Dumitrel îi SALVEAZĂ „fundul” lui Pleșa: Bihorul ne primește gunoiul
Dumitrel îî SALVEAZĂ „fundul” lui Pleșa: Bihorul ne primește gunoiul
Potrivit surselor ziarulunirea.ro, Ion Dumitrel, președintele CJ Alba a avut ieri o întâlnirea la Oradea cu omologul său, Ilie Bolojan. În cadrul întâlnirii s-a stabilit că gunoaiele din Alba pot fi transportate și depozitate la groapa de gunoi din județul Bihor. Din păcate acest lucru nu se va putea face imediat deoarece este nevoie de o nouă hotărâre a Consiliului Local, în care vor trebui stabilite noile tarife, dacă cumva acestea vor fi diferite.
Potrivit acelorași surse, bihorenii ne acceptă gunoiul până în data de 15 mai.
Deja mai multe zone ale orașului se confruntă cu problema tomberoanelor pline până la refuz, iar soluția dată de primarul Pleșa e cel puțin fantasmagorică, doar cine nu a văzut rampa de depozitare de pe centura orașului, putând fi de acord cu spusele edilului.
CITEȘTE ȘI: Alba Iulia, prima zi ”sub gunoaie”. Legal, competența exclusivă aparține primarului și UAT-ului. Ce spune Gabriel Pleșa
Potrivit legii serviciului de salubrizare a localităților nr. 101 din 25 aprilie 2006, articolul 6, „Autoritățile deliberative ale unităților administrativ-teritoriale/sectoarelor municipiului București au competențe exclusive în ceea ce privește înființarea, organizarea, gestionarea, coordonarea și atribuirea seviciului de salubrizarea a localităților”.
De asemenea, autoritățile locale sunt însărcinare cu „monitorizarea și exercitarea controlului cu privire la furnizarea/prestarea serviciului de salubrizare”, arată aceeași lege.
CITEȘTE ȘI: Se SISTEAZĂ ridicarea gunoiului menajer din Alba Iulia și alte opt localități din județ. Cum s-a ajuns la această situație
Totodată, articolul 7 al Legii nr. 101/2006 arată că „Consiliile județene pot avea competențe cu privire la înființarea, organizarea și coordonarea sistemelor de management integrat al deșeurilor, precum și a activităților specifice realizate prin intermediul acestora.
Astfel, în baza Legii nr. 51 din 8 martie 2006, „Unităților administrativ-teritoriale, în baza competențelor exclusive pe care le au în organizarea serviciilor de utilități publice, le revine responsabilitatea pentru neîndeplinirea angajamentelor asumate”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]
VIDEO | Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice
Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice Locuitorii orașului Ocna Mureș și ai așezărilor limitrofe beneficiază din vara anului 2026 de o extindere majoră a rețelei de transport public regional. O nouă rută directă leagă Ocna Mureș de municipiul Cluj-Napoca, oferind o alternativă modernă și rapidă pentru studenți, […]
FOTO | Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii”
Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii” Au 15 ani și au obținut două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior […]








