Cum s-a petrecut accidentul GRAV de muncă de la spitalul din Sebeș, unde un muncitor și-a RETEZAT mâna cu un flex
În data de 23.08.2021, în jurul orei 15.00, în incinta Spitalului Municipal Sebeș, s-a produs un accident de munca, cu urmări grave, în urma căruia numitul Ă.G., angajat al unei societăți comerciale din Rîmnicu Sărat, jud. Buzău, a suferit o amputație trumatică a antebrațului stâng.
Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba a oferit, în lumina acestui eveniment, mai multe detalii despre cum s-a întâmplat accidentul nefericit.
Menționam faptul că accidentul nu a fost comunicat de îndată la ITM Alba, aflând despre producerea acestuia doar în data de 25.08.2021, data la care a și fost comunicat oficial de către unitate.
Din cercetările făcute la fata locului s-a constatat că victima, împreună cu alti colegi angajați ai aceleași unități, lucrau la montarea de geamuri termopan la una din clădirile spitalului.
Operația de montare a acestora era precedată de tăierea ramelor vechi de geam, confecționate din lemn de fag.
La un moment dat Ă.G., în timp ce tăia cadrul vechi de lemn al geamului, cu ajutorul unui polizor unghiular, pe care avea montata panza pentru taiere lemn, pierde controlul polizorului, iar panza tăietoare ajunge în zona antebrațului stâng, pe care îl amputează.
CITEȘTE ȘI: ACCIDENT GRAV de muncă, la Sebeș: Un tânăr și-a RETEZAT mâna cu flexul, în timp ce tăia cadrul unui geam
Din discuțiile purtate cu conducerea Spitalului municipal Sebeș, după o pregătire prealabila, accidentatul a fost transportat urgent la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, unde s-a intervenit chirurgical, în vederea reimplantarii antebrațului.
Administratorul societății la care este angajată victima, susține că în urma discuțiilor avute cu medicii de la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, care au participat la intervenția chirurgicala, i s-a confirmat că primele reacții ale organismului, în urma reimplantului mâinii, sunt pozitive și operația este reușita.
Reamintim angajatorilor, că în conformitate cu prevederile art. 27, (1), lit.a, din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata, au obligația de a comunica de îndată orice eveniment în care sunt implicați lucrătorii sai:
„Art. 27, (1) Angajatorul are obligația să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de munca, toate evenimentele așa cum sunt definite la art. 5 lit. f)”.
Neresepectarea acestei prevederi se sancționează contravențional cu amenda de la 3500 la 7000 lei, conform prevederilor art. 39 (5) din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









