Consiler județean din Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu: Marcel Oțoiu a demisionat din PSD, iar Consiliul Județean a constatat încetarea mandatului
Consiler județean din Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu: Marcel Oțoiu a demisionat din PSD, iar Consiliul Județean a constatat încetarea mandatului
Consiliul Județean Alba a constatat, în ședința din 20 martie 2023, încetarea mandatului înainte de termen a consilierului județean PSD Marcel Oțoiu. Hotărârea a fost adoptată la solicitarea organizației PSD Alba, care a transmis Consiliului Județean că Oțoiu a demisionat din partid.
”Prin adresa din 16 decembrie 2023, înregistrată la registratura Consiliului Județean Alba, Organizaţia Judeţeană Alba a Partidului Social Democrat transmite demisia domnului Oțoiu Marcel din calitatea de membru al Partidului Social Democrat şi din toate funcţiile politice care au derivat din această calitate, recomandând Consiliului Judeţean Alba să constate totodată, încetarea mandatului de consilier judeţean”, se precizează în referatul aferent proiectului de hotărâre. Următorul pe lista de supleanți a PSD Alba, care ar urma să devină consilier județean, este Virgil Hanțiu, din Câmpeni. Pentru aceasta este, însă, nevoie și de o hotărâre a Tribunalului Alba.

Demisia lui Marcel Oțoiu din PSD și, implicit din funcția de consilier județean, are legătură cu faptul că a fost trimis în judecată de procurori DNA pentru abuz în serviciu. Acesta a fost timp de 6 ani director general al Centrului Naţional de Calificare şi Instruire Feroviară – CENAFER.
Potrivit unui comunicat al DNA transmis în 19 octombrie, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a șase persoane fizice și a unei persoane juridice, printre care și Marcel Oțoiu, respectiv Claudiu Florin Puțanu, director general adjunct și alți doi angajați ai instituției.
”În perioada 2016 – 2019, Marcel Oţoiu, Claudiu Florin Puţanu şi Vasile Dinu, beneficiind de ajutorul lui Radu Vasile Lehovida, cu încălcarea prevederilor legislaţiei primare, ar fi încheiat cu SC Naca Project SRL trei contracte care ar fi avut ca obiect achiziţia unor servicii de reparare şi întreţinere sisteme de pază electronică, pentru 10 sisteme instalate la imobile ale CENAFER.
Citește și: Primarul comunei Vințu de Jos și administratorul unei firme trimiși în judecată pentru abuz în serviciu, fals și uz de fals: Ce se arată în rechizitoriul procurorilor
Serviciile respective ar fi fost achiziţionate de instituţia publică în condiţiile în care societatea respectivă nu ar fi deţinut o licenţă specială, eliberată de IGPR, pentru efectuarea acelor activităţi, iar în perioada încheierii primelor două contracte firma nu ar fi avut niciun salariat. În contextul menţionat, inculpatul Radu Vasile Lehovida, fiind desemnat membru al comisiei de recepţie, ar fi întocmit şi semnat 26 procese-verbale de recepţie prin care ar fi atestat în fals faptul că serviciile ce au făcut obiectul celor trei contracte ar fi fost prestate.
Cu toate acestea, CENAFER a achitat integral către SC Naca Project SRL contravaloarea totală (273.031 lei) a serviciilor contractate, deşi în realitate acestea nu ar fi fost prestate”, arată procurorii. Dosarul se află în faza de analiză a camerei preliminare. Marcel Oțoiu s-a pensionat în 2020.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]
VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C
Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]









