Construcţia autostrăzii Sebeş-Turda va începe în luna mai. Două noduri rutiere în nordul şi sudul Albei Iulia vor fluidiza traficul

Florin Roman01Lucrările la construcţia autostrăzii Sebeş-Turda vor începe în luna mai a acestui an, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman având toată convingerea că nu va fi nicio întârziere. Acesta a vorbit şi despre două noduri rutiere, în nordul şi sudul oraşului care au ca şi scop fluidizarea traficului din Alba Iulia.

„La început nu exista nodul de nord de la ieșire din Alba Iulia și nici nodul rutier de la Decea. Dacă nu ne luptam pentru cele două noduri riscam să păţim exact ca si Cugirul, care a rămas fără ieşire pe autostradă pentru că în momentul în care s-a făcut proiectul cineva nu a luptat  destul pentru ca acest oraș să aibă ieșire la autostradă, mă refer la cei de sus, nu la nivel local”, a declarat Florin Roman.

ELIT

Autostrada Sebeş-Turda, în Alba Iulia va avea două noduri rutiere: nodul rutier de nord va fi construit în zona Pârâului Iovului, iar nodul rutier de sud, în zona depozitului de deşeuri metalice Aloref. Importanţa acestora în fluidizarea traficului a fost explicată de preşedintele PNL Alba Iulia, Florin Roman.

„E important că am obţinut cele două noduri faţă de proiectul iniţial. De ce am propus să facem acest studiu de fezabilitate? Pentru studiu de trafic, pentru că obţinerea nodului de nord de la ieşirea din Alba Iulia permite descărcarea traficului de pe autostrada pe DN 74 în zona Munţilor Apuseni. Este foarte important că pe plan urbanistic aflat în avizare la Ministerul Agriculturii este prevăzut inelul de circulaţie, primul inel de circulaţie al municipiului Alba Iulia. Asta înseamnă ca daca avem SF-ul putem să bugetăm şi sa trecem in acelaşi timp la inelul de circulaţie. Cu ajutorul inelului de circulaţie poţi scoate tot traficul greu din Alba Iulia. Cei care merg spre Cluj vor merge pe autostradă, cei care merg spre Apuseni ies spre Şard şi Miceşti, iar cei care practic vin din zona Clujului pot ocoli Alba Iulia. Studiu de trafic trebuie corelat cu noile străzi pe care vor fi giraţii, sensuri unice etc”, a spus Roman.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Elevii cu domiciliul în Alba Iulia care merg la școală în alte localități vor primi gratuitate la transport: Proiectul, la aprobat în CL

După solicitarea unui elev din Alba Iulia care învață la Cugir, care spune că a întâmpinat respingeri din partea operatorului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

MM 5 februarie 2014 at 12:45

in luna mai 2025

Horea 5 februarie 2014 at 13:08

@MM

Atunci, la acea data, va fi terminata.

Anonim 5 februarie 2014 at 12:55

„La început nu exista nodul de nord de la ieșire din Alba Iulia și nici nodul rutier de la Decea. Dacă nu ne luptam pentru cele două noduri riscam să păţim exact ca si Cugirul, care a rămas fără ieşire pe autostradă pentru că în momentul în care s a făcut proiectul cineva nu a luptat destul pentru ca acest oraș să aibă ieșire la autostradă, mă refer la cei de sus, nu la nivel local”, a declarat Florin Roman. ”
Ai luptat cu ma-ta, ca daca Hava dadea avizul favorabil prima data, ramanea Alba ca si Cugirul! Nu de pomana ti se zice „Omul marilor vrajeli”!

Mariana 5 februarie 2014 at 13:02

Spui ca ai convingerea, da ? Pai tu esti atat de convins ce spui, incat tot ce ai spus anterior despre diferite obiective s-au materializat, ciu-ciu. Tot timpul te-ai umplut de ridicol si asa va fi in continuare. Revino la realitate ca ti se termina mandatul si realizari ?

pocxy 5 februarie 2014 at 13:33

Bai ne lasi cu autostrada asta! Numai de ea vorbeste omul de pe stalpi, de parca o face din banii lui, ar trebui chiar sa-i poarte numele. Ce ziceti? Autostrada FR

sica 5 februarie 2014 at 13:35

Era vorba ca incepe in martie! O sa fie aceiasi bataie de joc cu despagubirile ca la autostrada spre Sibiu?

