Ştirea zilei

Consiler județean din Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu: Marcel Oțoiu a demisionat din PSD, iar Consiliul Județean a constatat încetarea mandatului

Ioana Oprean

Publicat

în

Consiler județean din Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu: Marcel Oțoiu a demisionat din PSD, iar Consiliul Județean a constatat încetarea mandatului

Consiliul Județean Alba a constatat, în ședința din 20 martie 2023, încetarea mandatului înainte de termen a consilierului județean PSD Marcel Oțoiu. Hotărârea a fost adoptată la solicitarea organizației PSD Alba, care a transmis Consiliului Județean că Oțoiu a demisionat din partid.

”Prin adresa din 16 decembrie 2023, înregistrată la registratura Consiliului Județean Alba, Organizaţia Judeţeană Alba a Partidului Social Democrat transmite demisia domnului Oțoiu Marcel din calitatea de membru al Partidului Social Democrat şi din toate funcţiile politice care au derivat din această calitate, recomandând Consiliului Judeţean Alba să constate totodată, încetarea mandatului de consilier judeţean”, se precizează în referatul aferent proiectului de hotărâre. Următorul pe lista de supleanți a PSD Alba, care ar urma să devină consilier județean, este Virgil Hanțiu, din Câmpeni. Pentru aceasta este, însă, nevoie și de o hotărâre a Tribunalului Alba.

Demisia lui Marcel Oțoiu din PSD și, implicit din funcția de consilier județean, are legătură cu faptul că a fost trimis în judecată de procurori DNA pentru abuz în serviciu. Acesta a fost timp de 6 ani director general al Centrului Naţional de Calificare şi Instruire Feroviară – CENAFER.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis în 19 octombrie, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a șase persoane fizice și a unei persoane juridice, printre care și Marcel Oțoiu, respectiv Claudiu Florin Puțanu, director general adjunct și alți doi angajați ai instituției.

”În perioada 2016 – 2019, Marcel Oţoiu, Claudiu Florin Puţanu şi Vasile Dinu, beneficiind de ajutorul lui Radu Vasile Lehovida, cu încălcarea prevederilor legislaţiei primare, ar fi încheiat cu SC Naca Project SRL trei contracte care ar fi avut ca obiect achiziţia unor servicii de reparare şi întreţinere sisteme de pază electronică, pentru 10 sisteme instalate la imobile ale CENAFER.

Citește și: Primarul comunei Vințu de Jos și administratorul unei firme trimiși în judecată pentru abuz în serviciu, fals și uz de fals: Ce se arată în rechizitoriul procurorilor

Serviciile respective ar fi fost achiziţionate de instituţia publică în condiţiile în care societatea respectivă nu ar fi deţinut o licenţă specială, eliberată de IGPR, pentru efectuarea acelor activităţi, iar în perioada încheierii primelor două contracte firma nu ar fi avut niciun salariat. În contextul menţionat, inculpatul Radu Vasile Lehovida, fiind desemnat membru al comisiei de recepţie, ar fi întocmit şi semnat 26 procese-verbale de recepţie prin care ar fi atestat în fals faptul că serviciile ce au făcut obiectul celor trei contracte ar fi fost prestate.

Cu toate acestea, CENAFER a achitat integral către SC Naca Project SRL contravaloarea totală (273.031 lei) a serviciilor contractate, deşi în realitate acestea nu ar fi fost prestate”, arată procurorii. Dosarul se află în faza de analiză a camerei preliminare. Marcel Oțoiu s-a pensionat în 2020.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult