CS Universitatea Alba Iulia, în cantonament la Covasna, cu 4 achiziții sub comanda lui Manea
CS Universitatea Alba Iulia beneficiază de condiții de invidiat la nivelul fotbalului județean, formația din Cetatea Marii Uniri aflându-se într-un cantonament centralizat timp de o săptămână la Covasna.
Spre comparație, dintre cele trei divizionare terțe din Alba, doar Metalurgistul Cugir va avea un stagiu de pregătire, la domiciliu, în această iarnă (CS Ocna Mureș și Unirea Alba Iulia apelează la un regim de semi-cantonament la stadion).
Studenții din Cetatea Marii Uniri, cazați la hotelul TTS Covasna (4 stele) au parte de două ședințe de pregătire zilnic, scopul fiind încărcarea bateriilor din punct de vedere fizic în perspectiva părții secunde a sezonului, abordată cu un obiectiv declarat: promovarea în Liga a 3-a. Sunt 20 de jucători sub comanda antrenorilor Mihai Manea și Nicolae Ghișa, iar astăzi va ajunge și I. Neag. Au rămas acasă Ad. Păcurar, Bercea și Puha, ce nu mai fac parte de strategia clubului pentru primăvară, dar și Circov, Baghiu și Fl. Schiau (din motive de serviciu, au program separat de pregătire).
Dacă discuțiile pentru înregimentarea uniristului Fetița nu au avansat prea mult, în schimb în stagiul montan se găsesc celelalte 4 achiziții bifate în această iarnă: Andrei Voineag (28 de ani, fundaș stânga, ultima dată la Daco-Getica, a mai trecut pe la Concordia Chiajna, “U” Cluj, CSM Deva), Răzvan Frențiu (29 de ani, jucător polivalent, ex-CS Ocna Mureș și Industria Galda), talentatul Balint Gylien (n. 2004, crescut de Viitorul Aiud, aparține de UTA Arad, Fortuna Lunca Mureșului, juniori) și tânărul fundaș albaiulian Gheorghe Mărginean (n. 2004, fost la CFR Cluj). Deocamdată este neclară situația fundașului Octavian Ionică (Jiul Petroșani, ce nu și-a rezolvat situația cu divizionara terță), în vreme ce mijlocașul Liviu Herci s-a despărțit pe cale amiabilă de formația din Valea Jiului. În perioada acestui stagiu, sunt fixate și două partide de verificare, una f duminică, 30 ianuarie, la ora 11.00, la revenirea spre casă, cu Olimpic Zărnești (liderul Ligii a 4-a din Brașov), iar cealaltă fiind prevăzută m joi, cu AS Covasna (Liga a 4-a, de la ora 18.30).
CS Universitatea Alba Iulia, liderul imbatabil al Ligii a 4-a, după 15 etape, este marea favorită a luptei pentru accederea la barajul de promovare în eșalonul terț. Studenții din Cetatea Marii Uniri au dominat prima parte a campionatului, având 13 victorii și o remiză, cel mai bun golaveraj, cea mai prolifică ofensivă (55 de reușite) și cea mai puternică defensivă (6 goluri încasate). O singură remiză au înregistrat “alb-albaștrii”, 1-1 la Galda de Jos, cu principala contracandidată la vârf, deznodământul returului de pe “Cetate” (în etapa a 2-a a returului, în 5-6 martie, primul meci fiind cu o săptămână mai devreme, la Zlatna) cu Industria, aflată la 7 ‘lungimi” în spate, limpezând în bună măsură necunoscutele luptei pentru șefie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)