Dorin Nistor, clarificări în cazul celor două foste funcționare de la Primăria Sebeș care au furat peste 100.000 de lei din banii persoanelor cu handicap: „Eu am dispus auditul și am predat probele poliției”
Dorin Nistor, clarificări în cazul celor două foste funcționare de la Primăria Sebeș care au furat peste 100.000 de lei din banii persoanelor cu handicap: „Eu am dispus auditul și am predat probele poliției”
Având în vedere informațiile apărute în presă referitoare la cercetarea de către organele de poliție a unor foști angajați ai Direcției Generale de Asistență Socială, Medicală și Comunitară Sebeș, cred că este corect să informăm opinia publică asupra faptului că în calitate de primar al Municipiului Sebeș am dispus, la începutul lunii august, un audit intern la instituția menționată (ordin de serviciu nr. 48424/01.08.2022, declanșare misiune audit). Raportul de audit și toate probele ridicate au fost predate Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeș, în data de 25.08.2022, de către Primăria Municipiului Sebeș, începându-se astfel cercetările asupra unor persoane care au statutul de foști angajați ai Direcției de Asistență Socială de la Sebeș.
CITEȘTE ȘI: VIDEO| Percheziții în Alba: FURT din banii persoanelor cu handicap. O femeie care lucra la Primăria Sebeş ar fi luat MII de euro falsificând state de plată
Asumându-și răspunderea, persoanele implicate nu mai au statutul de angajat în serviciile publice ale Municipiului Sebeș și vor răspunde în fața justiției pentru erorile semnalate de probe. Precizez că este vorba de posturi de funcționari publici, ocupate prin concurs.
Este exclusă orice implicare politică a acestora. Din informațiile pe care le deținem în prezent, prejudiciile au fost asumate și acoperite de persoanele aflate în cercetare.
Activitățile Direcției de Asistență Socială Sebeș nu au fost întrerupte, fiind asigurată continuitatea în raporturile cu beneficiarii acestora. Regretăm orice afectare a drepturilor persoanelor vulnerabile care se bazează pe aceste servicii publice și vom face toate eforturile pentru a coopera cu justiția în vederea stabilirii adevărului.
La Sebeș, nu voi tolera încălcarea drepturilor cetățenilor, fiind condamnabilă o astfel de conduită în fața unor persoane aflate în situații de vulnerabilitate. Am fost cel care a dispus auditarea serviciului public și sesizarea directă a organelor de poliție. Serviciile sociale trebuie să se bazeze pe moralitate și pe respect față de nevoile celui de lângă noi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








