CS Unirea a câştigat toate partidele la tenis de masă

De curând, la Mioveni a avut loc prima etapă a returului Campionatului Naţional Divizia A de tenis de masă ediţia 2010-2011 (play-off-ul pentru poziţiile 9-12 în clasamentul 9-12 în eşalonul secund). Cum CSM Zalău nu s-a prezentat, pierzând la „masa verde” cu 9-0, s-au întâlnit echipele CS Unirea Alba Iulia, Dacia Mioveni şi CSŞ-LPS Slatina. Echipa albaiuliană a avut un început de retur fulminant câştigand toate meciurile şi ocupând locul întâi în serie. În primul joc cu echipa din Slatina, oraş cu o puternică tradiţie în tenisul de masă naţional, CS Unirea a învins cu 9-5 după un meci condus în permanenţă. În a doua dispută, formaţia din Cetatea Marii Uniri a întâlnit echipa gazdă în faţa căreia s-a impus cu 9-4, după o partidă dominată şi mai autoritar decât precedenta. Traian Rus – 6 victorii, Ioan Corburean, Daniel Răcilă şi Radu Sufleţel – fiecare cu câte 4 victorii au adus punctele pentru CS Unirea Alba Iulia (antrenor Emil Gelu Sufleţel). Următoarea etapa este programată la Slatina pe 19-20 februarie, formaţia uniristă atingându-şi încă de la finele anului trecut obiectivul fixat: menţinerea în Divizia A. (H.D.M.)

Viitorul Cluj – CS Ocna Mureș 2-1 (0-1) | Eșec dramatic, la ultima fază, pentru echipa lui Paul Ciucă

CS Ocna Mureș a ratat la ultima fază oportunitatea unui rezultat pozitiv, fiind învinsă cu un gol marcat în minutul 90+2 de Viitorul Cluj, ce s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1).

Ocnamureșenii au condus la pauză, însă au irosit toate punctele după ce amfitrionii au realizat o revenire remarcabilă. Echipa lui Paul Ciucă rămâne cu mâna goală după acest meci dramatic, are un singur punct în ultimele 4 etape și etapa viitoare o așteaptă un examen de foc, acasă, cu CS Hunedoara, liderul Seriei a 9-a.

În minutul 41, Ceaca a deschis scorul cu un eurogol. un șut de senzație din afara careului. E prima reușită a vârfului venit de la Sănătatea Cluj în „alb-albastru”! Imediat, la reluare, amfitrionii au izbutit să restabilească egalitatea la prima fază de poartă a mitanului secund, prin D. Roman (46, reluare din 3 metri), fostul coechipier al lui Ceaca în atacul „virușilor verzi”. Vizitatorii au controlat ostilitățile, au avut numeroase oportunități, cu Cioară în prim-plan, inclusiv o bară a acestuia (82), dar au pierdut neverosimil, după un contraatac purtat de Viitorul.

Electrica Furnizare Discount

Clujenii, pregătiți de Marius Popescu (originar din Totoi), au învins pe Sănătatea (2-0) și au dat lovitura Unirii Alba Iulia (1-0 în etapa a 3-a). De partea cealaltă, CS Ocna Mureș a căpătat moral după egalul intern cu conjudețenii de la Metalurgistul Cugir, însă nu poate sta deloc liniștită întrucât are un singur punct în ultimele 3 jocuri (poziția a 7-a, cu 4 puncte), iar peste o săptămână primește vizita liderului CS Hunedoara. În distribuția vizitatorilor, modificări comparativ cu precedemtul joc: lipsesc Cioplântă și Cunțan din motive medicale, ultimul e rezervă, iar D. Lupșan și Pintilie sunt titulari  în premieră (Cioară este rezervă).

Echipe

Viitorul: Cebotari –  Șerbănescu, N. Moldovan, Duda, Apărascăi – Fărăgău, Al. Roșca, Râză, R. Baciu, M. Pop, D. Roman; rezerve: Stângă, Pojar, Selegean, Pintea, Dolghi, Calo, Al. Pop, T. Cociș, Cr. Istrate. Antrenor Marius Popescu.

CS Ocna Mureş: Ed. Mihail – Pintilie, Haiduc, D. Lupșan, Al. Kiraly – Socaci/ cpt, Casian – Hetea, Frențiu, Căt. Creț, – Ceaca: rezerve An. Anghel, Ov. Truță, Guț, Coltor, Neșan, Cl. Marcu, Cioară, Cunțan. Antrenor Paul Ciucă – principal, Romeo Arinar – secund

Arbitri R. Ladăr, Al. Turian (Zalău), Fl. Seiche (Sînmihaiu Almașului) Observatori C. Por (Satu Mare), J. Toma (Tg. Mureș)

Sănătatea Cluj – Unirea Alba Iulia 2-4 (1-0) | „Alb-negrii” – „remontada” spectaculoasă, pentru prima victorie stagională!!!

