Ştirea zilei

Cum s-a petrecut accidentul GRAV de muncă de la spitalul din Sebeș, unde un muncitor și-a RETEZAT mâna cu un flex

Ioana Oprean

Publicat

în

În data de 23.08.2021, în jurul orei 15.00, în incinta Spitalului Municipal Sebeș, s-a produs un accident de munca, cu urmări grave, în urma căruia numitul Ă.G., angajat al unei societăți comerciale din Rîmnicu Sărat, jud. Buzău, a suferit o amputație trumatică a antebrațului stâng.

Inspectoratul Teritorial de Muncă Alba a oferit, în lumina acestui eveniment, mai multe detalii despre cum s-a întâmplat accidentul nefericit.

Menționam faptul că accidentul nu a fost comunicat de îndată la ITM Alba, aflând despre producerea acestuia doar în data de 25.08.2021, data la care a și fost comunicat oficial de către unitate.

Din cercetările făcute la fata locului s-a constatat că victima, împreună cu alti colegi angajați ai aceleași unități, lucrau la montarea de geamuri termopan la una din clădirile spitalului.

Operația de montare a acestora era precedată de tăierea ramelor vechi de geam, confecționate din lemn de fag.

La un moment dat Ă.G., în timp ce tăia cadrul vechi de lemn al geamului, cu ajutorul unui polizor unghiular, pe care avea montata panza pentru taiere lemn, pierde controlul polizorului, iar panza tăietoare ajunge în zona antebrațului stâng, pe care îl amputează.

CITEȘTE ȘI: ACCIDENT GRAV de muncă, la Sebeș: Un tânăr și-a RETEZAT mâna cu flexul, în timp ce tăia cadrul unui geam

Din discuțiile purtate cu conducerea Spitalului municipal Sebeș, după o pregătire prealabila, accidentatul a fost transportat urgent la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, unde s-a intervenit chirurgical, în vederea reimplantarii antebrațului.

Administratorul societății la care este angajată victima, susține că în urma discuțiilor avute cu medicii de la Spitalul Clinic de Urgenta Târgu Mureș, care au participat la intervenția chirurgicala, i s-a confirmat că primele reacții ale organismului, în urma reimplantului mâinii, sunt pozitive și operația este reușita.

Reamintim angajatorilor, că în conformitate cu prevederile art. 27, (1), lit.a, din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata, au obligația de a comunica de îndată orice eveniment în care sunt implicați lucrătorii sai:

„Art. 27, (1) Angajatorul are obligația să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:

a) inspectoratelor teritoriale de munca, toate evenimentele așa cum sunt definite la art. 5 lit. f)”.
Neresepectarea acestei prevederi se sancționează contravențional cu amenda de la 3500 la 7000 lei, conform prevederilor art. 39 (5) din Legea securității și sănătății în munca nr. 319/2006, actualizata.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult