Exproprieri Autostrada Sebeș-Turda: Lista cu persoanele din Alba expropriate și sumele cu care vor fi despăgubite

Exproprieri Autostrada Sebeș-Turda. Proiectul construirii Autostrăzii Sebeș-Turda a ajuns în faza procedurilor de expropriere. Vă prezentăm mai jos lista completă cu proprietarii de imobile, care au image-2013-11-5-15962196-41-a10-sebes-turda-loturiavut norocul sau ghinionul să dețină terenuri sau case pe traseul viitoarei autostrăzi și  care urmează să fie despăgubiți de stat. În dreptul ficărui nume este trecută și suma pe care i-o acordă statul în urma exproprierii.

Aceștia pot accepta oferta făcută de Guvern sau pot contesta în instanță evaluarea imobiliară în urma căreia s-a stabilit valoarea metrului pătrat de teren sau valoarea construcției.

Pentru exproprierea imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al obiectivului de investiţii ”Autostrada Sebeş-Turda”, s-a aprobat suma estimată cu titlu de despăgubire, în valoare de 36.511.000 de lei (8 milioane de euro), aferentă unui număr de 4312 imobile expropriate în interes de utilitate publică.

AICI LISTA cu persoanele din județul Alba și Cluj vizate de exproprieri

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

13 Comentarii

cineva 6 iunie 2014 at 16:23

Cum se poate intra in posesia banilor ? Care va fii procedura ?

Mariana 1 7 iunie 2014 at 22:02

Scrie la CNADR pe site ce probleme ai ca eu asa am facut si mi-au dat si numar de inregistrare. Ca informatie, am aflat de la Primarie ca singura situatie ceruta de CNADR, a fost sa ceara lista cu titlurile de proprietate, care nu mai bate cu situatia actuala multe terenuri avand alti proprietari acum. Bulibaseala frate !

profesor Ana 7 iunie 2014 at 20:24

expropRieri…. cu R

Horea 7 iunie 2014 at 20:40

@profesor Ana

Cred ca doar tastatura si graba au fost de vina.

Spun asta dupa ce am recitit titlul articolului: „Expropieri Autostrada Sebeș-Turda: Lista cu persoanele din Alba expropriate și sumele cu care vor fi despăgubite ”

Deci, o data „Expropieri ” iar a doua oara „expropriate”.

Eu de fapt ma gandesc, cu tristete, la cei a caror locuinta va fi demolata.

sacha 7 iunie 2014 at 22:09

@Prof. Ana: eu va multumesc ca mai aveti rabdare ! observatiile dumneavoastra sunt intotdeauna pertinente. daca a scris o data cu -r-, alta data fara, inseamna ca autorul nu era sigur. ezitarea se sanctioneaza ! oricum, am vazut de multe ori ca e vorba de nestiinta clara.

bogdan 8 iunie 2014 at 13:42

PtrANA,
Cum sa avem pretentia cunoasterii de gramatica daca peste 52% din locuitori sant analfabeti sau semi? Cred ca observati faptul ca inclusiv cei care isi castiga painea fac greseli elementare de gramatica?Azi cititul nu-i o virtute ci berea la plastic si mici,,

Observator 8 iunie 2014 at 13:51

„bogdane”, mai bine te culcai in loc sa scrii acest comentariu!

Ptr–>Pt.
cunoasterii de gramatica–>cunoasterii gramaticii
sant–>sunt
semi–>semianalfabeti
mici–>micii
s.a.

@bogdan 8 iunie 2014 at 16:30

Cce mai faci bogdane?

profesor Ana 9 iunie 2014 at 0:00

@ Horea
Dacă era greșit o dată, ziceam și eu că-s firimituri în tastatură, dar, în prima parte a articolului +titlu, am numărat de 2-3 ori. Da, mai jos a scris și corect, dar asta arată nesiguranță.
Și încă ceva: La cât am corectat în ziarul ăsta, mai că pot să cer salariu! 😀
@Sasha
Răbdare am, o dată că-s dăscăliță și a doua că mi-e rușine de cei care citesc.

Horea 9 iunie 2014 at 11:44

@Prof. Ana

„Răbdare am…”
– trebuie, in acest caz, sa v-o si mentineti. In invatamant,fara asa ceva (rabdare muuuulta) nu se poate rezista.

” La cât am corectat în ziarul ăsta…”
– salariu n-o sa primiti. In curand va fi validata o lege a VOLUNTARIATULUI. Atunci,o cerere la ziar, si activitatea de corectura se va socoti voluntariat,considerat (daca nu ma insel) vechime in munca.

P.S. Atentie insa! Intervenind prea des pe forum riscati sa primiti apostrofari sau chiar injuraturi. Asa am patit-o eu zilele trecute cand un INS (cu capul mic) ma apostrofa ca cine-s eu sa tot comentez aici pe forum.
E un risc al „meseriei” de postac

Valy 9 iunie 2014 at 15:54

Autostrada Sebeș-Turda, o tema in discutie chiar si pentru alegerile din 2016.

Vasile 9 iunie 2014 at 21:03

Pana atunci vor fi gata cateva tronsoane.

Valy 10 iunie 2014 at 13:55

Da, cateva tronsoane fara legatura intre ele. Asa ca, eficienta, zero.