Unirea Alba Iulia a reușit prima victorie stagională, după o „remontada” de senzație, scor 4-2 (0-1), la Jucu, cu Sănătatea Cluj. „Alb-negrii” au fost conduși cu 2-1 în minutul 70, însă au avut o revenire extraordinară, punctând în trei rânduri. Este prima victorie a grupării din Cetatea Marii Uniri în acest sezon sub comanda antrenorului Valentin Sinescu și primele puncte din ierarhie.

Grație acestui succes, prin care s-a spart gheața după cele 4 insuccese consecutive, ultimul un 0-5 acasă cu CS Hunedoara, albaiulienii predau „lanterna roșie”

În minutul 34, experimentatul Tilincă (42 de ani) a deschis scorul cu o reluare cu capul la un corner de pe stânga. Egalarea a survenit în minutul 59, când căpitanul Răzvan Fetița  (ce e preluat tricoul cu nr. 10 după plecarea lui Selagea) a punctat (primul gol pe terenuri străine pentru Unirea în acest sezon).  Experimentatul D. Goga (71) a readus avantajul în tabăra gazdelor, cu o reluare din 6 metri, însă albaiulienii au revenit miraculos pe tabelă. Scrob (73) a punctat cu un șut din colțul careului, iar Fetița (75) a transformat un penalty. Pocol (87) a închis tabela cu un șut extraordinar, de la 30 de metri

Absentează Al. Giurgiu – învoit, banderola de căpitan fiind preluată de Fetița, iar Haj a fost lsat pe banca de rezerve, în avanposturi fiind titularizat Lupea (în premieră)

Sănătatea: Bâlbă – Isac, Szoloszi, R. Oltean, D. Mic, V. Mureșan, Al. Oltean, Tilincă, Zărnescu, da Silva, Lemnaru; rezerve Cotîrlă, An. Pașca, C. Cîmpean, An. Ștefan, Veșcan, Bucșă, D. Paul, D. Goga, Șumblea. Antrenor Csaba Kiss.

Unirea Alba Iulia: Bartok – Bârdea, Scrob, V. Codrea, Mocanu – Sg. Tineiu, Dehelean, Mâlnă, Cl. Morariu – Fetița/ cpt, Lupea; rezerve Ciorgovean, Jurj, Oneț, Haj, Pocol. Antrenor Valentin Sinescu – principal, Marcel Rusu – secund.

Arbitri Krisztina Szabo (Crișeni), S. Duma (Zalău), Ad. Iancău (Derșida) Observatori I. Teodor (Tg. Mureș), V. Călușer (Voiniceni)

Volei Alba Blaj, trei victorii în turneul din Serbia | Joi, Supercupa României, contra campioanei CSM Târgoviște

Volei Alba Blaj a câștigat toate cele trei jocuri disputate în cadrul turneului de pregătire efectuat în această săptămână în Serbia. Echipa din “Mica Romă” a realizat ultimele verificări înaintea debutului oficial, joi, 30 decembrie, contra campioanei CSM Târgoviște, la Brașov, când se pune în joc primul trofeu intern, Supercupa României (ora 16.30, direct la TVR).

Formația pregătită de Stevan Ljubičić au învins, în ordine pe ŽOK UB (campioana Serbiei), OK Železničar Lajkovac (câștigătoarea Cupei Serbiei, la care evolueasă fostele echipiere ale Blajului, Ana Antonijević și Marina Vujović) și Steaua Roșie Belgrad. În disputa împotriva deținătoarei titlului în țara vecină, Volei Alba Blaj a cucerit primele trei seturi (25-16, 25-15, 27-25). Au urmat două seturi suplimentare, în care Stevan Ljubičić a schimbat echipa, iar gazdele s-au impus cu 31-29 și 17-15.  În în confruntarea cu OK Železničar Lajkovac, Volei Alba Blaj și-a adjudecat primele trei seturi, 27-25, 25-22 și 25-22, iar cel suplimentar a aparținut gazdelor ce s-au impus cu 31-29. Și în ultimul test, cu Steaaua Roșie Belgrad, echipa din Alba a câștigat, scor 3-1, iar setul suplimentar a revenit gazdelor.

Sursa foto: Volei Alba Blaj