Cugireanul Rareş Andriuc – campion la turneul de tenis din Germania

Redactia Ziarului Unirea

Talentatul tenisman Paul Rareş Andriuc legitimat la Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir – pregătit de antrenorul Gheorghe Hârceagă, s-a clasat pe primul loc la Turneul Internaţional de Tenis desfăşurat în localitatea WAIBLINGEN din Germania, competiţie rezervată juniorilor UNDER – 16. Andriuc a luat startul întrecerilor alături de 160 de jucători din 61 de ţări ale lumii la un campionat puternic unde şi-au dat concursul jucători din elita tenisului mondial. ”A fost un turneu foarte greu, pentru că am jucat în compania unor jucători valoroşi evoluând la o categorie mai mare, dar în final am avut satisfacţia succesului”, ne-a declarat Rareş. După 4 ore de joc el a reuşit să-l învingă în finală pe englezul Julian CASH în trei seturi, cu scorul de 6-2; 4-6; 7-6. (C.P.)

Aiudeanul Raul Șteau, promovare în elită cu Gloria Buzău!

Aiudeanul Raul Șteau, promovare în elită cu Gloria Buzău Mijlocașul aiudean Raul Șteau a promovat pe prima scenă cu Gloria Buzău. În penultima rundă a play-off-ului eșalonului secund, echipa condusă de Andrei Prepeliță a învins 3-0 pe Unirea Slobozia, iar Gloria Buzău a revenit, după 15 ani, în elita fotbalului românesc. Este a 4-a promovare […]