Fără concesii cu „Bătrâna Doamnă”
Ecuaţia simplificată a evitării retrogradării de către „alb-negri” are următorul enunţ: victorie cu UTA Arad = permanenţă în eşalonul secund! Jocul se dispută sâmbătă, 28 mai, de la ora 11.00, pe „Cetate”, într-un moment în care la Alba Iulia în acest final de săptămână sunt celebrate Zilele Oraşului. „Va fi un joc foarte dificil, care poată să decidă soarta campionatului, să ne ferească de emoţii înaintea ultimului test, de la Piteşti. Nu ne interesează cum abordează adversarii întâlnirea, dacă vor trage din greu pentru concitadinii de la ACU Arad, noi avem un scop precis. Le-am şi spus jucătorilor să se concentreze pentru a câştiga acest meci de o importanţă extremă”, a declarat antrenorul Gabriel Rotaru, ce poate conta şi pe Călin Cristea, mijlocaşul antrenându-se normal în ultimele două zile. „Alba are o echipă tânără, arţăgoasă, ce traversează o situaţie dificilă pe care ar fi trebuit să o rezolve înainte de partida cu noi, pentru că nu suntem dispuşi să facem compromisuri”, a afirmat ieri Ionuţ Bălan, actualul utist, fost coleg în sezonul trecut printre alţii cu Gabi Rotaru, C. Cristea, N. Stanciu, S. Mureşan, M. Pistol şi secundul Adorian Himcinschi.
Echipa probabilă: Pascal – Bâlu, Y. Camara, Potopea, M. Oprea – Spătaru, Pleniceanu, D. Militaru, Boboc – N. Stanciu – S. Mureşan *Arbitri Fl. Mazilu (Satu Mare), F. Tunyogi (Zalău), M. Marica (Bistriţa), rezervă A. Vărzan (Reşiţa); observatori Z. Tamaş (Odorheiu Secuiesc), C. Dan (Zalău).
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)