CSU Alba Iulia – noul lider al Diviziei A de baschet feminin

*Astăzi, SCM Craiova – CSU Alba Iulia60-77

Profitând de faptul că etapa a XXII-a din Campionatul Naţional Divizia A la baschet feminin, sezonul 2011-2012, a fost bulversată în mare parte, singurul joc care a avut loc astăzi, fiind SCM Craiova – CS Universitatea Alba Iulia, echipa din Cetatea Marii Uniri a preluat şefia campionatului. Datorită condiţiilor meteo, mai multe meciuri au fost decalate sau amânate şi în consecinţă, CSU Alba Iulia s-a instalat pe prima poziţie, cu 39 de puncte (18 victorii şi 3 eşecuri), devansând-o pe CSM Târgovişte, ce are 37 de puncte, dar două jocuri mai puţin. Echipa lui Tomas Bilek îşi continuă astfel parcursul impecabil din retur, cu 6 succese la rând.

Scorul final al confruntării SCM Craiova – CSU Alba Iulia a fost 60-77 (16-16, 12-19, 14-22, 18-20), însă vizitatoarele s-au instalat la conducere abia în sfertul al doilea, oltencele conducând, diferenţe semnificative fiind 10-4 (primul sfert) şi 20-16 (la începutul sfertului secund). La pauza mare albaiuliencele au deţinut un avantaj de 7 puncte (35-29), ecartul s-a mărit în penultimul sfert, la rampă ieşind Ancuţa Stoenescu, pentru prima dată de la transferul la Alba Iulia devenind principala marcatoare a teamului lui Bilek.

Punctele vizitatoarelor au fost înscrise de Ancuţa Stoenescu – 21, Breanna Salley – 15, Nadia Parker – 9, Katya Abramzon – 9,  Becca Tobin – 6, Eniko Tarţa – 5, Elena Dincă – 5, Luminiţa Manta – 4, Taneisha Harrison – 3. În etapa viitoare, sâmbătă 18 februarie, CSU Alba Iulia va juca în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” cu  Universitatea CSM Oradea, de la ora 17.00, pentru ca joi, 23 februarie, tot la Alba Iulia să fie programată restanţa cu Olimpia Bucureşti, contând pentru runda a 20-a. (H.D.M.)

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]