Ce se ascunde în spatele „independentului” Mugurel Sârbu?

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

Bătălia pentru Primăria Sebeş. Municipiul Sebeş este cel mai important pol economic al judeţului Alba, cu un potenţial imens, financiar, comercial dar şi din punct de vedere al tradiţiilor istorice şi culturale. Ca să nu mai vorbim de imensul potenţial turistic ce se conturează în zona Văii Sebeşului. Firesc deci ca bătălia pentru fotoliul de primar al unei asemenea urbe să fie la cel mai înalt nivel, cea mai cruntă şi mai dură, cu multe lovituri sub centură. Aşa de exemplu, am aflat din surse aproape sigure, că domnul Liviu Mugurel Sârbu va candida „independent” dar cu sprijinul  USL, el întâlnindu-se cu domnul Victor Ponta şi cu domnul Teodor Atanasiu, având în vedere slaba influenţă a dr. Ioan Dîrzu în cadrul Uniunii social-liberale din judeţul Alba. „Independenţa” aceasta îi va aduce lui Mugurel Sârbu şi o parte din voturile PDL Sebeş, fărâmiţat şi frământat de bătălia cu viceprimarul Adrian Bogdan. În acest mod, candidatului USL la Primăria Sebeş, Alexandru Dăncilă i se va interzice să-şi depună candidatura astfel că el va fi sacrificat electoral.
Tot pe surse circulă informaţia că Alexandru Dăncilă nu este străin de aceste jocuri politice şi că ar fi aflat de potlogăria ce i se pregăteşte, astfel că ar fi demarat şi el tratative cu alte partide pentru a-şi asigura totuşi candidatura la Primăria municipiului Sebeş, unde este cotat ca favorit.
Oricum, bătălia electorală are la Sebeş conotaţii electorale pline de suspans, confirmând încă o dată că politica este mare… (C.R.M.)

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT
PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

21 Comentarii

gogu 29 februarie 2012 at 20:44

politica este cum este, dar C.R.M. este una si mai mare.
esti de la „secu” sau de la sectia de fitile a pedeleului de nu ai curajul sa te semnazi?

cristi 29 februarie 2012 at 21:00

Clar ca e articolul PDL-ului. Saracii daca nu pot sa-si ascunda luptele lor din culise s-au gandit sa mute pasarea in tabara adversa. Dar din pacate, pentru PDL-isti sunt doar zvonuri:D. Sunte-ti terminati si PDL-isti si Mugurel:P.

PSD SEBES 29 februarie 2012 at 21:39

Candidatul pentru postul de Primar al Municipiului Sebes al USL este dl Dancila Alexandru si asta nu se va schimba cu toate fitilele bagate de uni si altii. Decat sa te ti de bagat fitile mai bine spuneti ca articolul asta e o perdea de fum pentru a distrage atentia de la vizita la DNA a primarului Albei si a consilierilor sai, dle CRT!

Nicu 1 martie 2012 at 2:13

Exact asta sustineam eu in multe alte comentarii lasate pe aici. Este aproape sigur ca Mugurel va candida independent cu sprijinul USL. Uite ca incepe sa fie o realitate.
PSD SEBES nu te mai amagi cu Dancila. E in stare sa faca acelasi troc politic de acum 4 ani doar de dragul de a mai ramane director pe la o scoala din judet.
Oare cine i-a dat putere lui Mugurel in ceea ce a insemnat consiliu local? Va zic eu, puterea a fost data de toti consilierii PSD si PC care l-au sustinut neconditionat. I-ati votat bugetul, ati votat lemnele pentru rromi practic ati votat cam tot. Sa va fie rusine.
Acum veniti sa ziceti ca Dancila e candidatul USL. Nu va fi pt ca nici Dancila nu e sigur ca vrea sa candideze. Sincer m-as bucura ca Mugurel sa iasa inca um mandat primar si sa revina in PSD Sebes unde sa arunce actuala conducere mizerabila cat mai departe de acest partid. Afara Dragosin, afara Bobar, afara Nistor, afara Fagaras. Sunteti niste nulitati politice de o nesimtire ordinara. Afara cu voi nesimtitilor.

Puiu 1 martie 2012 at 7:17

Cat il mai bagam in seama pe aceasta NULITATE TRASEISTA de Sarbu Galbenel ?
Este o pagina de istorie (URATA,adevarat) , o NULITATE de Primar care in afara de scandaluri si TRADARI nu a facut NIMIC pt Sebes
Lasati-l in pace sa candideze LIGHIOANA pt ca noi sebesenii sa-l umilim cu totul si sa-si vada adevarata valoare ca „independent”.

Fane 1 martie 2012 at 7:39

Cum te poti da INDEPENDENT mai CARICATURA de Primar Sarbu Gainar cand se vede ca tu esti DEPENDENT de putere , ca nu ai obtinut CIOLANUL decat pacalind cand pe unii cand pe altii ?
Chiar asa „bolnav” esti de chiar nu-ti dai seama ca esti un GUNOI fara nici o perspectiva ?

Zoia 1 martie 2012 at 7:49

Ui ma la asta (Sarbu Galbenel) , dupa ce 12 ani a facut numai cearta , acum ce sa gandit BAZACONIA asta : sa bage zanzania in casa USL-ului poate mai rupe ceva ca singur … vai steaua lui,se va face de CACAO.
Mai Pinochio , ce liberal adevarat te va vota VREODATA ? Ce PSD-ist te va vota cand tu iai tradat (pt ciolan , nu pt principii) ?
Mars la cotet potaie urata.

