Ştirea zilei

Daniel Zdrânc, vicepreședinte ANRSC: „Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității”

Ioana Oprean

Publicat

în

Daniel Zdrânc, vicepreședinte ANRSC: „Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității”

Albaiulianul Daniel Zdrânc, vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, vorbește într-o postare pe pagina proprie de pe o rețea de socializare, despre problema deșeurilor din municipiu, spunând ca aceasta a „atins deja limitele suportabilității”.

„Problema colectării deșeurilor în Alba Iulia a atins deja limitele suportabilității. Ne dorim un oraș curat și un serviciu de salubritate eficient.

CITEȘTE ȘI: Gunoierii de la RER VEST–RETIM exasperează cetățenii: SCANDAL la Cetea, comuna Galda de Jos în prima zi de Anul Nou, aplanat de poliție

Mai jos pun câteva prevederi din contractul pentru prestarea serviciului încheiat între Rer Vest SA și beneficiari precum și din legislația aplicabilă. (PARTEA 1)

Contract pers.fizice/asociații de proprietari (Obligațiile operatorului)

Art.7
Lit. L
Să suplimenteze capacitatea de înmagazinare inclusiv prin mărirea numărului de recipiente sau containere, în cazul în care se dovedește că volumul acestora este insuficient și se depozitează deșeuri municipale în afara lor

CITEȘTE ȘI: RER VEST – RETIM, firmele de salubritate din Alba Iulia, spun ca ridică gunoiul la timp, dar probabil cetățenii și presa nu vor să vadă!

Lit. P
Să încarce întreaga cantitate de deșeuri și să lase în stare de curățenie spațiul destinat depozitării.
Contract de delegare lot1 ( Obligațiile operatorului)

Art.8
Lit. M
Să aplice metode performante de management care să conducă la reducerea costurilor de operare

CITEȘTE ȘI: Gunoierii de la RER VEST-RETIM, așteptați cu „plugușorul” pe o stradă din Alba Iulia, de 4 zile: „Azi este 1 ianuarie, sacii așteaptă”

Lit. B
Să presteze serviciul pentru toți utilizatorii din aria delegării, cu asigurarea colectării întregii cantități de deșeuri generate care intră în obiectul prezentului contract și să lase în stare de curățenie spațiul destinat recipientelor de precolectare și domeniul public;

Legea 101/2006 Art.21
Al.2
Operatorii au obligația de a pune la dispoziția deținătorilor de deșeuri containerele/recipientele, precum și după caz sacii necesari realizării activității de precolectare separată a deșeurilor.
Ordin 82/2015 privind aprobarea regulamentului cadru al serviciului de salubrizare a localităților

Art.7
Al.1
Toți utilizatorii, persoane fizice sau juridice, de pe teritoriul localităților unde este organizat serviciul de salubrizare, au garantat dreptul de a beneficia de acest serviciu.

Art.22
Al.7
Personalul care execută colectarea este obligat să încarce în autovehicule întreaga cantitate de deșeuri existente la punctele de colectare, lăsând locul curat și măturat chiar dacă există deșeuri municipale amplasate lângă containerele de colectare”, a scris Daniel Zdrânc pe Facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”

Ioana Oprean

Publicat

în

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc

Ioana Oprean

Publicat

în

TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult