Ştirea zilei

Dosarul ”Trabucul sârbesc”: Pedepse cu închisoarea pentru şase bărbați din Alba şi Timiş, judecați pentru contrabandă cu ţigări

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Decizie la Judecătoria Alba Iulia Pedepse cu închisoarea pentru şase membri ai unei grupări infracţionale din Alba şi Timiş, judecate pentru contrabandă cu ţigări din Serbia

Şase membri ai unei grupări infracţionale din Alba şi Timiş, acuzaţi de contrabandă cu ţigări au fost condamnați, în primă instanță, de Judecătoria Alba Iulia la închisoare. Cinci au primit pedepse cu suspendare, iar al șaselea, care este recidivist, a primit închisoare cu executare.

Operaţiunea, denumită ”Trabucul sârbesc” a fost derulată în 2012, dar dosarul a fost finalizat și trimis în judecată, în martie 2016. Prima sentință a fost pronunțată în data de 22 septembrie 2017. Inculpaţii sunt acuzaţi că au introdus ilegal cantități mari de țigări din Serbia pe care le-au vândut pe piaţa din România. Tică Romeo, Baci Ironim Ioan, Josic Zoran și Botiş Vasile au fost condamnați, fiecare, la câte 1 an și 4 luni de închisoare cu suspendare condiționată pe o perioadă de 3 ani și 4 luni. Josic Mihajlo a primit 1 an și 6 luni cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 2 ani. Andreica Vasile este singurul inculpat condamnat cu executare.

Instanța a contopit alte două pedepse anterioare ale acestuia, pronunțate la Bistrița și Baia Mare, și a decis că inculpatul va efectua în regim de detenție 3 ani și 3 luni de închisoare. Instanța de la Judecătoria Alba Iulia a mai decis ca inculpații să plătească, în total, aproape 200.000 de lei către ANAF. Cele mai mari sume trebuie să le plătească, în solidar, inculpații Botiș și Andreica – circa 93.000 de lei, respectiv cei doi Josic – aproximativ 64.000 de lei.

La momentul demarării anchetei, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au efectuat 22 de percheziţii domiciliare la locuinţele şi sediile unor societăţi comerciale situate pe raza mai multor localităţi din judeţele Timiş (5), Hunedoara (4) şi Alba (13), aparţinând unor persoane învinuite de săvârşirea de acte de comerţ cu ţigări, despre care aveau cunoştinţă că provin din contrabandă, respectiv din Republica Serbia.

Cercetările au fost extinse, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă, complicitate la contrabandă şi deţinerea în afara antrepozitului fiscal peste limita a 10.000 ţigarete. Cu ocazia percheziţiilor efectuate, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor un număr de 98.540 ţigarete, care provin din contrabandă, 87 litri de alcool, 4.812 obiecte pirotehnice clasele I şi II precum şi 34 de articole de îmbrăcăminte contrafăcute şi 27 de perechi pantofi sport, purtând însemnele ale unor cunoscute mărci internaţionale.

Pe parcursul anchetei a fost confiscată în total cantitatea de 226.520 ţigarete provenite din contrabandă. Decizia Judecătoriei poate fi contestată la Curtea de Apel. Până la pronunțarea unei decizii definitive, inculpații beneficiază de prezumția de nevinovăție.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri

Ioana Oprean

Publicat

în

Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult