VIDEO: Emil Boc şi PDL huiduiţi la Alba Iulia. Dan Diaconescu, cel mai aplaudat

Manifestările organizate la Alba Iulia pentru sărbătorirea Zilei Naţionale a României nu au fost un prilej de unire, de uitare a nemulţumirilor, ci chiar o supapă pentru acestea. Solemnitatea ceremoniei de depunere de coroane de flori la statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul a fost marcată de huiduielile care i-au însoţit pe premierul Emil Boc şi delegaţia PDL din care pe lângă oficialităţile locale au fac parte miniştrii Traian Igaş, Valeriu Tabără, Ion Ariton, Gheorghe Ialomiţianu, secretarul general al PDL – Ioan Olteanu, preşedintele Senatului – Petru Filip atât în momentul onorului cât şi la depunerea coroanei de flori. De fapt a fost huiduit, în lipsă, şi preşedintele Traian Băsescu care a trimis o coroană de flori pentru acest eveniment. Prin contrast a fost aclamată delegaţia municipiului Chişinău. Dintre politicienii români aplauze a cules doar Dan Diaconescu ai cărui susţinători au venit foarte bine organizaţi. În ce priveşte USL, delegaţia lor nu a stârnit nicio emoţie, nici pozitivă (aclamaţii), nici negativă (huiduieli). Vom reveni cu alte amănunte.

UPDATE:

Premierul Emil Boc a avut parte de acelaşi tratament şi pe drumul parcurs de la statuia lui Mihai Viteazul până la Sala Unirii unde la această oră are loc primirea soliilor. Voci din public l-au apostrofat pe primul-ministru căruia i-au strigat “ruşine”, “ne-aţi tăiat pensiile” sau “hoţii”. Boc nu a avut până acum nicio reacţie la aceste manifestări spontane. El s-a rezumat să le ureze românilor “La mulţi ani”, spunându-le să se bucure de această zi. În schimb ministrul de Interne, Traian Igaş, a fost de părere că nu este permis ca românii să fie huiduţi de ziua lor. Emil Boc, care este şi preşedintele PDL Alba, nu a putut lipsi în acest an de la Alba Iulia de 1 Decembrie în condiţiile în care şi liderii principalelor partide din Opoziţie, Crin Antonescu şi Victor Ponta au ales să sărbătorească Ziua Naţională în Capitala Marii Uniri.

Ioana PITICARIU

foto/video: Bogdan PRESECAN

 

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

39 Comentarii

gica 1 decembrie 2011 at 12:23

ba mocane!! Romania a fost o tara bogata pana cand a-ti vandut-o voi si a-ti impilat ROMANII!!!!

Uiorean 1 decembrie 2011 at 12:45

E postul Craciunului si voi mancati , beti si va veseliti, cu binecuvantarea popilor in capul meselor. Si mai ziceti ca ne bate DUMNEZEU. RUSINEEE !!!

Unul care "traieste bine" 1 decembrie 2011 at 13:56

Acum ce mai aveti de zis bai PDL-istilor nenorociti, cand striga lumea dupa voi hotilor, inseamna ca ati procedat bine, panaramelor, rusine sa va fie, parazitilor.

gicu123 1 decembrie 2011 at 22:00

alt bugetar frustrat….. Te-ai invatat ca statul sa-ti tot dea , dar cand ii de luat nu-i mai bun…..muncesti, primesti…nu muncesti…asa patesti….

Jean 2 decembrie 2011 at 8:13

unde sa muncesti, bai desteptule, ca nu gasesti nici sa vrei.

gicu123 2 decembrie 2011 at 10:40

Ii democratie prietene…. nu te-a obligat nimeni ca sa te angajezi…. poti sa-ti deschizi o afacere…. Bugetarii au fost invatati cu bani multi, iar munca mai deloc….cel mai bun exemplu ii functionarii din unele comune…. din program de 8 ore…. ei il transforma in program redus cu 4 ore…. pur si simplu pleaca de la prmarie fara sa dea socoteala nimanui…..ei bine lucrurile s-au cam schimbat….iar dupa cate am auzit la anu inca 120000 vor fi disponibilizati…. si nu-i rau chiar deloc… intr-o primarie de la sat n-ar trebui sa fie mai mult de 4-5 persoane, nu 27 ca in altele….nu vreau sa dau nume….ca ii las fara servici….

