Elevi militari admişi la Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu
Absolvenţii Colegiului Militar „Mihai Viteazul” au confirmat şi la admiterea în învăţământul militar superior rezultatele foarte bune obţinute la bacalaureat, zeci de elevi care au terminat şcoala la Alba Iulia fiind admişi la Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu. Potrivit site-ului oficial www.armyacademy.ro, la specializarea Ştiinţe militare şi informaţii, la băieţi, au fost scoase la concurs 195 de locuri, fiind admişi 34 de elevi care au absolvit Colegiul Militar „Mihai Viteazul”, acestora alăturându-li-se şi 4 absolvenţi ai unor licee civile din Alba. Cea mai mare medie de admitere a fost 9,72, cel mai bine clasat dintre elevii militari albaiulieni fiind Ionuţ Dumitru Motorga, admis al patrulea, cu media generală 9,60. Ultima medie de admitere a fost 7,25, dar ultimul absolvent al liceului militar albaiulian admis a avut media 7,60. La fete, la aceeaşi specializare, au fost scoase la admitere 39 de locuri şi au intrat nu mai puţin de 8 eleve de la liceul militar albaiulian, dar şi o elevă din judeţ, absolventă a unui liceu civil, care şi-a câştigat locul în luptă tot cu o elevă de la Colegiul Militar „Mihai Viteazul”. Prima admisă dintre fete a avut media 9,88, iar cel mai bine clasată absolventă a liceului militar din oraşul nostru a fost Sabina Călugăr, cu 9,04, situată pe poziţia a 12-a, în timp ce ultima admisă de la liceul albaiulian a avut nota 8.00, ca şi a elevei civile din Alba admise pe ultimul loc. Totodată, Dragoş-Octavian Vijoli a fost admis primul pe locurile rezervate Ministerului Administraţiei şi Internelor, cu 8,88, fiind scoase la concurs doar 5 locuri. La ştiinţe administrative au existat 11 locuri, iar ultimul loc a fost ocupat de Florin Marta de la Colegiul Militar „Mihai Viteazul”, singurul elev militar din ţară admis la această specializare. Tot acum se află în plină desfăşurare admiterea la Academia Tehnică Militară Bucureşti şi sunt aşteptate rezultatele admiterii la Academia Forţelor Navale „Mircea cel Bătrân” Constanţa. Între 24 – 29 iulie se vor desfăşura examenele de admitere şi la Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă” Braşov.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)