Consiliul Județean a anulat licitația de 23 de milioane de euro privind concesionarea instalațiilor de gestionare a deșeurilor din proiectul SMID Alba
*Pe parcursul procedurii s-au formulat 45 de solicitări de clarificări, 14 notificări prealabile și 6 contestații * O decizie a CNSC, menținută de instanța de judecată, a eliminat garanția de bună execuție și a modificat redevența anuală de la 1,8 milioane lei, la 300.000 de lei
Consiliul Județean Alba a anulat licitația cu valoare estimată de circa 23 milioane de euro privind atribuirea contractului de delegare prin concesiune a instalațiilor de gestionare a deșeurilor construite prin proiectul ”Sistem de management integrat al deșeurilor”, finanțat cu fonduri europene. Decizia de anulare a fost luată în 19 decembrie 2017 și a fost publicată în SEAP în 20 decembrie.
Contractul care urma să fie încheiat în urma acestei proceduri de achiziție publică avea ca scop delegarea prin concesiune a operării şi administrării Centrului de Management Integrat al Deşeurilor (CMID) Galda de Jos, unde există o staţie de sortare, staţie de tratare mecano-biologică, depozitul conform şi instalaţiile aferente fiecăruia şi a staţiilor de transfer de la Blaj şi Tărtăria, toate construite în cadrul proiectului cu finanţare de la Uniunea Europeană. Tot în cadrul acestui contract urmau să fie operate staţia de transfer de la Abrud, staţiile de sortare de la Zlatna şi Aiud, respectiv staţia de transfer şi sortare de la Baia de Arieş. De asemenea, procedura de delegare includea şi transportul deşeurilor de la aceste staţii la CMID Galda de Jos, precum şi epurarea şi eliminarea levigatului provenit de la depozitele neconforme de deşeuri Alba Iulia şi Aiud în staţia de epurare construită în incinta CMID.
”Având în vedere că pe parcursul procedurii de atribuire s-au formulat un număr de 45 de solicitări de clarificări, 14 notificări prealabile și 6 contestații, că s-au constatat numeroase erori și omisiuni iar documentația de atribuire conține prevederi care nesocotesc prevederile Contractului de finanțare, precum și dispoziții legale care guvernează domeniul serviciilor comunitare de utilități publice – salubrizare și domeniul concesiunilor iar autoritatea contractantă nu poate lua măsuri de remediere care să permită continuarea legală a procedurii. (…) Având în vedere volumul, durata, valoarea, aria de acoperire, natura și anverguri contractului ce urmează a fi încheiat, (…) se dispune anularea procedurii de licitație deschisă pentru atribuirea contractului de concesiune având ca obiect «Delegarea prin concesiune a operării instalațiilor de gestionare a deșeurilor municipale în cadrul Sistemului de management integrat al deșeurilor în județul Alba»”, se afirmă în decizia de anulare semnată de președintele Ion Dumitrel.
În nota justificativă care însoțește documentul sunt descrise pe larg motivele care au stat la baza deciziei. Astfel, în urma contestațiilor formulate de operatorii economici, unele confirmate de CNSC și ulterior în instanța de judecată, au fost adoptate măsuri de remediere care au modificat substanțial documentația de atribuire. Valoarea estimată a concesiunii și garanția de participare s-au modificat de patru ori. Ultima valoare estimată a fost calculată la suma de 108.369.773,38 lei, respectiv circa 23,3 milioane de euro. Tot ca urmare a unor decizii CNSC a fost eliminată garanția de bună execuție care urma să se constituie în cota de 5% din valoarea anuală actualizată fără TVA a contractului, iar valoarea redevenței a fost modificată de la 1,8 milioane de lei pe an la 300.000 de lei pe an, exclusiv pentru terenul aferent CMID Galda de Jos.
”În concret, redevența fiind redusă la valoare de 300.000 de lei/an însemană că, în mod evident nelegal și netemeinic suntem obligați să concesionăm și să punem la dispoziția operatorilor economici Bunurile de Retur (în valoare totală de 136.980.119,58 lei din care 125.222.297,33 lei aferrantă investițiilor noi realizate prin proiectul SMID Alba și 11.757.8222,25 lei aferentă investițiilor existente fără redevență ceea ce ar califica în mod obligatoriu aces cobtract ca fiind de împrumut de folosință gratuită (comodat) și, nicidecum, un contract de concesiune”, se afirmă în nota justificativă. Cel mai probabil, procedura va fi reluată în cursul anului 2018 după corectarea și completarea documentației de atribuire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








