CSM București – Volei Alba Blaj 0-3, în Divizia A1 | Victorie lejeră pentru campioană

Campioana Volei Alba Blaj a câștigat în minimum de seturi, scor 3-0 (25-20, 25-16, 25-17), în deplasare cu CSM București, revenită pe prima scenă.

Vizitatoarele au aliniat o formulă cu 5 modificări comparativ cu runda inaugurală, ținând cont de dificultatea scăzută a întâlnirii.

Fără emoții s-a impus echipa din Ardeal, care are 6 puncte din două etape fără a pierde vreun set, iar miercuri joacă pe teren propriu cu „U” NTT Data Cluj, la ora 18.00.

Partida a durat 71 de minute, iar în primul set gazdele au reușit să remonteze de la 15-19, egalând la „20” când au intrat Gergana Dimitrova și Slađana Mirković. În al doilea parțial, CSM București a avut 6-2, un simplu foc de paie, întrucât s-a făcut 12-15 și 13-20, pentru ca setul al treilea să fie unul fără istoric.

Volei Alba Blaj: Iarina Axinte – 3 puncte – Georgiana Faleș – 11 p, Sorina Miclăuș – 12 p, Raisa Ioan – 9 p, Victoriia Russu – 10 p, Andrea Kossanyiová – 4 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Gergana Dimitrova – două puncte, Jovana Cirković – 5 p, Slađana Mirković; Bojana Milenković, Jovana Kocić, Andreea Ispas (libero).

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]