Ziarul Unirea

Cuibul de viespi de la Tuşnad

Întâlnirile de la Tuşnad – acest pământ românesc prin care respiră izvoare amestecate cu dumnezeire, unde aroma tare a băilor urcă şi coboară în brazi şi paşi dă curaj, provoacă discreţie şi indiscreţie, au devenit o tribună politică, benefică pentru unii, mai ales pentru cei veniţi din ţara vecină, Ungaria, care se simte ca la ea acasă aici, ajungând chiar să prolifereze sintagme păguboase, dăunătoare într-un areal strămoşesc.
Un prieten, cunoscător de limbă întortocheată, cu iz de cutremure siberiene, mi-a transmis că Orban, şeful Ungariei a apostrofat nu doar subtil guvernul României, parlamentul, preşedinţia ci şi pe faţă, afirmând că guvernul de la Budapesta nu se amestecă încă în regionalizarea ţării noastre, în obţinerea autonomiei teritoriale, că maghiarimea trebuie să-şi impună voinţa deschis şi autoritar în aceste probleme. De fapt, sub aceste cuvinte se ascund ecuaţii cu prea multe necunoscute. Tuşnadul a devenit un cuib de viespi, un anturaj în care fiecare dintre vorbitorii maghiari de la noi, din Ungaria, îşi dau cu presupusul în problemele noastre interne. Şi noi stăm boc-ceşte cu degetul în gură, îi mai şi aplaudăm.
La Tuşnad se coc lucruri grave, de cele mai multe ori nemairespectându-se deontologia geografico-istorico-demografico-de cultură şi civilizaţie contemporană. Aici se adună toată floarea cea vestită a revanşardismului camuflat maghiar. Se simt ca-n sânul lui Avraam! Ce condiţii le creăm pentru aceste manifestări antiromâneşti.
Şi, ca întregul colac să fie plin de „mărgăritare, de perle” morale, lingvistice, bilingve, pastorul – de mult renegatul pastor căreia ţara i-a deschis un viitor luminos, nelăsându-l să fie linşat de „revoluţionari”, Tökes, strigă europarlamentareşte: „Românii şi ungurii trebuie să se pună faţă în faţă nu ca majoritate, nici ca minoritate, ci de pe picior de egalitate, să-şi rezolve autonomia teritorială, să-şi regionalizeze teritoriul”. Să auzi, să înţelegi şi să nu crezi! Ce imperative europarlamentariceşti picură din gura unui păcătos! „Pe cine reprezintă el?”, mă întreabă prof. Bedeleanu. Pe unguri! Pe Ungaria, revanşardismul şi iredentismul maghiar de pretutindeni, libertatea de a avea dublă cetăţenie. Cerem guvernului să-i retragă orişice pârghie politică reprezentativă, să-l recheme şi să-l trimită la slujbă în vreo biserică, dacă mai există una să-l primească.
Prietenul spune: „Subtilă declaraţie de război este Tuşnadul. Camuflată, imperativă, cartă nescrisă a reîntregirii Ungariei Mari. Nu-i aşa? Aşa-i! Iar Tibi Barna, falsul psihopat îşi permite să vândă harta Ungariei Mari, să vândă România! Ce hartă mică este! Râde ungureşte şi se îmbogăţeşte vânzând iredentism!
Ion AIUDEANU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

18 Comentarii

Dorin 26 iulie 2011 at 7:28

Solutia ar fi ridicarea pragului electoral la 10%,sa scapam de partide etnice in parlament ;astfel s-ar forma majoritati de guvernare fara UDMR , pentru ca,pana acum, acest partid a tentat toate partidele pentru a forma majoritati. Sper ca inainte de alegerile locale cu 6 luni , PDL,PSD si PNL sa voteze marirea pragului electoral , si sa aprobe regionalizarea pe 8 judete mari , spulberand visele extremistilor maghiari . De asemeni astept o reactie oficiala a Guvernului Romaniei fata de obraznicia prmministrului Ungariei , dar mai nu cred ca o va face 🙁

Jean 26 iulie 2011 at 7:39

Guvernul Romaniei? Avem asa ceva? eu nu vad decat o adunatura de oportunisti care i-ar pupa pe unguri si in partile dorsale, numai ca sa se mentina la putere.

aci 26 iulie 2011 at 7:53

D-le Ioan Aiudean.Vicepresedintele PE Tőkés László are perfecta dreptate cand spune ca romani si maghiari trebuie sa discute de pe picior de egalitate problema autonomiei sau regionalizarea intucat si romani si maghiari din romania platesc C impozite si taxe la fel.Deci are perfecta dreptate.Referitor la afirmatia dvs ca tara i-a deschis un viitor luminos dl Tőkés este exact invers,Tőkés László a deschis drumul Romaniei spre democratie atunci cand a spart zidul tacerii an 1989 cand multi dintre profitori de astazi ai democratiei slujeau cu devotament stucturile comunismului.In aceasta lupta Tőkés a luptat alaturi de dna Doina CORNEA,Mircea Dinescu,Anna Bladiana.Deci nu incercati falsificarea evenimentelor din decembrie pt ca au incercat si alti mai mari si tot nu au reusit. Cu speranta ca nu v-am jignit d-le ION Aiudean va doresc sanatate si liniste sufleteasca de care cred ca cu totii avem nevoie in aceasta perioada de criza.

anonymus 26 iulie 2011 at 15:57

in sfarsit si cineva care gandeste limpede si stie un pic de istorie!

NIK 26 iulie 2011 at 19:41

Unguri au destule drepturi in ROMANIA ,asa ca nu mai ziceti ca nu sintem egali ..iar daca vor mai multe o sa le dam noi cei din ,,noua dreapta,,

aci 26 iulie 2011 at 21:01

Draga NIK.Intradevar voi din Noua Dreapta o sa dati autonomie la maghiari prin iresponsabilitatea politica care va caracterizeaza,succes.

Leanu 26 iulie 2011 at 10:31

Autorul articolului este desigur scriitorul I.Mărgineanu , care regretă vremurile când literatura pe care o producea …pe bandă rulantă ..!!! …era introdusă cu forţa ( băgată pe gât ) instituţiilor din judeţ şi nu numai . Vă doresc o pensie liniştită , de restul ne ocupăm noi tinerii , cei ce am făcut şi revoluţia , (care constat încă odată că nu vă convine ). Sunteţi mai extremist , decât orice maghiar şi aceasta nu vă face bine !.

Uiorean 26 iulie 2011 at 10:32

@ Cel ce semneaza sub pseudonimul literar „Ion Aiudeanu”. Articolele tale ar trebui analizate sub aspect medical. Baniesc ca ai avut o copilarie tare nefericita.

divertis 26 iulie 2011 at 10:37

Vai, domnule „Aiudeanu” s-a umplut tara de tradatori gen aci, harap alb, Leanu si Uioreanu…
Nu mai poate scrie omu’ un articol patriotic ca in Romania Mare ca iti si sar tradatorii la grumaz….vai, vai…

ion 26 iulie 2011 at 11:33

Sincer sa fiu eu le-as da autonomie dar le-as cere pasaport si viza sa intre in Romania,chiar nu au anvatat lectia prin 92 cand vroiau autonomi si multe firme din tara nu mai colaborau cu ei, defapt romanii nu mai mergeau sa mai deruleze contracte comerciale,aceasta politica de autonomie o fac doar politicienii visatori ,ca localnici se bucura cand romani din alte zone merg sa le cumpere produsele si serviciile…. ar trebui izolati economic sa le piara pofta de politica.

aci 26 iulie 2011 at 12:45

Ion draga.Nu ai cum sa dai tu pasaport sau viza sa intre in tara celor care cer autonomie in mod democratic pt ca si daca va reusi autonomia regiunea respsctiva tot de Romania va apartine,doar o sa aiba un statut special.Iar de cand sintem membri in UE,pasaport nu trebuie nici romanilor cand intra in Ungaria nici maghiarilor cand intra in Romania.Cred ca esti de acord cu mine.Cu respect.

ion 26 iulie 2011 at 20:17

Da ,antradevar,este tot Romania,si de aceea nu anteleg dece tot fac atata caz pe aceasta tema,an final crezi ca se vor descurca,din punct de vedere economic, in 2 judete an care resursele economice sunt cele ce sunt,padurile sunt pe terminate,ce alte surse au,Sovata cu turismul e asa cum e,eu am fost an zona,am cumparat cherestea de la persoane fizice,au fost bucurosi ca au cui vinde,nu s-a pus problema ca sunt roman,chiar spuneau ca au fost sa lucreze an Ungaria dar sunt tratati…. foarte asa de unguri,deci eu cred ca autonomia este dorita doar de politicieni ,de Buda Pesta, nu de cetateanul de rand ,iar problema cu pasaportul e o aluzie ,ar trebui sa anteleaga ca ori sub Bucuresti ori sub Buda Pesta nimeni nu le va da nimic fara sa munceasca,dimpotriva acum au chiar mai multe facilitati decat noi romani,nu poti comenta nimic,spuneti va rog ce drepturi an plus au romanii di cele 2 judete?

aci 26 iulie 2011 at 21:23

Draga Ion.Exista in UE trei forme de autonomie.1 autonomia locala.2 autonomia culturala.3 autonomia teritoriala.Aceste trei forme de autonomi nu pericliteaza integritatea teritoriala,economica a nici unei tari ,ci dinpotriva ajuta la dezvoltarea diferitelor regiuni in cadrul UE,lucru recunoscut chiar si de guvernul romaniei si ajuta la aplanarea unor divergente interetnice nedorite in cadrul ue.De acea este bine ca se discita despre autonomie in mod democratic si deschis cu parghi politice.Romani si Maghiari di n transilvania noastra comuna santem condamnati sa traim sa convietuim impreuna si la bine si la rau.ASA sa ne ajute Dumnezeu.

Feneserul 27 iulie 2011 at 15:32

pai nu te supara daca te intreb ce s-ar intampla daca mexicanii din SUA ar vrea ca California sa fie autonoma?Sau de ce nu se acorda autonomie bascilor din Spania?Sau a kurzilor din Turcia?Nu cumva si statele astea sunt state UNITARE?Ca ROMANIA?Vreti autonomie?Duceti-va in ungaria daca nu va place aici.Spuneti ca toti trebuie sa fim egali dar vad ca voi vreti sa fiti daca se poate deasupra Romanilor.Vreti egalitate de drepturi?Dovediti ca meritati sa aveti acele drepturi.

rokerul 26 iulie 2011 at 12:19

sa-i lasam pe tokes si pe altii ca el in plata domnului

iar pentru voi, pentru ca tot traim vremuri tulburi pline de violenta, va recomand sa ascultati

focull viu – aduceri aminte

aici aveti prima strofa si refrenul

Bunicu-mi spunea că pe raze
Putem să urcăm pân’ la cer
Tu mori într-o mască de gaze
Eu mor într-un vechi submarin
Şi cât ne rugam să mai ningă
De sănii făceam mereu rost
Tu mori sub beton de-adăpost
Eu mor într-o strâmbă carlingă

R: În numele cui ne urâm
În numele cui ne-omorâm
Eu vreau pace, tu vrei pace
El vrea pace, ea vrea pace
Noi vrem pace, voi vreţi pace
Însă pacea nu se face
Nu se face cu război
Ci cu oamenii din noi

anonymus 26 iulie 2011 at 16:02

draga Ion tu stii ce ii aia autonomie sau ai gandit sa scrii si tu ceva?

ion 26 iulie 2011 at 20:38

…. probabil ceva putere de decizie locala,dar eu faceam aluzie ca din punct de vedere economic…cu aceasta tendinta de globalizare,zau ca nu-i vad bine,Europa tinde sa elimine granitele ,(vezi ex SUA) iar ei vor sa faca un imperiu din 2 judete …. probabil va fi un castig pentru Buda Pesta dar nu pentru locuitorii celor 2 judete,si Transilvania a fost sub Austro-Ungaria,la noi era saracie lucie,mizerie iar la Wiena,aur si lux…