unchiul Tom 2 decembrie 2011 at 14:17

Bai obrasnicule, daca sunt un amarat de pensionar care ingheata de frig, ca nu are bani nici sa-si plateasca medicamentele, dupa 46 de ani de munca ?

magyar 1 decembrie 2011 at 14:31

“Dintre politicienii români aplauze a cules doar Dan Diaconescu…”
Daca si asta e politician, intr-adevar nu ne mai ramane decat sa emigram cu totii.

gigi 1 decembrie 2011 at 15:16

votam cu partidul poporului ,dan diaconescu ,nu cu ciocoii usl ,ponta violatorul de minore ,si antonescu lipoveanul pokerist

amuzant 1 decembrie 2011 at 16:55

Unul dintre spp-isti avea o umbrela…..ca nu cumva sa zboare vreun ou clocit spre Boc-anel….)))))))))))))

Pic pic 2 decembrie 2011 at 14:44

amuzantule, ala cu umbrela se pregatea de…vreme rea, ca vine vreme rea pentru portocalii…

sandu 1 decembrie 2011 at 17:55

NU MAI INTELEGE NIMENI CE VOR CEI DE LA ROSIA MONTANA. UNII CER SA SE INCEAPA EXPLOATAREA ZACAMANTULUI IAR UNII CER INCETAREA EXPLOATARII? CRED CA ADEVARUL ESTE LA MIJLOC CINE ESTE IN MASURA SA MA LAMUREASCA CUM ESTE MAI BINE II MULTUMESC ANTICIPAT.

realitatea 1 decembrie 2011 at 18:02

REALITATEA este ca pdl va fi curind istorie NEAGRA pt tara asta! Romania au mai suportat o astfel de criza, dar parca nu atat de neagra, doar in anii 1929-1933, cand un guvern taranist la fel de slab pregatit, a intrat in istoria trista a tarii.
Sa nu te dai deoparte cand se dovedeste ca nu ai nici un orizont de cunostinte pt a scoate tara din criza, nu poate fi decit CRIMA IMPOTRIVA PROPRIULUI POPOR !!!!
Un Decembrie atat de greu pt. popor, a mai existat doar in 1989 si se pare ca se va rezolva la fel !!!!

Partidul Televizorist 1 decembrie 2011 at 18:25

Ne pare rau ca ne mintiti in fata domnule dd , noul trend politic la alba-iulia e cam “subtire” , nu am vrut sa spun slab , asta referindu-ne la pp-dd si nu-l mai “laudati pe marincas” ca o sa va convingeti ca in momentul de fata alba are ce-a mai slaba echipa si cele mai putine organizatii constituite la nivel judetean si un numar de trei(3) sedii , alba , aiud si …pianul de jos , facem referire la ultimul ca nici nu stie unde locuieste , ne-a informat o sursa din primariea pian deoarece nu exista primarie in pianu de jos ci in comuna PIAN , pianul de jos fiind sat…dar presedintele pp-otv fiind moldovean inca nu s-a desmeticit exact unde …locuieste 💡 Dvs. tot timpul spuneti ca vreti oameni cinstiti si nu corupti , atunci cum acceptati un presedinte la alba care a facut parte din aparatul represiv al militiei cu o pregatire “usoara” care a reusit sa va corupa si pe dvs. prin minciuna si diversiune si mai mult de atit ati acceptat de paste ac plocon cu … miel si alte bunatati sa le primiti dvs. si simona man iar daca credeti ca mintim intrebati-l pe dl. raul burte de la arad ;)) ;Va promitem ca noi motii suntem luptatori inversunati incit marincas exista la pp-otv alba nu o sa aveti rezultate niciodata si va asiguram chiar daca nu vreti sa recunoasteti impreuna cu simona ca veti rata urmatoarele mandate la putere %Iar despre organizare se spune ca a fost ce-a mai slaba iar daca nu credeti intrebati-l pe dl. cristi sefer.Asa ca dca nu luati in seama toate astea si il credeti pe marincas nici nu stiti ce pierdeti !

