Centrul de recuperare din Galda de Jos va fi transformat radical. El va găzdui cel mult 50 de persoane
Centrul de recuperare din Galda de Jos va fi transformat radical. El va găzdui cel mult 50 de persoane
Cu sute de beneficiari până în urmă cu vreo 15 ani, cel mai mare centru de recuperare şi reabilitare neuropsihiatrică din judeţ, cel de la Galda de Jos, va găzdui cel mult 50, care ar urma să aibă condiţii prin care să se respecte toate normele și cerințele legislative în vigoare.
Centrul din Galda de Jos funcţionează din 1985, an în care au fost transferate aici 165 de persoane adulte de la Secţia psihiatrie cronici Alba Iulia. Aşezământul se afla la vremea respectivă în coordonarea Secretariatului de Stat pentru Persoane cu Handicap Bucureşti. În 2004, a fost înfiinţat serviciul social de tip rezidenţial organizat în structura Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Alba.
Numărul mare de beneficiari ocrotiţi în centru la vremea respectivă, mai exact 380, a impus identificarea unor soluţii alternative de găzduire. Aşa se face că, începând cu 2007, au fost înfiinţate noi unităţi rezidenţiale cu cazare, unde au fost transferaţi beneficiari din cadrul centrului din Galda de Jos.
În urmă cu câţiva ani a fost demarat un proiect care are drept obiectiv restructurarea şi transformarea Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Galda de Jos într-un Centru de Abilitare şi Reabilitare, care va avea maximum 50 de beneficiari. În vederea realizării proiectului, în aprilie 2022 a fost încheiat un acord de parteneriat între Consiliul Judeţean Alba şi DGASPC Alba.
Citește și: Comunicat de presă | Galda de Jos, lăsată fără jumătate de milion de euro și aruncată la gunoi de PNL și cuplul toxic Ion Dumitrel-Florin Roman
castel
În calitate de lider de proiect, CJ Alba a solicitat finanţare la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, în cadrul Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă. S-a reuşit obţinerea unei finanţări nerambursabile de peste 12,6 milioane de lei. Întregul proiect necesită fonduri de peste 27,5 milioane de lei, diferenţa de aproape 15 milioane de lei fiind asigurată de la bugetul local al judeţului Alba.
În vederea trecerii la faza următoare de achiziţie şi execuţie a lucrărilor, întruniţi marţi în şedinţă extraordinară, consilierii judeţeni din Alba au adoptat o hotărâre prin care au aprobat actualizarea Devizului General la faza Proiect tehnic la obiectivul de investiții “Proiectare, amenajare, modernizare, reautorizare PSI și transformare CRRN Galda de Jos în CABR Galda de Jos, localitatea Galda de Jos, nr. 376, județul Alba”.
Amplasamentul obiectivului se află în domeniul public al județului Alba și în administrarea DGASPC Alba.
Vor avea loc lucrări de intervenție la două clădiri, din care una cu trei etaje, dar şi amenajări exterioare cu instalarea a două staţii de încărcare vehicule electrice, cu două puncte de încărcare pe staţie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








