Daniela Floroian lansează volumul „Povestea Regelui An și a Celor Patru Anotimpuri”, sâmbătă, la Mogoș
Daniela Floroian lansează volumul „Povestea Regelui An și a Celor Patru Anotimpuri”, sâmbătă, la Mogoș
Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba anunță apariția unui nou volum semnat de autoarea Daniela Floroian, de această dată unul în proză, dedicat celor mici și intitulat „Povestea Regelui An și a Celor Patru Anotimpuri”.
Evenimentul de lansare, moderat de bibliotecara Olga Oprean, va avea loc sâmbătă, 25 februarie 2023, la Mogoș, la Biserica Ortodoxă Mogoș-Miclești, de la ora 12.00. Vor fi alături de autoare atât reprezentanți ai Consiliului Județean Alba, primarul comunei Mogoș, Mircea Liviu Macavei, preotul Călin Oprean, Sularea Ovidiu, director al Școlii Gimnaziale Mogoș, Nadia Fărcaș, editor la Editura Ecou Transilvan, Ela Rus, ilustratoarea cărții, Ana Cosma, președinta Asociației Transilvania Business Woman, Silvan Stâncel, managerul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba, cât și alți prieteni și apropiați.
Cu această ocazie, după un scurt moment de lectură publică din volumul lasat, oferit de elevele Maria și Ioana Oprean, copii de la Școala Gimnazială Mogoș vor susține un frumos spectacol, urmat de obișnuita sesiune foto și de autografe.
Apărută la Editura Ecou Transilvan, cartea beneficiază de o ilustrație deosebită, prin contribuția talentatei Ela Rusu, astfel încât fantastica poveste își găsește oglinda perfectă în desenele care vin să completeze farmecul universului imaginat de autoare.
„Fiind un volum care a beneficiat de susținerea financiară a firmei Giro din Alba Iulia, căreia doresc să-i mulțumesc și pe această cale, cartea va fi oferită gratuit copiilor din comuna Mogoș și va fi însoțită de autograful autoarei și al ilustratoarei. De menționat că ea a mai fost dăruită până în prezent și copiilor din localitățile Laz și Oarda de Sus și, de asemenea, copiilor de la corul „Flori de mai” din Alba Iulia.
Despre carte și poveste, toți cei ce doresc să afle câte ceva sunt invitați la Mogoș, unde se vor bucura de o după amiază cu lectură, voie bună și ospitalitatea gazdelor noastre”, dezvăluie Daniela Floroian.
Evenimentul de sâmbătă, 25 februarie 2023, are loc în cadrul proiectului 3.17 Lansări și prezentări de carte, în organizarea Consiliului Județean Alba și a Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba, împreună cu Primăria comunei Mogoș, Biblioteca comunală „Ovidiu Bîrlea” Mogoș, Parohia Ortodoxă Mogoș-Miclești, Asociația Transilvania Business Woman și editura Ecou Transilvan.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)