Care sunt obligaţiile fiscale ale unei asociaţii de proprietari
Obligaţiile fiscale pe care le are asociaţia de proprietari, în calitatea sa de angajator, pe lângă întocmirea statelor lunare şi a declaraţiei unice, vizează întocmirea şi depunerea fişelor fiscale ale persoanelor încadrate cu contract de muncă şi a declaraţiei 205 pentru cei care sunt încadraţi pe bază de convenţie civilă. În plus, asociaţia are obligaţia de a întocmi şi depune lunar declaraţia 112. La o asociaţie de proprietari sunt angajaţi cu contract de convenţie civilă cu timp parţial de lucru – 2 ore/zi – un preşedinte şi un administrator; o femeie de serviciu, care nu mai lucrează în altă parte; un cenzor şi ocazional – 2-3 ore pe lună – un electrician. Convenţia civilă se încheie pentru prestarea unor servicii ocazionale şi cu durate bine determinate în timp. În ceea ce priveşte activitatea administratorului şi a femeii de serviciu, aceasta nu poate fi considerată ca fiind serviciu ocazional. În cazul preşedintelui şi a cenzorului, ei pot fi remuneraţi pe bază de contract de mandat. Cheltuielile asociaţiei de proprietari sunt: cheltuieli pe număr de persoane care locuiesc sau desfăşoară activităţi în proprietăţi individuale; cheltuieli pe consumuri individuale; cheltuieli pe cota-parte indiviză, în funcţie de suprafaţa utilă a proprietăţii individuale; cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociaţiei de proprietari; cheltuieli pe consumatori tehnici; cheltuieli de altă natură. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)