CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-0, în derby-ul Diviziei A1 | Echipa din “Mica Romă”, eșec sever lângă Turnul Chindiei

Volei Alba Blaj a pierdut într-un mod drastic derby-ul Diviziei A1, în fieful campioanei, scor 0-3 (24-26, 20-25, 20-25), cu CSM Târgoviște, ce relansează astfel lupta pentru trofeu, apropiindu-se la două puncte de rivala din Ardeal.

Ultimul meci al anului a fost un coșmar pentru formația din “Mica Romă, ce venea după 16 victorii la rând sub comanda lui Stevan Ljubičić și maximum de puncte după 10 runde. Gruparea blăjeană, imbatabilă în acest sezon, a suferit enorm împotriva rivalei, care a dominat categoric confruntarea orgoliilor.

Tot lângă Turnul Chindiei s-a înregistrat, în 17 aprilie, acum 8 luni, ultimul eșec al formației din Alba, dominată în acest derby de elevele italianului Giovanni Caprara, campion mondial cu Rusia în 2006, gazdele evoluând cu o determinare incredibilă, ce nu a lăsat nicio șansă oponentelor.

Sufocată de taifunul dâmbovițean, surclasată la toate capitolele și mereu cu un pas în spate, aceasta a fost imaginea echipei din Alba în jocul favoritelor la titlu. A rezultat un duș rece pentru Volei Alba Blaj, care nu s-a regăsit decât în foarte puține momente și o diferență substanțială raportat la partida directă de la Brașov, de la finele lunii septembrie, din Supercupa României, adjudecată cu 3-1. 80 de minute a durat confruntarea orgoliilor, una în care au ieșit la rampă Darja Erzen – 22 de puncte, Adriana Matei – 17 și Rodica Buterez – 15, toate CSM Târgoviște, voleibaliste ce au dominat fileul.

Primul parțial a fost și cel mai echilibrat. Gazdele au fost în avantaj, 5-2, s-a restabilit egalitatea la “5”, mergându-se cap la cap până la 13-13, după un 11-9 în favoareea Târgoviștei. Blajul a preluat conducerea prima dată cu 15-13, însă a fost un simplu foc de paie, ajungându-se la 21-19, 23-21 și 24-22, când vizitatoarele au anulat două mingi de set. Având 1-0, CSM-ul a început din nou tare, conducând cu 6-2 și 7-4. Iarăși scorul a fost egal, 8-8, și Blajul a trecut temporar în avantaj, 14-12, dar cu 7 puncte la rând gazdele s-au distanțat decisiv până la 21-15 și 24-17, zburdând spre un 2-0 năucitor. Ultimul set a fost unul fără istoric, cu deținătoarea titlului în permanență în prim plan, de o manieră categorică: 3-0, 5-2, 7-3, 9-4, 10-5, 11-7, 17-13, 19-14, avans consistent amenințat doar în două rânduri întrucât oponentele s-au apropiat la un singur punct (12-11 și 13-12).

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 4 puncte, Nađa Ninković – 7, Olga Strantzali – 11, Victoriia Russu – 13, Slađana Mirković – 3, Jovana Kocić – 3, Milica Ivković – libero, Andreea Ispas – libero; Andra Artin, Sorina Miclăuș – două, Daiana Roman – unul, Jovana Cirković – două, Iarina Axinte (Ștefania Cheluță, Noemi Moldovan). După acest final trist de 2021, Volei Alba Blaj revine pe teren în ianuarie, cu jocuri în Divizia A1 (15 ianuarie, la Lugoj), Cupa României (19 ianuarie, acasă cu CS Mioveni) și în sferturile Cupei CEV, cu Volero Le Cannet (24 ianuarie, la Sibiu, respectiv 1 februarie, în Franța).

Olimpia Aiud, campioană județeană la Under 16, cu 16 victorii și golaveraj 177-7

Olimpia Aiud, campioană județeană la Under 16, cu 16 victorii și golaveraj 177-7 Cu 4 etape înaintea finalului, Olimpia Aiud a devenit campioană județeană la Under 16, cu 16 victorii din tot atâtea meciuri și un golaveraj impresionant 177-7 (medie de peste 11 goluri/ meci). Ultimul succes, 16-1 (10 goluri înscrise de Raul Ocnean) cu […]