Campanie firavă de transferuri pentru conjudețene, doar 11 achiziții | Industria Galda, cea mai activă în intersezon
În această pauză competițională, cele patru divizionare terțe din Alba nu au fost active în campania de
transferuri, care s-a dovedit una dintre cele mai sărace din ultimii ani, cu extrem de puține mutări la capitolul achiziții. A contat cu siguranță și faptul că “U” Cluj este cu un pas și jumătate în eșalonul superior, dar în același timp și-au spus cuvântul și problemele financiare. Cea mai prolifică din acest punct de vedere s-a dovedit Industria Galda, care a fost obligată să-și completeze efectivul după ce trei dintre titularii turului au plecat la muncă în străinătate.
*De Marco, primul italian din istoria Unirii
În cele ce urmează, vă prezentăm modificările din efectivele reprezentantelor județului, care au bifat în total 11 transferuri în această pauză competițională, cele mai multe trecute în dreptul trupei lui Paul Ciucă (5 achiziții).
*Performanța Ighiu. Plecări: Medeșan (și-a solicitat dezlegarea, Liga a IV-a Sibiu), Ludwig (Sportul Petrești, împrumut), M. Cristea (Industria Galda, împrumut). Veniri: Ad. Lăcătuș (Transalpina Șugag), Tebo (Camerun, transferul este în curs de rezolvare);
*Industria Galda. Plecări: Căt. Ștef, G. Goronea și Cernea (la muncă, în străinătate), Oniche (renunță momentan, la Școala de Jandarmi), Buligă (Sportul Petrești), Gombocz (?). Veniri: M. Cristea (împrumut, Performanța Ighiu), Apetri (liber, Unirea Alba Iulia), R. Moga (liber), Mattias (Ungaria, liga a 3-a), Angeru (Sporting Roșiori, Viitorul “Mihai Georgescu”);
*Metalurgistul Cugir. Plecări: Bold (la muncă în Germania), G. Olteanu (la muncă, în Spania), Afrapt (Sportul Petrești). Veniri: Firan (liber, Cetate Deva);
*Unirea Alba Iulia. Plecări: S. Fulea (la muncă, în Anglia), Apetri (reziliat contractul, Industria Galda). Veniri: De Marco (liber, Crotone), Ciuperceanu (împrumut, Gaz Metan Mediaș II), Ignat (liber, Gaz Metan Mediaș II), Captiu și Adam – juniori. Singura ce are antrenor nou comparativ cu turul, Adrian Bicheși substituindu-l pe Adorian Himcinschi.
În acest context, importantă este păstrarea câtorva jucători de bază precum Fetița (la Performanța) – ce a avut propuneri de la “U” Cluj și Ripensia Timișoara sau D. Lupșan și S. Mureșan, ce au rămas la Industria Galda, deși au fost curtați de Unirea Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