munteanul 5 februarie 2014 at 15:02

pt nodul orasului Cugir s-a „luptat” Atanasiu, care a si castigat scaunul de parlamentar cu aceasta promisiune. Neonorata, ca atatea altele. Vesel ca un cintezoi, Fl.Roman, asa cum ne-a obisnuit, va mai iesi de multe ori la rampa cu noi anunturi festiviste pana cand constructia autostrazii va incepe cu adevarat…

cugirean 5 februarie 2014 at 15:37

Da , da , nodul rutier care trebuia sa lege sau va lega Cugirul si comunele si satele din jur , ( oricum este vorba de o comunitate destul de numeroasa de cateva zeci de mii de locuitori ) , este deja istorie cum de altfel cred ca vor fi si actualii senatori si deputati care trambitau prin toate cantinele si cinematografele inainte de alegeri ca deja este aprobat proiectul si ca au gasit si finantare pentru acest nod rutier de care este lipsita comunitatea cugireana datorita lui Basescu si clicii lui . Ati mai auzit asta nu ? era programul care-l prezenta mereu domnul Atanasiu si celalalt mustacila impreuna cu Roman inainte de alegeri ( jos basescu , daca ploua basescu e de vina , daca e seceta basescu e de vina , daca n-are Cugirul iesire – intrare la autostrada basescu e de vina …. )

soimul de munte 6 februarie 2014 at 8:34

fii serios- prostimea o sa-l voteze daca, recunoscand ca nu este iesire din Cugir, va spune ca face un pod aerian pina la….si va fii mai bine pentru cugireni decat cu un amarat de sens giratoriu; cu cat un politruc minte mai tare si mai cu nesimtire, cu atat are sanse mai mari sa fie ales

Ovidiu 5 februarie 2014 at 19:31

Acuma hai sa fim seriosi, nu cred ca e capat de tara ca nu e la Cugir nod in autostrada, la cativa km e nod si la cat e de liber acum DN-ul nu cred ca se impunea si la Cugir o asemenea lucrare. Dar ce ziceti voi ca ditamai DEVA nu are niciun nod in autostrada, nici in S, nici in N, nici in E si nici in V. La Soimus e acuma dar cand va fi finalizata autostrada acolo nu va mai exista iesire, asa ca ciocu’ mic cand e vorba de F. Roman, chiar daca se mai lauda el, sa stiti ca si are cu ce si tot respectul daca se tine de promisiune.

@Ovidiu 5 februarie 2014 at 23:21

Sa se laude doar cu ce FACE el, nu cu ce fac altii. Idei avem toti, cu realizarea lor nu stam prea bine. Cum spunea cineva mai sus, doua iesiri/intrari din Alba Iulia a fost conditia impusa de Hava pentru a da avizul. Se vede ce au facut la Cugir, pentru care nimeni nu s-a zbatut, primarul penelist din Cugir ce face? Nu ne intereseaza Deva.

Alex 6 februarie 2014 at 11:16

Primarul PNL-ist al Cugirului isi vede foarte bine de afacerile lui. Fix undeva il doare ca nu are Cugirul intrare/iesire la autostrada. De PNL-isti numai gura ii de ei, minciuni peste minciuni. Eu zic pe Atanasiu sa-l lasati deoparte, saracul nu are nicio legatura cu politica, isi face si el mersu 😉 Ii trist ca ptr popor nu se lupta nimeni. SI inca sunt prosti care ii voteaza . . . ptr 1l de ulei si o galeata!!!

Lalut 6 februarie 2014 at 7:29

eu cred ca in cazul Cugirului primarul Teban nu a facut absolut nimic pentru ca orasul sa aiba iesire la autostrada
cred ca a zis bine Roman …. nu s-a facut absolut nimic

Ovidiu 6 februarie 2014 at 7:46

Oricum, putem continua la nesfarsit cu fel si fel de comentarii aici pe forum si nu o sa ajungem niciodata la ceva concret. Fiecare citeste articolul din punctul lui de vedere si in functie de simmatie face comentariul. Eu nu asociez omul cu prtidul pentru ca sunt cam toti la fel. Daca vezi un om ca se implica, fie el si in presa doar, nu conteaza, trebuie sustinut nu murdarit. La fel pateste Roman cand vorbeste de autostrada, la fel Hava cand vorbeste de oras, nu stiu chiar suntem atat de redusi sa credem doar intr-un partid si ca cine-i din alta parte e rau si ne vreu raul?. Va pup „pe suflet” 🙂

GRAMATICA!!! 6 februarie 2014 at 8:15

Se zice Alba Iuliei!!! nu Albei Iulia!!! Ai grija la astfel de lucruri. Sunt mai importante decat articolul in sine. Mai ales daca faci o greseala in titlu! Acordul se face la ultimul cuvant!

Horea 6 februarie 2014 at 9:24

Doar atat … GRAMATICA?

Despre autostrada chiar nimic?