Elevii vor beneficia de sume forfetare pentru transport, începând cu 1 februarie. Anunțul ministerului Educației
Elevii vor beneficia de sume forfetare pentru transport, începând cu 1 februarie. Anunțul ministerului Educației
Ministerul Educației a venit cu explicații privind transportul gratuit pentru elevi, referitor la cele 14 județe în care nu sunt asigurate serviciile publice de transport rutier județean. Mai exact decontul transportului se face în două modalități.
Cazul 1
Acolo unde există serviciu public judeţean de transport, în cazul existenţei contractelor de delegare a gestiunii încheiate între consiliile judeţene şi operatorii de transport rutier, operatorii eliberează abonamente gratuite elevilor şi solicită ulterior decontul acestora inspectoratelor şcolare.
Cazul 2
În cazul în care nu există mijloace de transport public pe rutele de deplasare, elevilor li se acordă o sumă forfetară, stabilită prin hotărâre a CJ, cu avizul conform al ANRSC.
”Aşa cum reiese, însă, din informaţiile transmise de Consiliile Judeţene Autorităţii Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice, în 14 judeţe nu se asigură servicii publice de transport rutier judeţean. În consecinţă, în aceste situaţii vor fi acordate sume forfetare stabilite prin hotărâre a CJ, cu avizul conform al ANRSC”, menţionează reprezentanţii ministerului.
Valoarea sumei forfetare, stabilită de CJ
În cele 14 judeţe în care nu sunt asigurate servicii publice de transport rutier judeţean, începând cu data de 1 februarie 2024 elevii vor beneficia de sume forfetare, în baza valorilor aprobate prin hotărârea consiliului judeţean. De asemenea, pentru operatorii de transport care au asigurat transportul elevilor şi au înaintat facturi pentru decont inspectoratelor şcolare judeţene, de la începutul cursurilor şcolare şi până la data de 1 februarie 2024, inspectoratele şcolare vor plăti sumele către transportatori, la nivelul valorii medii lei/km la nivel naţional, comunicată de ANRSC şi aprobată de consiliul judeţean.
”Consiliile Judeţene vor trebui să aprobe valorile unitare lei/km până la data de 1 februarie 2024. Pe măsură ce în cele 14 judeţe se vor încheia contracte, în baza acestora va fi posibilă plata către operatorii de transport. Până atunci, se vor asigura sumele forfetare elevilor”, precizează Ministerul Educaţiei.
Prin urmare, odată cu aprobarea acestui act normativ, este posibilă atât plata sumelor forfetare către elevi, care nu a putut fi efectuată în lipsa hotărârilor consiliilor judeţene, cu avizul conform al ANRSC, cât şi plata operatorilor de transport care au eliberat abonamente gratuite elevilor, de la începutul cursurilor şcolare şi până la data aprobării hotărârilor consiliilor judeţene, mai spune sursa citată.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Adrian Negrescu, avertisment după noile date INS: ,,Toate sunt pe minus, blocajul financiar este infiorător, dobânzile sunt uriaşe, iar inflaţia este cea mai mare din UE”
Adrian Negrescu, avertisment după noile date INS: ,,Toate sunt pe minus, blocajul financiar este infiorător, dobânzile sunt uriaşe, iar inflaţia este cea mai mare din UE” România nu se află în recesiune din punct de vedere tehnic, a afirmat vineri consultantul economic Adrian Negrescu, însă traversează o perioadă de stagflaţie, caracterizată de inflaţie ridicată, consum […]
Economistul Radu Georgescu, despre ROBOR și IRCC: ,,Dacă vrem cu adevărat un sistem bancar transparent în România, aceștia trebuie să dispară”
Economistul Radu Georgescu, despre ROBOR și IRCC: ,,Dacă vrem cu adevărat un sistem bancar transparent în România, aceștia trebuie să dispară” Economistul Radu Georgescu a explicat într-o postare pe Facebook ce este ROBOR și IRCC și de ce în România vom avea un sistem bancar transparent doar dacă aceștia vor dispărea. ,,În ultimele zile, am […]
Cum va fi VREMEA în România până în 21 iunie 2026: Prognoza ANM pentru următoarele două săptămâni, în fiecare regiune
Cum va fi VREMEA în România până în 21 iunie 2026: Prognoza ANM pentru următoarele două săptămâni, în fiecare regiune ANM a emis luni, 8 iunie 2026, prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni, valabilă între 08 – 21 iunie, pentru fiecare regiune a țării. Potrivit meteorologilor, vremea va fi mai caldă decât de obicei la […]

