Actualitate

Constructorul autostrăzii demolate contraatacă! Contestă rezilierea contractului și acuză CNADNR de iresponsabilitate

Ioana Oprean

Publicat

în

Compania italiană Salini Impregilo, constructorul lotului problemă din autostrada Orăștie  – Sibiu, a reacționat la anunțul făcut miercuri de ministrul Transporturilor, Dan Costescu, privind decizia CNADNR de reziliere a contractului.

Într-un comunicat remis vineri presei, reprezentanții constructorului denunta gravele incalcari contractuale ale Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) privind proiectarea si constructia lotului 3 al Autostrazii Orastie –Sibiu și anunță că va contesta rezilierea contractului.

CITEȘTE ȘI: Traficul rutier pe autostrada demolată ar putea fi reluat din septembrie. Contractul cu Impregilo reziliat de CNADNR

autostrada-demolata“Salini Impregilo S.p.A denunta gravele incalcari contractuale ale Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) privind proiectarea si constructia lotului nr. 3 al Autostrazii Orastie –Sibiu, cu o lungime de 22 km, atribuit catre Impregilo in Mai 2011. Aceste incalcari contractuale culmineaza cu decizia aceleiasi CNADNR, asumata pe 13 Ianuarie 2016, de a rezilia unilateral contractul in cauza si de a reatribui lucrarile printr-o noua licitatie.

Lucrarile, cu o valoare totala de 126 de milioane de euro, incepute in 20 Iunie 2011 si cu termen estimat de finalizare pe 17 Aprilie 2013, au suferit modificari repetate ale proiectului impuse de catre CNADNR, cauzand o crestere a costurilor si a termenului de predare, ca urmare a unor evenimente neprevazute (alunecari de teren cu o dimensiune si intindere imprevizibile) pe care Salini Impregilo le-a gestionat in baza unor acorduri incheiate dar niciodata respectate de catre CNADNR.

Aceeasi CNADNR a ignorat toate deciziile CAD (Comisia de Adjudecare a Disputelor, organizatie desemnata prin contract pentru solutionarea disputelor dintre parti), care au dat castig de cauza in mod repetat companiei Salini Impregilo; nu a platit niciodata sumele adjudecate, care au ajuns la un total de 31 milioane euro.

In Septembrie 2014, CNADNR, impreuna cu Ministerul Transporturilor din Romania, au decis in scopuri pur electorale, sa deschida traficul pe acest lot de autostrada pana la jumatatea lunii Noiembrie 2014, chiar daca erau perfect constienti de faptul ca multe din lucrarile suplimentare, esentiale pentru corpul autostrazii, nu erau finalizate, si costul acestora nu fusese recunoscut catre Constructor. Odata deschis, acel segment Orastie – Sibiu a fost inchis ulterior ca urmare a unor cedari structurale datorate imposibilitatii de a finaliza lucrarile.

CNADNR si Ministerul Transporturilor au ignorat solicitarile Salini Impregilo S.p.A. de a finaliza lucrarile, in prezent oprite, prin amanarea disputelor cu privire la costurile suplimentare, anterior recunoscute si acordate de CAD in favoarea Salini Impregilo.

Salini Impregilo intentioneaza sa conteste in toate instantele nationale si internationale decizia CNADNR, care in afara faptului ca aduce atingere reputatiei companiei, este complet nejustificata, iresponsabila si decisiva pentru acoperirea deficientelor contractantului, si in general ale Romaniei, cu privire la realizarea unei lucrari finantate in proportie de 85% din Fonduri Europene”, se arată în comunicatul Salini  Impregilo. (BP)

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult