Daniel Zdrânc, vicepreședinte ANRSC: „Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității”
Daniel Zdrânc, vicepreședinte ANRSC: „Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității”
Albaiulianul Daniel Zdrânc, vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, vorbește într-o postare pe pagina proprie de pe o rețea de socializare, despre problema deșeurilor din municipiu, spunând ca aceasta a „atins deja limitele suportabilității”.
„Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității. Ne dorim un oraș curat și un serviciu de salubritate eficient.
CITEȘTE ȘI: Gunoierii de la RER VEST–RETIM exasperează cetățenii: SCANDAL la Cetea, comuna Galda de Jos în prima zi de Anul Nou, aplanat de poliție
Mai jos pun câteva prevederi din contractul pentru prestarea serviciului încheiat între Rer Vest SA și beneficiari precum și din legislația aplicabilă. (PARTEA 1)
Contract pers.fizice/asociații de proprietari (Obligațiile operatorului)
Art.7
Lit. L
Să suplimenteze capacitatea de înmagazinare inclusiv prin mărirea numărului de recipiente sau containere, în cazul în care se dovedește că volumul acestora este insuficient și se depozitează deșeuri municipale în afara lor
CITEȘTE ȘI: RER VEST – RETIM, firmele de salubritate din Alba Iulia, spun ca ridică gunoiul la timp, dar probabil cetățenii și presa nu vor să vadă!
Lit. P
Să încarce întreaga cantitate de deșeuri și să lase în stare de curățenie spațiul destinat depozitării.
Contract de delegare lot1 ( Obligațiile operatorului)
Art.8
Lit. M
Să aplice metode performante de management care să conducă la reducerea costurilor de operare
CITEȘTE ȘI: Gunoierii de la RER VEST-RETIM, așteptați cu „plugușorul” pe o stradă din Alba Iulia, de 4 zile: „Azi este 1 ianuarie, sacii așteaptă”
Lit. B
Să presteze serviciul pentru toți utilizatorii din aria delegării, cu asigurarea colectării întregii cantități de deșeuri generate care intră în obiectul prezentului contract și să lase în stare de curățenie spațiul destinat recipientelor de precolectare și domeniul public;
Legea 101/2006 Art.21
Al.2
Operatorii au obligația de a pune la dispoziția deținătorilor de deșeuri containerele/recipientele, precum și după caz sacii necesari realizării activității de precolectare separată a deșeurilor.
Ordin 82/2015 privind aprobarea regulamentului cadru al serviciului de salubrizare a localităților
Art.7
Al.1
Toți utilizatorii, persoane fizice sau juridice, de pe teritoriul localităților unde este organizat serviciul de salubrizare, au garantat dreptul de a beneficia de acest serviciu.
Art.22
Al.7
Personalul care execută colectarea este obligat să încarce în autovehicule întreaga cantitate de deșeuri existente la punctele de colectare, lăsând locul curat și măturat chiar dacă există deșeuri municipale amplasate lângă containerele de colectare”, a scris Daniel Zdrânc pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]