HH 1 decembrie 2011 at 21:23

Fata de ce ar fi meritat gasca:* boc, igas, ialomitianu, peres, tabara, etc. a fost ” apa de ploaie”
*(le scriu numele cu initiala mica pentru ca doar numele proprii se scriu cu initiala majuscula, insa ei ca oameni politici, pe picioarele lor, nu exista, sunt doar niste marionete !)

dora 2 decembrie 2011 at 8:21

“gramatica regină, peste-mpăraţi şi regi”

ALINA 2 decembrie 2011 at 6:59

Huiduieli? Nimic nou sub soare. NESIMTITI SUNT PESTE TOT (SI IN ROMANIA PARCA MAI MULTI CA IN ALTA PARTE!), CARE NU SE JENEAZA SA MURDAREASCA ZIUA NATIONALA CU ASEMENEA MANIFESTARI PENIBILE. DIN FERICIRE, TOTUSI, ACESTIA REPREZINTA EXCEPTIA, NU REGULA. Iar premierul a dovedit ca nu se teme de furia unor huiduitori platiti sau doar batuti in cap si nesimtiti.

costel 3 decembrie 2011 at 13:13

Nici cu Boc nu imi este rusine, ca ardelean de Rachitele parea mai blandut, dupa ce a capatat ce a meritat a raspuns ca un mot de la Horea si cum aud bine si intamplator fiin prin zona vizavi de “uratori” am constatat ca domnul Boc “dumnezaieste ” foarte frumos.

kastro 2 decembrie 2011 at 7:50

nene cine este mai mare patriot cel ce isi plateste taxele si impozitele catre stat sau cel ce isi leaga tricolorul in jurul gitului si este cel mai mare evazionist?dar pentru a intelege ar trebui ca in loc de tarite sa ai ceva cap

alexandru 2 decembrie 2011 at 9:46

boc a fost hiuduit de un grup anti rosia montana, de fapt uslelei vopsiti, asa ca nu va agitati degeaba. a fost primit chiar bine de cetateni, iar basescu a facut la bucuresti chiar si o baie d emultime.liderii usl au trecut neobservati prin alba iulia, s-au intalnit cu adunatii partidelor in cantina ardealul si au sters-o la antena 3, unde pastorul gadea a avut pregatita o ciorba de osanale inutile.se pare ca usl se indreapta spre un esec lamentabil.refroma statului va continua.boc doar a inceput timid reaseazarea tarii.iar cei obisnuiti sa traisca din stimulente, prime, pensii babane si munca zero vor trebui sa accepte relitatile.personal m-am bucurat ca cetatenii de rand nu au huiduit la alba iulia.si am o veste proasta petru militantii anti rosia montana: daca asa aratati voi in realitate, nu aveti nici o sansa.erati ca o trupa de consumatori de etnobiotanice, tineri cu blugii atarnand la genunchi si sticle de vin in mana, cu etichete lipite pe spate si cu tinere lipicioase lana ei.penibil, jenant.felicitari organizatorilor, au fost o gramada de evenimente.,ma asteptamn ca liderii usl sa fie asteptati de cetateni cu urale, sa vina mii de oameni la ei.nu au stofa d elidferi, se vede cu ochiul liber, usl are o problema grava la alegeri.le va pierde.nimeni nu crede in promisiunile lui ponta si crin.nici macar ei.

costel 2 decembrie 2011 at 10:20

Nea Sandule in fata Catedralei minerii din Rosia au huiduit pe Basescu si pe DDDirect drept pentru care acesta a fugit in biserica … asa ca DDDirect nu s-a putut adresa asistentei… iar grupul in care a fost dispus domnul Boc la defilare a fost ales cu grija de chestorul Cabulea. Si fiinca venii vorba ce ne-a dat regimul Basescu in afara de manelele, plasele si unbrelele portocalii din campania prezidentiala. Dar ca sa nu uit cei mai castigati in decembrie 2009 au fost cei din zona fabricii de covoare care in dupa masa duminicii din turul doi au primit de la cei buni lemne de foc sobe si alte obiecte iar eu cum am vrut sa am o amintire de la acea activiate am facut ceva poze.Politia mi-a luat aparatul pentru ca nu sunt fotograf profesionist si nu am avut delegare de la autoritati pentru poze. Daca nu ma credeti intrebati “Potorina” pentru ca dumnealui a avut treaba cu aparatul meu…

alexandria 2 decembrie 2011 at 10:39

alexandru…..tu sigur esti de pe lumea asta?

Pluta 2 decembrie 2011 at 14:24

Stai linistita, ca-i dus cu pluta, l-am dus chiar eu !

