Elevii Colegiului Tehnic „Apulum”, mai bogaţi… spiritual
La Colegiul Tehnic „Apulum” s-a desfăşurat ultima întâlnire de lucru a echipelor de proiect din cadrul celor două parteneriate care s-au derulat în perioada 2009-2011: proiectul Comenius cu titlul „Diversity enriches our culture-„If I were to unite Europe again, I would start from the culture”- Monnet”, respectiv parteneriatul Grundtvig „European practices of mentoring with young adults at risk of social disadvantage and school drop-out”. Aceste proiecte au fost finanţate cu sprijinul Comisiei Europene în cadrul Programului de acţiune în domeniul învăţării pe tot parcursul vieţii LifeLong Learning Programme. La întâlnire au participat toţi membrii echipelor de proiect, elevi şi profesori, precum şi prof. Maria Hodor şi prof. Carmen Ursu, directorii şcolii. Au fost prezentate aspecte din activităţile locale şi din cadrul mobilităţilor transnaţionale, rezultatele obţinute şi produsele realizate.
Concret, în cadrul proiectul multilateral Comenius au fost realizate un dicţionar englez – polonez – grec – francez – român, un calendar cuprinzând imagini din oraşele şcolilor partenere, broşura „Tradiţii de Crăciun” şi cartea de bucate cu reţete tradiţionale de Crăciun.
În cadrul parteneriatul pentru învăţare Grundtvig au fost realizate un minighid în mentorat, broşuri, portofoliul personal T-kitul, care constituie un ghid în activitatea de mentorat, un manual bazat pe experienţele comune şi pe exemplele de bune practici pe care le-au adunat partenerii în cei doi ani de activitate. La final participanţii au completat chestionare de impact care au reflectat nivelul competenţelor şi abilităţilor elevilor şi profesorilor implicaţi şi au fost înmânate certificate şi diplome de participare, ne-a informat prof. Cristina Comaniciu, inspector şcolar de specialitate la IŞJ Alba. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)