Cum s-a petrecut accidentul GRAV de muncă de la spitalul din Sebeș, unde un muncitor și-a RETEZAT mâna cu un flex
În data de 23.08.2021, în jurul orei 15.00, în incinta Spitalului Municipal Sebeș, s-a produs un accident de munca, cu urmări grave, în urma căruia numitul Ă.G., angajat al unei societăți comerciale din Rîmnicu Sărat, jud. Buzău, a suferit o amputație trumatică a antebrațului stâng.
Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba a oferit, în lumina acestui eveniment, mai multe detalii despre cum s-a întâmplat accidentul nefericit.
Menționam faptul că accidentul nu a fost comunicat de îndată la ITM Alba, aflând despre producerea acestuia doar în data de 25.08.2021, data la care a și fost comunicat oficial de către unitate.
Din cercetările făcute la fata locului s-a constatat că victima, împreună cu alti colegi angajați ai aceleași unități, lucrau la montarea de geamuri termopan la una din clădirile spitalului.
Operația de montare a acestora era precedată de tăierea ramelor vechi de geam, confecționate din lemn de fag.
La un moment dat Ă.G., în timp ce tăia cadrul vechi de lemn al geamului, cu ajutorul unui polizor unghiular, pe care avea montata panza pentru taiere lemn, pierde controlul polizorului, iar panza tăietoare ajunge în zona antebrațului stâng, pe care îl amputează.
CITEȘTE ȘI: ACCIDENT GRAV de muncă, la Sebeș: Un tânăr și-a RETEZAT mâna cu flexul, în timp ce tăia cadrul unui geam
Din discuțiile purtate cu conducerea Spitalului municipal Sebeș, după o pregătire prealabila, accidentatul a fost transportat urgent la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, unde s-a intervenit chirurgical, în vederea reimplantarii antebrațului.
Administratorul societății la care este angajată victima, susține că în urma discuțiilor avute cu medicii de la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, care au participat la intervenția chirurgicala, i s-a confirmat că primele reacții ale organismului, în urma reimplantului mâinii, sunt pozitive și operația este reușita.
Reamintim angajatorilor, că în conformitate cu prevederile art. 27, (1), lit.a, din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata, au obligația de a comunica de îndată orice eveniment în care sunt implicați lucrătorii sai:
„Art. 27, (1) Angajatorul are obligația să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de munca, toate evenimentele așa cum sunt definite la art. 5 lit. f)”.
Neresepectarea acestei prevederi se sancționează contravențional cu amenda de la 3500 la 7000 lei, conform prevederilor art. 39 (5) din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








