Cinci din cinci la baschet feminin

Redactia Ziarului Unirea

Echipa din Cetatea Marii Uniri a câştigat al 5-lea joc consecutiv în cadrul grupei A2 la baschet feminin (a patra victorie la rând în deplasare), confruntarea externă cu BC Galactica Braşov, scorul final fiind 46-54 (16-10, 13-17, 2-11, 15-16). Punctele vizitatoarelor în întâlnirea din etapa a 6-a (prima a returului) au fost marcate de Elena Dincă – 17, Alexandra Uiuiu – 13, Volha Tămărgeanu – 11, Silvia Grădinaru – 7, Adina Pop – 5 şi Bianca Voica – 1. În urma acestui rezultat echipa LPS Alba Iulia a acumulat cinci victorii din cinci posibile şi conduce în clasamentul Diviziei A2, la egalitate de puncte, zece, cu Universitatea Cluj. „A fost un joc dificil, apărarea adversă ne-a pus la un moment dat probleme, dar după primul sfert fetele au fost motivate, s-au concentrat în defensivă şi am întors soarta întâlnirii”, a punctat antrenorul George Lăncrănjan. O veste bună, Luiza Voinea se va reface după accidentarea la genunchi şi va fi aptă pentru marele meci de miercuri, 2 martie, de la ora 18.00, cu SCM CSŞ Craiova. Partida contează pentru sferturile de finală ale Cupei României şi CSU LPS Alba Iulia, pentru a realiza o calificare istorică în „final four” trebuie să remonteze în propria sală „ecartul” de trei puncte (74-77 în tur). (H.D.M.)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]