După puncte în „Dealul Florilor”, FCM Baia Mare – Metalurgistul Cugir, astăzi, ora 17.00

Metalurgistul Cugir-CS Iernut067Tot fără antrenor principal de aproape o lună, dar neînvinşi după 4 runde, metalurgiştii au parte de un nou test dificil extern, în „Dealul Florilor”. Cum în Baia Mare va fi „Sărbătoarea Castanelor”, etapa a 5-a a Seriei a 5-a din Liga a 3-a are pentru amfitrioni aceeaşi însemnătate precum a fost runda precedentă pentru cugireni, când sub Drăgana s-a desfăşurat „Toamna Cugireană”. Se află faţă-n faţă echipa lui Dorin Toma (locul 5, 7 puncte), fără eşec de trei dispute şi Metalurgistul (locul 3, 8 puncte), într-o întâlnire a ambiţiilor pentru ambele combatante, meci ce va avea loc vineri, 26 septembrie, de la ora 17.00.

Oficialii ocupantei ultimei trepte a podiumului încă n-au instalat în alt antrenor principal pe banca tehnică, mizându-se şi la acest joc important pe secunzii Cosmin Şuvaina şi Lucian Itu, ultimul aflându-se şi pe teren. La precedentul duel direct, în luna mai în play-off-ul stagiunii trecute, pe arerna băimăreană a fost 1-1, cu eliminări Schuller şi Cîrstean, gruparea cugireană pierzând tempouri preţioase în cursa spre eşalonul secund. „Ştim că ne aşteaptă un examen foarte exigent, împotriva unui oponent incomod, ce-şi vinde scump pielea. În acelaşi timp însă, ne propunem să obţinem un rezultat pozitiv, să nu ne întoarcem fără puncte dintr-o deplasare deloc facilă”, a declarat Daniel Popa, vicepreşedintele echipei Metalurgistul Cugir.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]