Deratizarea 2 decembrie 2011 at 13:52

alexandre, unde ai fost mai baiatule, ca ai cam lipsit in ultima vreme si mi-a fost dor de tampeniile tale ! Si acum, pe rand :- daca noi, cei prezenti, am auzit”hotule, ai distrus tara asta, parligarilor, mincinosilor”, asta inseamna ca Boc “a fost primit chiar bine de cetateni” ? – Daca la Bucuresti, Base a fost huiduit, la fel inseamna ca a facut o baie de multime ? Cred ca a fost mai degraba, o imbaiere cu lindavet. Cred ca tu ai o problema baiatule, “cu ochiul tau liber” cu care vezi perpectiva USL. mai bine uita-te cu ochiul liber in ograda ta portocalie, poate gasesti acolo adevaratele probleme. Asa ca te las in latrina ta, cu fanteziile tale…Apropo, mamica ta stie cu ce te joci tu, acolo…?!

Ciociolina 2 decembrie 2011 at 14:40

Alexanre, strengarule, cu ce te joci in latrina, cu pasarica, nebunule ?!

alexandru 2 decembrie 2011 at 15:49

a fost primit chiar bine tionand cont ca reformele incepute de boc au picat greu la stomac multora. huiduileile au provenit de la un grup organizat, imi aduc aminte de grupurile ce veneau de 1 decembrie ca sa injure pe inaintasii taranisti, pe vremea tatuclui iliescu. va cam lasa nervii, incepeti sa aruncati invective la intamplare, ADMINISTRATORUL FORUMULUI SE PARE CA DOARME.opinile sunt libere, asa cum si invectivele voastre sunt inutile.romania se reformeaza, guvernul boc a dus romania prin criza cu costuri mult mai mici decat orcicare alte state. in plus trebuie sa ducem povara zecilor de ajutoare sociale si pensii megalomanice, provenite din istoria postdecembrista. va salut pe toti, va asigur ca se poate dialoga si civilizat,totul e sa ai argumente.nu ma cobor la nivelul vostru de inteligenta, din contra ma rog ca funeriu sa ne scape de absolventi ca voi.consecinta reformelor va fi disparitia voastra.

costel 2 decembrie 2011 at 17:16

REFORME BOC = TAIERI SI DISPONIBILIZARI asta da reforma, voi “traiti bine” la jupanul portocaliu si altii nu au ce manca … pupbasistilor …

Jurj Daniela 3 decembrie 2011 at 14:08

TRAIM INTR-O ECONOMIE DE PIATA NU INTR-O ECONOMIE TOTALITARA CUM ATI FOST OBISNUITI, COMUNISTILOR! NU MAI VORBI CE NU CUNOSTI, NECUNOSCATORULE!
INTR-O ECONOMIE DE PIATA SE SUPRAVIETUIESTE GREU!

costel 3 decembrie 2011 at 17:01

Stimata domnisoara sunteti prea frumoasa ca sa fiti si rea. Parca la alegerile prezidentiale din 2009 erai cu unchiesul matale in alta … barca … si injurai in cea mai cea mai neaosa limba romaneasca ===Gasca portocalie === deci se pare ca s-a schimbat … unchiesul …

Cucu-bau 2 decembrie 2011 at 17:25

Alexandre, postarile tale pe forum seamana tot mai mult cu o dare de seama de pe vremea comunistilor, vad ca nu precupetesti nici un efort sa ne prezinti maretele realizari ale epocii PDL-iste…Asa, taticule, atrage-i atentia administratorului sa intervina, sa cenzureze, ca nu se mai poate asa, cum isi permit astia sa te contrazica, tu si numai tu, ai dreptate, intotdeauna ! Nu te lasa ! Problema ta e ca cei pt. care militezi, nu te prea ajuta…Apropo, cu Funeriu (ministrul invatamantului) cum v-ati gandit, ii soptesti tu sau ii sopteste Oana Badea ca substativul “coleg” nu are genul neutru ?! Asta ca sa nu mai faca vreo “inexactitudine”. Stai mai bine, acolo, ca a cam inceput sa puta…

eu 2 decembrie 2011 at 11:26

Rusine sa va fie 1DECEMBRIE e o zi sfanta pentru noi nu o zi in care huliganii,ipocritii ,mojicii si nesimtiti se pot face auziti.Au prostit cativa oameni necajiti pe care nu-i duce mintea decat sa faca ce li se spune,sa iese in strada sa strige vorbe urate unor oameni care mai au pic de respect si au venit la Alba Iulia .Cei care au venit la alba iulia sa faca debandada si-au facut aici caracterizarea,adica nu au de a face nici cu munca nici cu bunul simt sunt ca MUSCA LA ARAT si mai striga si ca nu au bani si de munca!!!!!!!!!!!!RSINE!

