Elevii clasei a IV-a din Tiur, la primul lor banchet de absolvire
Emoții mari, lacrimi, zâmbete și aplauze răsunătoare… De asta au avut parte elevii clasei a IV-a, de la Școala Gimnazială ”Simion Bărnuţiu” Tiur, care au marcat ieri, printr-un banchet pe cinste, sfârșitul celor patru ani de învățământ primar.
Alături de ei au fost părinții și profesorii, care i-au felicitat pentru rezultatele lor și le-au urat să aibă parte numai de succese în noua etapă a vieţii. Copiii i-au răsplătit, la rândul lor, cu o ”altfel de lecţie” pregătită sub îndrumarea învățătoarei lor, de care s-au despărțit ieri, d-na Eugenia Bogdan.
În sala de clasă devenită neîncăpătoare a fost prezentată filmarea ”Povestea vorbei”, un reportaj realizat cu elevii surprinşi în diferite ipostaze: la oră, în pauză, pe coridor, de serviciu, etc. După un scurt moment artistic, cu cântec, joc şi voie bună, elevii au primit din partea d-nei învăţătoare câte o Diplomă de absolvire personalizată, apoi împreună cu dânsa au înmânat şi părinţilor câte o distincţie de merit ”Mereu Părinte” în semn de recunoştinţă pentru grija, sprijinul şi implicarea dovedite de-a lungul anilor.
Cei mici s-au descurcat atât de bine, încât aplauzele audienței au spus totul. Sub genericul ,,Invitaţie la amintiri” a fost realizată și o prezentare a celor mai reprezentative, dar şi haioase poze realizate pe parcursul celor patru ani de şcoală primară. La sfârșit, elevii au participat la o tombolă-surpriză, pregătită de doamna învăţătoare, de care au fost foarte încântați.
Doamna Eugenia Bogdan le-a promis că le va fi alături întotdeauna, chiar dacă nu mai este învățătoarea lor. Apoi, a urmat banchetul propriu-zis! (prof. înv. primar Eugenia BOGDAN, Şc. Gimnazială ”Simion Bărnuţiu” Tiur)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Cultură Educație
VIDEO | „Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia?
„Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia? Dragi părinți, bunici și copii, în perioada 19 – 21 iunie 2026, pe esplanada Muzeul Național al Unirii, are loc cea de-a XVII-a ediție a Târgului de c’Arte Alba Transilvana, un eveniment […]
19 iunie-1 iulie 2026 | „Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea
„Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea Expoziția, inițiată de artista Hani Sasu, propune un dialog vizual între generații și reunește lucrările elevilor clasei a IX-a de la Liceul de Arte „Regina Maria” – secțiile Arte Plastice […]
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă Un artist născut la Alba Iulia și format pe scenele europene revine în fața publicului local: Cipriana Smărăndescu susține duminică, un concert de orgă dedicat muzicii lui Johann Sebastian Bach. Un drum care începe acasă […]









