșecuri consecutive, Performanța a izbutit iarăși să învingă, consemnându-se primul succes pe banca tehnică a antrenorului Ciprian Selagea
Mâine, Spicul Daia Română – Adu Academy Șona, FC Lopadea Nouă – Inter Unirea, Viitorul Vama Seacă – Hidro Mecanica Șugag, Viitorul Sântimbru – CS Ocna Mureș, Limbenii Limba – Energia Săsciori.
Foto: Performanța Ighiu
-
Ştirea zileiacum 15 ore
UPDATE FOTO| ACCIDENT rutier la Tăuți: Un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani a intrat într-un cap de pod. O femeie de 73 de ani a ajuns la spital
-
Ştirea Taacum 11 ore
ȘTIREA TA| SCANDAL în miez de noapte într-un fast-food din Alba. Mai mulți tineri și polițiști, amenințați cu cuțitul de un bărbat: ”Te leg de mașină cu lanțuri și te trag, te omor”
-
Ştirea zileiacum 12 ore
ANGAJĂRI la STAT 2023: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 24 septembrie 2023. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS
-
Ştirea zileiacum 24 de ore
FOTO| Șezătoare la poartă, într-o comună din Alba: ”Mașinile se opresc și lumea vine să se intereseze și să aprecieze ceea ce facem”
-
Ştirea zileiacum 15 ore
FOTO| INCENDIU la o anexă gospodărească din Teiuș: Au intervenit pompierii cu două autospeciale
-
Curier Județeanacum 7 ore
ACCIDENT pe DN75, la Albac: Un bărbat din Călan a pierdut controlul asupra motocicletei și a intrat într-un cap de pod