CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-2 în derby-ul rundei Divziei A1 | Primul eșec al anului pentru vicecampioana României
Volei Alba Blaj a pierdut dramatic în confruntarea externă de la Voluntari, scor 2-3 (21-25, 25-20, 25-18, 22-25, 13-15), un meci electrizant cu răsturnări de situații. O confruntare decisă în “tie-break”, după ce gazdele au condus cu 1-0, iar echipa din Alba a avut la rându-i avantaj, 2-1, dar în cele din urmă a suferit prima înfrângere din anul 2022.
CSO Voluntari, care în urmă cu câteva zile a fost învinsă, 1-3 în fieful campioanei, la Târgoviște, a furnizat surpriza la finele unei confruntări pe muchie de cuțit, ce a durat două ore și 8 minute! Blajul n-a izbutit să depășească acest hop important și a irosit două puncte vitale în lupta pentru supremație.
Setul decisiv au fost unul nebun. Gazdele s-au aflat mereu în față, conducând cu 4-,2 6-3, 7-5 și 8-6. Opoenentele au egalat la 8, dar apoi iarăși avans de două puncte 11-9, și din nou egalitate 12-12 și 13-13. CSO Voluntari a avut prima minge de meci, pe care a și fructificat-o, cea mai bună realizatoare fiind Eli Uattara – 25 de puncte (în tabăra gazdelor a doua în top, Nneka Onyekjekwe, fostul căpitan al Blajului, cu 15)..
Derby-ul etapei a 17-a, între echipe aflate la egalitate de puncte înaintea acestei runde, în condițiile în care oaspetele aveau cu două partide mai puțin, a fost o confruntare echilibrată. Setul inaugural a fost unul în care blăjencele, care ca de obicei s-au încălzit mai greu, au condus la un moment dat cu 7-5 și 9-7. Inițiativa a fost preluată de formația din Ilfov, ce a reușit 4 puncte la rând și s-a distanțat la 11-9. S-a mers cap la cap până la 21-21, când gazdele au realizat iarăși 4 puncte consecutive și și-au adjudecat primul parțial. Volei Alba Blaj și-a îmbunătățit considerabil prestația în al doilea set, iar de la 9-9 au zburdat prin 6 puncte succesive la 15-9 și 17-11, un avantaj ce s-a dovedit decisiv în restabilirea egalității. Mereu în față s-au aflat elevele lui Stevan Ljubičić în al treilea set, ultima egalitate fiind la “13”. Oaspetele s-au desprins la 19-15, au rezistat ultimelor asalturi și au încheiat cu 4 puncte câștigate. Însă CSO Voluntari nu a renunțat la luptă, agâțându-se cu disperare de ultima șansă în setul al 4-lea, în care de la 7-7 a făcut 6 puncte la rând pe serviciul fostei echipiere a Blajului, Alice Kapielovies! S-a ajuns la 16-10, 28-12 și gazdele au fructificat în cele din urmă a 4-a minge de set avută (24-19) și au egalat situația pe tabelă.
*În pierdere de turație
Un duș rece pentru vicecampioana României, ce avea 5 succese în 2022, în 3 competiții diferite, pentru vicecampioana României înaintea returului de marți, din Franța (ora 21.00), cu Volero Le Cannet, din sferturile de finală ale Cupei CEV. În întrecerea internă, Volei Alba Blaj este în scădere de turație. Spre comparație, înaintea meciului direct de lângă Turnul Chindiei, din decembrie, avea 5 puncte avans, eșecul drastic, scor 0-3, făcând ca distanța să rămână la doar două puncte. Campioana a pierdut un punct la Medgidia (3-2), același lucru l-a făcut și Blajul la Lugoj, dar acest eșec de la Voluntari (unde a fost învinsă și CSM Târgoviște în tur, tot cu 3-2) a complicat datele problemei, momentan dâmbovițencele având 6 puncte în față, cu cele două restanțe ale rivalei (cu CS Medgidia și CS Mioveni). Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 16 puncte, Nađa Ninković – 7, Victoriia Russu – 21, Olga Strantzali – 17, Jovana Kocić – 9, Slađana Mirković – două, Andreea Ispas – libero; au mai intrat Milica Ivković – libero, Daiana Roman, Sorina Miclăuș, Andra Artin – unul, Jovana Cirković – unul; Iarina Axinte, Ștefania Cheluță, Noemi Moldovan. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