bugetarul lenes 2 decembrie 2011 at 13:30

In timp ce-l insotea pe Boc la un moment dat,MARIA SA IMPERIALA mircea hava spune “ce as mai trece eu gardul la ei… “ca un raspuns (megaloman)la huiduielile care-i acompaniau in timpul deplasarii spre Sala Unirii.Sa le faci ce?MARIA TA.

Dinu Patriciu 2 decembrie 2011 at 14:21

…o fi invatat de ma mentorul sau spiritual, care “nu a lovit copilul nici in plex, nici peste fata”…

Lu ala cu Partidul Televizorist 2 decembrie 2011 at 16:46

Auzi mai nene ,,criticoi,,sa sti ca Marincas e ales sef interimar pentru 30 de zile de catre d-na Man si de ieri e sprijinit de d-l Comsa iar pentru inceput a facut lucruri destul de bune.Pe la vicipresedinti poate trebuie umblat ca sa fie unii cu dictie si papagal dorit de unii !TRAIASCA DAN DIACONESCU VIITORUL PRESEDINTE AL OAMENILOR NECORUPTI DIN ROMANIA !Marincas nu te lasa !

Lu ala cu Partidul Televizorist 2 decembrie 2011 at 16:53

Nanas ,,televizorist,,ai trecut prin fata hotelului Parc sa vezi masinile stabilor MAi aflati pa potol si ghiolcane ca doar nu s-au culcat dupa huiduieli sa planga !!!!!!

vigilante 2 decembrie 2011 at 20:06

Nici nu am citit opiniile forumistilor..multe si marunte: atatea capete, atatea idei. Nu ma intereseaza culoarea politica si am criticat si sin stanga si in dreapta atunci cand am considerat ca ceva nu e corect dar faptul ca premierul si alti oficiali au fost huiduiti mi se pare o totala lipsa de bun simt si educatie a unor indivizi apartinand acestui popor. Indiferent de partizanatul politic, de parerile pro si contra o Sarbatoare Nationala trebuie tratata ca atare fara insulte si injurii. Intotdeauna vor exista oameni care nu vor fi multumiti de ce masuri va lua un guvern, indiferent ca e de stanga, de dreapta, etc. Asta nu justifica lipsa celor 7 ani de acasa, lipsa respectului fata de stat (reprezentat prin…cine o fi..dar ales de catre majoritate..ca sunt prosti da multi sau nu..e altceva. Romanii sunt tot mai putin toleranti si dispusi spre dialog si fenomenul e ingrijorator pt ca lipsa de toleranta si violenta verbala sau fizica a fost asociata intotdeauna cu lipsa de cultura si prostia. Sa fi decazut acest popor atat de mult in ultimii 20 de ani sau nu s-a desteptat? Trist moment in orice caz..

costel 3 decembrie 2011 at 13:05

Adevart este ce spui dumneata dar se pare ca la prostie si lipsa de cultura s-a adaugat si foamea.Este o vorba romaneasca se te fereasca Dumnezeu de omul prost si flamand … si fara sa vreau sa te supar ce a primit acest popor de vreo cativa ani incoace … manele si foame … si mai si punem intrebari …

vigilante 3 decembrie 2011 at 14:19

A primit ce a cerut. Oferta e corelata cu cererea. Daca acest popor nu cerea manele si scarnavii televizate primea cultura. In privinta foamei, cauza e clara: cum e turcul si pistolul..la asa popor, asa guvernanti.

cristian 3 decembrie 2011 at 15:41

Da fratilor ce tupeu pe hava regele dalelor.Daca este asa breaz de ce atunci cand i-au spart casa acum vro 5-6 ani de frica a dat ordin politiei comunitare ca in fiecare noapte sa stea in fata vilei sale doi politisti comunitari. Saracii inghetau iarna de frig ca sa-i pazeasca fundu gras.