Fără liber de sărbători pentru echipa lui Miroslav Popov | Până la finele anului, CSU Alba Iulia va disputa 10 partide în trei competiţii!
După vacanţa de două săptămâni, oferită de partidele disputate în preliminariile Campionatului European de echipa României, condusă de antrenorii Miroslav Popov şi George Lăncrănjan, finalul anului este unul de foc pentru baschetbalistele din Cetatea Marii Uniri.
Studentele sunt obligate să dispute nu mai puţin de 10 jocuri oficiale, până la finalul anului, în trei competiţii, Cupa României, Liga Europei Centrale şi Liga Naţională, într-un interval de o lună (mai precis din 29 noiembrie, până în 28 decembrie), rezultând un ritm infernat de un joc la trei zile.
Să mai adăugăm că în Cupa României va fi, în luna decembrie, dubla din sferturile de finală, cu Universitatea Cluj, primul meci în deplasare, iar în competiţia europeană sunt două jocuri prevăzute în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”.
Condensarea programului nu oferă clipe de răgaz „alb-albastrelor”, ce vor începe seria jocurilor în cauză duminică la Satu Mare (ora 11.00).
Dar iată programul complet până la finele anului: cu CSM Satu Mare (29 noiembrie), cu Sepsi Sf. Gheorghe (sâmbătă, 5 decembrie, acasă), „U” Cluj (luni, 7 decembrie, deplasare, în Cupa României), cu MBK Ruzomberok (miercuri, 9 decembrie, acasă, în CEWL), cu CSBT Alexandria (deplasare, sâmbătă, 12 decembrie), cu „U” Cluj (marţi, 15 decembrie, acasă, returul în Cupă), cu Slovanka MB (joi, 17 decembrie, acasă, în CEWL), cu Phoenix Galaţi (sâmbătă, 19 decembrie) – trei jocuri într-o săptămână pe teren propriu; la Danzio Timişoara (luni, 23 decembrie), respectiv, la Târgovişte (sâmbătă, 28 decembrie). Şi tăvălugul nu se opreşte aici, anul 2016 începe în forţă, cu meci în 5 ianuarie (marţi), acasă, cu Olimpia Braşov. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)