Cugireanul Emanuel Codrea (CSM Unirea Alba Iulia), debut internațional pentru România Under 19, în dubla cu Slovenia: câte o repriză în ambele amicale
Fundașul cugirean Emanuel Codrea. legitimat la CS Municipal Unirea Alba Iulia, a cunoscut debutut internațional, la nivelul echipei naționale a României Under 19, în dubla externă disputat în aceste zile în Slovenia de echipa condusă de Alexandru Pelici.
Fundașul divizionarei terțe a evoluat în a doua repriză a confruntării amicale de la Terme Čatež, scor 0-3 (0-1), iar astăzi, a fost al doilea test, pierdut de asemenea de „tricolori”, scor 0-1 (0-1). Și în acest al doilea joc, apărătorul unirist a jucat toate cele 45 de minute ale actului secund (a avut o bară).
Din acest motiv al convocării la echipa națională, E. Codrea are șanse minime să evolueze mâine pentru echipa de club, în jocul CSM Unirea Alba Iulia – ACS Tg. Mureș, la ora 14.00, pe „Cetate”. în urmă cu două săptămâni, E. Codrea, fostablist năascut în anul 2004, a fost convocat în premieră la echipa națională, pentru un stagiu de pregătire ce a inclus două jocuri de verificare, cu Unirea Constanța și Progresul Spartac (a avoluat în ambele și a oferit o pasă decisivă)
România U19 este calificată la Turul de Elită pentru Campionatul European din 2023, după ce a trecut de Letonia, Lituania și Austria în grupa preliminară.
Foto: FRF
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)