Care 1 martie 2012 at 7:56

La cotet nu se spune mars,draga Zoia, in cazul lui , el(Primar nul Sarbu) trebuie la cotet sa COTCODACEASCA cu gainile lui, ca, cu Sebesenii nu mai are ce vorbi

Flori 1 martie 2012 at 8:03

Asa , asa , ca am auzit ca i sau scumpit ouale :)))
Are si noroc Sarbulet asta.
Pai dupa ce mai sta sa roada CIOLANUL la primarie cand are DITAMAI … PAPARADA ?

campania 1 martie 2012 at 8:46

Indiferent cum va candida, marele „carturar” (ing.,ec., dr., ..academician..etc.) nu va mai avea NICI O SANSA!!! Campania electorala va scoate la iveala in afara unor faceri-interese, o alta multime de idiferente fata de linistea, bunurile si siguranta locuitorilor, care il vor taxa extrem de dur de data asta.
Cine are cap si urechi de auzit, ar face bine sa intrebe oamenii simplii din strada si piata locala de Joia, ce parere au de edilul lor si daca il mai voteaza. Ar avea o imensa surpiza !
Ar mai scoate „ZERO BARAT” voturi, asa cum lui ii place sa spuna.
Daca vreun fraier de politician inghite „magarelele”, minciunele si umflatul in penele ouatoarelor, va regreta ajutindu-l,iar partidul in cauza va fi taxat din greu.

Goru 1 martie 2012 at 9:45

Ha,ha , auzi INDEPENDENT ,dupa ce singur sa „spoit” cu atatea culori
Ha,ha , DEMISIE fara DEMISIE SCRISA ???
Pai , asta (Galbeneaua Sarbu) chiar ne crede prosti ???
Cum sa renunte NEHALITUL ista la CIOLAN ???
NICI CAND SINGUR IA O ASA ZISA DECIZIE NU O POATE DUCE PANALA CAPAT , pt ca vesnic el MINTE

andrei 1 martie 2012 at 12:20

Se pare ca cei din organizatia pd-l sebes sunt foarte speriati ca vor pierde alegerile si ca vor fi nevoiti sa se intoarca la meseriile care i-au consacrat :)),si incearca prin orice mijloace sa castige niste voturi.sa speram ca sebesenii nu sunt asa creduli.

Flori 1 martie 2012 at 12:33

Ca PDL ca USL , tu andrei il mai votezi GUNOIUL asta de Sarbu , DEMISIONARUL fara DEMISIE , adica un tupeist JEGOS care miroasa de la o posta a PUTREGAI ???

andrei 1 martie 2012 at 17:24

niciodata

Horea 1 martie 2012 at 12:40

Ne banuim ca prostii unii pe altii , cand se vede de la o POSTA ca e mana GAINARULUI de Sarbu , care cu asa ceva se ocupa ; sa bage zazanie , cearta , scandal doar,doar va mai musca cineva , ca oricum PIEIREA ii este aproape (~ trei luni)

pop 1 martie 2012 at 14:16

ACEASTA ELENA CEAUSESCU(DR.EC.ING :))A SEBESULUI, ACEST CAMELEON POLITIC FARA CREZ DAR CU MULT TUPEU TREBUIE PUS PE TUSA, SA AIBA TIMP SA ISI MAI ADAUGE UN TITLU POMPOS LA CV(ACELA DE ACADEMICIAN)ISI PERMITE SA-I CONSIDERE PE TOTI IDIOTI NUMAI PENTRU CA EL ARE MAI MULTI BANI SA CUMPERE TITLURI SI DIPLOME(CUGIRUL STIE DE CE).SINGURA FACULTATE FACUTA ,, PE BUNE”CU FRCVENTA LA ZI A FOST CEA DE MASINI AGRICOLE, TOV. ING. RESTUL A FOST CUMPARAT LA OFERTA DE SEZON:DOUA LA PRET DE UNU! CE A CONDUS EL PANA ACUM?MASINA FAMILIEI? O AGENTIE PE CARE A BAGAT-O IN FALIMENT? FACEA ASIGURARI PANA A INTRAT IN POLITICA. SI ACUM DETINE ADEVARUL ABSOLUT IN UNIVERS.MAI COBOARA BA PRIVIREA IN PAMANT CA AI CAM INCEPUT SA DAI IN GROPI!SI TE HULESC TOTI CEI CARE TE CUNOSC, NU DIN INVIDIE, PENTRU CA ESTI PREA INGAMFAT SI HOT!

ghitza p. 1 martie 2012 at 15:59

Din ce spuneti,se par ca sarbu e terminat politic..vezi,bre,sarbule,daca nu le dau drepturi elementare rumanilor din regiunea Timocului?Sarb cu minte si cal verde,dreaku a mai vazut……

cornel 1 martie 2012 at 18:33

da

Goru 2 martie 2012 at 11:57

Ce sa se ascunda in spatele lui ? Al acestui Pinochio Sarbu ?
O mare INCOMPETENTA bazata pe MINCIUNA , FATARNICIE , un TOTALITARISM super periculos , cu tente de DICTATOR , GRANDOMANIE si MANDRIE dusa la absurd , lucruri care nu au unde sa-l duca decat la … PIEIRE.

Boghi 2 martie 2012 at 12:00

Adevarat graiesti