FC Bihor Oradea – FC Unirea Alba Iulia 3-1 (1-1) în etapa a 2-a a Ligii a 2-a *Sufocaţi de probleme, „alb-negrii” au pierdut după ce au deschis scorul

În etapa a 2-a a seriei vestice, FC Unirea a pierdut la Oradea, cu FC Bihor, scor 1-3 (1-1), suferind prima înfrângere din acest sezon, după ce a condus timp de 40 de minute. Vizitatorii au deschis scorul în minutul 5, prin Cl. Oara (şut din 8 metri, după centrarea lui M. Petrescu), dar orădenii au egalat în prelungirile primului mitan, minutul 45+1, când A. Coroian a tras la colţul lung. După pauză prăbuşire uniristă, Mărkuş (65) a izbutit să aducă avantaj gazdelor, după un balon lung la care Potopea a respins greşit cu capul, iar Cl. Voiculeţ (74) a înscris ultimul gol. „Istoria se repetă” pentru Unirea, pe arena „Iuliu Bodola”, la fel ca şi în campionatul precedent, în runda secundă, echipa albaiuliană pierde în deplasare cu FC Bihor.

*Chinuiţi de sărăcie, au căzut treptat…

Cu toate că traversează o criză financiară fără precedent, cu greu găsindu-se resurse pentru a asigura masa fotbaliştilor, cu trei luni de contracte neachitate, Unirea Alba Iulia a demonstrat în prima repriză că merită mult mai mult decât abandonul unanim, lăsând impresia că poate încurca socotelile unei candidate la promovare. Treptat, treptat, chinuiţi de problemele apăsătoare ce macină clubul, „alb-negrii” s-au stins, n-au mai ameninţat deloc poarta adversă până în minutul 80 şi în consecinţă au capotat. Alba a suferit astfel întâiul eşec stagional, rămâne cu trei puncte şi cu sentimentul că Oradea este teritoriu interzis! (a 7-a înfrângere din tot atâtea jocuri, începând din 2003).

*Ex-uniristul Cl. Voiculeţ a răsucit cuţitul

Introdus după pauză, ca şi albaiulianul Ciprian Selagea, fostul unirist Claudiu Voiculeţ, revenit la FC Bihor a marcat cu capul de lângă M. Oprea (74), după un corner. Etapa viitoare, pe „Cetate” va poposi UTA Arad.

FC Bihor: Popescu – Fl. Pop, Tânc, Petrache, Diarra – Sorian, Coroian, M. Popa (62, Selagea), Florean (cpt) – Mărkuş (69, Cl. Voiculeţ), Hadăr (79, Şulea). Rezerve: Pogacsics – Bic, Lupu, O. Popa. Antrenor Gheorghe Ghiţ.

Unirea: Tiut – Potopea, Schuller, Bumbac (80, Rondac), Oprea (cpt) – Oară, Negruţ, Istrate, M. Petrescu – Mândruşcă, Mureşan (77, Coţolan). Rezerve Clipici – Olar, Contor, Al. Man, R. Moga. Antrenor Stelian Gherman *Avertismente: Bumbac (57)